معاون کل وزارت بهداشت:

شیوع کرونا در ۱۳ استان نزولی شد

گروه جامعه ـ معاون کل وزارت بهداشت گفت: «شیوع کرونا در ۱۳ استان روند کاهشی یافته است و در بسیاری از روستاها و شهرهای کوچک که در مجموع ۳۲ میلیون نفر هستند، موارد ابتلا کمتر از پنج نفر بوده است. طی هفته‌های آینده بر این شهرها و روستا متمرکز می‌شویم تا شیوع ویروس را به‌طور کامل کنترل و مهار کنیم».

به گزارش فردای‌کرمان به نقل از ایرنا سراسری، ایرج حریرچی روز دوشنبه ۱۰ فروردین‌ماه، در نشست خبری که به صورت ویدئو کنفرانس از وزارت بهداشت برگزار شد، در این‌باره افزود: «حدود ۲۰ میلیون نفر در روستاها زندگی می‌کنند که اگر روستاهایی که با شهرها مراوده‌ی زیاد دارند را کنار بگذاریم در اکثر این روستاها موارد ابتلا به ویروس کرونا بسیار اندک بوده است. حدود ۱۲ میلیون نفر نیز در شهرهای کوچک زندگی می‌کنند که تعداد ابتلا در آنها یک تا یک تا پنج نفر گزارش شده است و مناطق کم شیوع هستند».

وی ادامه داد: «بر این اساس، در هفته‌های آینده در این شهرها و روستاها تمرکز خواهیم داشت تا میزان شیوع در این مناطق را به طور کامل کنترل و مهار و شهر را از ویروس کرونا پاک کنیم. البته کاهش شیوع کرونا در این استان‌ها به معنای کاهش رشد بیماری است مثلا اگر روزی ۱۰۰ بیمار جدید داشتیم اکنون ۶۰ نفر شده است».

حریرچی اظهار کرد: «از رفتار مردم در مقابله با کرونا تشکر می کنیم وضعیت کشورهای مختلف را هم رصد می‌کنیم میانگین رفتار مردم نشان داد که فرهنگ مردم ما بالاتر است و به توصیه‌های دولت توجه می‌کنند و رفتار صحیح را انجام می‌دهند..تعداد اندکی هم که به توصیه‌ها توجه نکردند و به مسافرت رفتند که از آنها هم می‌خواهیم رعایت کنند و اگر کسی رعایت نکند در جایی که لازم است اعمال قانون انجام می‌شود».

معاون کل وزارت بهداشت در بخش دیگری از سخنان خود گفت: «اپیدمی کرونا بر روی برخی شاخص‌های سلامت تاثیر گذاشته است. از شیوع کرونا ناراحت هستیم اما میزان مرگ و میر ناشی از تصادفات رانندگی که قبلا روزانه ۴۰مورد مرگ داشتیم کم شده است. تعداد معلولیت‌های ناشی از تصادفات نیز که چندین برابر کشته‌ها بود نیز حدود ۶۰ درصد کاهش یافته است. مرگ و میر ناشی از آلودگی هوا نیز در کشور به میزان قابل توجهی کاهش یافته است».

وی افزود: «کرونا یکسری اثرات روانی مثبت هم دارد. وحدت ملی که ایجاد شده است باید مورد توجه قرار گیرد.. ویروسی که با میکروسکوپ هم به سختی دیده می شود کل جهان را تحت تاثیر قرار داده است و بعد از عبور از این بحران با یک جهان جدید مواجه خواهیم بود». / الف

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید