سخنگوی وزارت بهداشت مطرح کرد

کرونا را به‌دور از هیجان‌زدگی «مدیریت» کردیم / بیماری هنوز «کنترل» نشده است   

گروه جامعه ـ سخنگوی وزارت بهداشت گفت: «طی روزهای اخیر شاهد شیب ملایم صعودی در آمار ابتلا به کرونا در کشور بودیم، اما امروز آمار نسبت به روز گذشته تقریبا ثابت مانده و امیدواریم این پایداری حفظ شود».

به گزارش فردای‌کرمان به نقل از ایسنا سراسری، دکتر کیانوش جهانپور، روز یکشنبه ۱۰ فروردین‌ماه، در ارتباط ویدیو کنفرانسی با خبرنگاران، اظهار کرد: «بسیج ملی مقابله با کرونا با همکاری مردم و نهادهای مختلف اعم از دولتی و غیر دولتی در کشور ادامه داشت و بحث شناسایی و مداخله‌ی زودهنگام را به خوبی اجرا کرد. عملا اگر امروز در فاز مدیریت بیماری قرار گرفته‌ایم، بخش عمده‌ای از آن ناشی از همکاری و مشارکت خوب مردم است».

وی افزود: «نزدیک به ۶۰ میلیون نفر در بسیج ملی مقابله با کرونا شرکت کرده‌اند. خوشبختانه علاوه بر مداخله و شناسایی زودهنگام که در قالب این بسیج اتفاق افتاد، در رضایت‌سنجی که از طریق سامانه انجام دادیم،  ۹۷.۳ درصد از مردم که به نوعی از خدمات این بسیج استفاده کردند، اظهار رضایتمندی کرده‌اند».

۵۵ سال میانگین سنی مبتلایان کرونا

جهانپور با تاکید بر لزوم توجه بیش‌تر به سلامت سالمندان، ادامه داد: «باید در زمینه‌ی رعایت نکات بهداشتی برای سالمندان توجه‌ی بیش‌تری داشته باشیم. طی روزهای اخیر میانگین ابتلا به بیماری کرونا ۵۵ سال و میانگین سنی درگذشتگان تا امروز ۶۹ سال گزارش شده که این آمار لزوم و ضرورت توجه و مراقبت بیش‌تر از سالمندان را مشخص می‌کند. بنابراین همچنان از دید و بازدیدهای مرسوم با بزرگترها و سالمندان و به ویژه افراد دارای بیماری‌های زمینه‌ای و بیماران خاص خودداری کنیم».

پدیدۀ سوگ ابراز نیافته

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: «در همه‌ی روزها و هفته‌های اخیر ممکن است با پدیده سوگ ابراز نیافته برخی هموطنان مواجه شویم. ممکن است برخی هموطنانمان به دلیل رعایت پروتکل‌های بهداشتی دفن و عدم امکان برگزاری مراسم ترحیم، دچار پدیده سوگ ابراز نیافته شوند که امیدوارم با ابزارهای ارتباطی و آموزه‌های دینی‌مان، با روش‌های نوآورانه چه در فضای مجازی و چه با توصیه‌های مختلف بتوانیم خانواده‌هایی که عزیزان‌شان را به دلیل ابتلا به این بیماری از دست داده‌اند و نتوانستند سوگواری کنند، کمک کنیم و روانشناسان و روان‌پزشکان حتما کمک کنند و نکاتی علمی را که می‌تواند کمک کند، اعلام کنند تا بیش‌تر به این مساله بپردازیم».

مدیریت بیماری کرونا با همراهی مردم

جهانپور ضمن تشکر از همراهی مردم، گفت: «اگر امروز این بیماری مدیریت شده، با کمک شما بوده و کنترل آن با کمک مشارکت و همراهی مردم میسر خواهد بود».

وی با بیان اینکه طی روزهای اخیر شاهد شیب ملایم صعودی در آمار بودیم، اما امروز آمار نسبت به روز گذشته تقریبا ثابت مانده و امیدواریم این پایداری حفظ شود، اظهار کرد: «اگر میانگین دوره‌ی کمون را هفت روز در نظر بگیریم، مواردی که ممکن است به نوعی در روزهای پایانی سال گذشته با ویروس مواجهه داشته باشند، امروز علائم خودش را نشان می‌دهد. اگر چه اکثر مردم مسائل بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی را رعایت کردند، اما حضور بخشی از مردم در خریدها و ترددهای پایانی سال وجود داشت که به همین دلیل روندی افزایشی را شاهد بودیم».

هر ۱۰ دقیقه یک ایرانی به‌دلیل کرونا می‌میرد

جهانپور با بیان اینکه هممچنان روند فوت در ایران به روال هفته‌های اخیر است، گفت: «به طوری که هر ۱۰ دقیقه یک ایرانی در هفته‌های اخیر جانش را به دلیل ابتلا به بیماری کرونا از دست می‌دهد و تقریبا در تمام دو، سه هفته‌ی اخیر این رِنج فوت حفظ شده است. تقریبا همه موارد شدید هم در بخش‌های مراقبت‌های ویژه بستری هستند. از نظر تعداد بهبودیافتگان هم در مقایسه با کشورهایی به جز چین که در فاز کنترل است، وضعیت بهتری داریم».

برای غربال‌گری تنها شمارۀ ۴۰۳۰ تماس می‌گیرد

وی در پاسخ به سوالی‌ درباره‌ی نحوه پیگیری افرادی که از طریق سامانه غربالگری شده‌اند و شماره تلفن‌هایی که برای این پیگیری با مردم تماس می‌گیرند، گفت: «این امکان برای تلفن‌های شخصی و ثابت همکارانی که در این چند هزار تیم سلامت در سراسر کشور کار پیگیری را انجام می‌دهند، فراهم شده که در صورت تماس با هر فرد، بر روی تلفن همراه آن فرد شماره ۴۰۳۰ بیفتد. بنابراین قاعدتا نباید عدد دیگری روی تلفن همراه مردم درج شود. اگر شماره دیگری درج شد حتما هموطنان ابتدا اطمینان نکنند و اطلاعات ندهند و حداقل از آن فرد شماره‌اش را درخواست کرده و با مرکز بهداشتی، سامانه ۱۹۰ یا سامانه ۴۰۳۰ تماس بگیرند و به نوعی چک کنند که آیا این فرد و شماره صحبت دارد یا خیر. در حال حاضر از نظر فنی برای بیش از ۶۰ هزار موبایل همکاران ما این امکان فراهم شده که وقتی با فردی تماس می‌گیرند، شماره ۴۰۳۰ درج شود و برای تلفن‌های ثابت پایگاه‌های سلامت هم این اتفاق افتاده است. بنابراین قاعدتا نباید شماره‌ی دیگری بیفتد. البته ممکن است موارد استثنایی به دلیل مشکلات فنی ایجاد شود، اما حتما مردم با احتیاط عمل کنند و با سامانه ۴۰۳۰ تماس بگیرند و در صورتی که سامانه ۴۰۳۰ اصالت تماس گیرنده را تایید کرد، تماس گرفته و اطلاعات را ارائه دهند».

حمایت ۱۰۰ هزار میلیارد تومانی دولت از مشاغل روزمزد

وی در پاسخ به سوالی درباره وضعیت کارمندانی که باید بر سر کار حاضر شوند، گفت: «یکی از مشکلاتی که در قرنطینه کامل یا حکومت نظامی خواهد بود، این مشکل است، اما در سطح سوم قرنطینه مشاغلی که در حوزه خدمات عمومی اشتغال دارند، قاعدتا همچنان حضورشان در مشاغل حفظ می‌شود. در عین حال برخی مشاغل هم به درآمدهای روزانه وابسته بوده و جزو مشاغل خدمات عمومی ضروری تلقی می‌شوند که می‌توانند این روزها تردد داشته باشند، نیستند. در این گروه که در قالب شرکت‌ها و موسسات رسمی و بنگاه‌های تجاری و خدماتی هستند و در صورتی که کارگر را اخراج یا تعدیل نکرده باشند، دولت اقداماتی در قالب یک بسته خدمات اقتصادی حمایتی بالغ بر ۱۰۰ هزار میلیارد تومان برایشان در نظر گرفته است که در دولت هم تصویب شده تا از افراد و نیروهای انسانی کارگری و مشاغلی که آسیب دیده‌اند، حمایت کند که البته مشروط بر این است که شرکت‌ها و بنگاه‌ها کارگر را به بهانه کرونا اخراج نکرده باشند. در این صورت این خدمات حمایتی برای جبران حقوق و خسارت‌ها داده می‌شود».

وی افزود: «در حوزه‌ی کارمندان مشکلی نداریم. نیمی از کارمندان دولت در این روزها تعطیل شدند. برخی در این زمینه مطالبی را می‌گویند که یا اطلاعات ندارند و یا اطلاعات‌شان محدود بوده و فقط نتیجه‌گیری بزرگ می‌کنند. فاصله‌گذاری اجتماعی و تعطیلی کارمندان از ابتدا انجام شد و همزمان با تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها ۵۰ درصد از کارکنان دولت هم تعطیل شدند. بخشی از آنها که حداقل ۲۰ درصد را شامل می‌شود، کارکنان نظام سلامت هستند که باید تمام قد در عرصه خدمت حاضر باشند. مابقی هم حداقل ۱۰ درصد کارکنان خدمات عمومی و شهرداری‌ها هستند که قسمت عمده آنها به هیچ وجه قابل تعطیلی نیست و نمی‌توان در بحران، سلامت خدمات شهری را تعطیل کرد و بلکه باید اضافه هم شود. تنها ۲۰ درصد کل کارکنان دولت بودند که تعیین تکلیف نشده بودند که قرار شد یک‌سوم آنها به صورت شیفت بندی سرکار حاضر شوند. تقریبا همه تعیین تکلیف و تعطیل شدند به جز کارکنان نظام سلامت و نیروهای امنیتی. زیرا این بخش‌ها قابل تعطیلی نیست».

نگرانی از بازگشت مسافران و روز طبیعت

جهانپور ادامه داد: «در عین حال علاج واقعه قبل از وقوع باید کرد. با روند فاصله‌گذاری اجتماعی که از ابتدا آغاز شد و موثر هم بود و هیچ‌وقت به بحران‌ها و مشکلاتی که حتی در توسعه‌یافته‌ترین کشورهای دنیا مشاهده می‌کنیم، مبتلا نشدیم، به دلیل همین اقدامات بود که به صورت گام به گام و ارزیابی سطح خطر انجام شد. وقتی احساس می‌شود که در فاز مدیریت هستیم، اما از موج بازگشت مسافران نگرانیم و یا اتفاقات روز طبیعت، قاعدتا تلاش می‌کنیم که حداقل اگر پیشرفت نمی‌کنیم از این فاز مدیریت شده، پس رفت نکنیم و بیماری که تحت مدیریت قرار گرفته از مدیریت خارج نشود و دچار لجام گسیختگی که در برخی ایالات آمریکا و برخی کشورهای دیگر دیده می‌شود، نشویم. تشدید فاصله‌گذاری اجتماعی برای این بود که ما در روزهای باقی مانده از تعطیلات نوروزی دچار موج بازگشت و پیک ناشی از اقدامات ناگهانی قابل پیش‌بینی نشویم که فعلا تا ۲۰ فروردین این اقدامات وجود دارد و هفته به هفته بر اساس ارزیابی سطح خطر تمدید و یا تعدیل شده و یا شدت می‌یابد و گام به گام سیاست‌ها اعمال می‌شود».

مدیریت کرونا در ایران فارغ از تصمیم‌گیری‌های هیجانی

وی تاکید کرد: «یکی از کشورهایی که بدون افتادن در دام هیجانات و تصمیم‌گیری‌های هیجانی، موضوع کرونا را مدیریت کرد، ایران بود. در برخی کشورهایی که ادعا می‌کنند دنیا را می‌چرخانند برای ۷۲ ساعت ۷۲ تصمیم مختلف گرفته شد، اما ما از روز اول سیاستمان این بود که اولا وارد فاز حکومت نظامی نخواهیم شد، دوما وارد فاصله‌گذاری اجتماعی می‌شویم و سوما اصل فاصله‌گذاری اجتماعی بر اساس اقدامات اقناعی بوده و بخشی که نشود با اعمال محدودیت‌های قانونی انجام می‌شود و چهارم هم اینکه این اقدام را بدون ایجاد هیجان، هراس و وحشت در جامعه انجام خواهیم داد. این سیاست را از روز نخست انجام دادیم و هیچ اقدامی خارج از این نخواهید دید. همه فشارهای رسانه‌ای، مجازی و غیر مجازی، خارجی و داخلی خللی در روند تصمیم‌گیری و سیاست‌گذاری با طمانینه و گام به گام در کشور ایجاد نکرد و خیلی وقت است که بیماری تحت مدیریت قرار گرفته است. بعد از این است که آرزو می‌کنیم بتوانیم این مدیریت را ادامه داده و با همین روند به تدریج و بدون هیجان و سروصدا وارد فاز مهار و کنترل بیماری شویم».

کاهش موارد ابتلا و مرگ در برخی استان‌ها

وی همچنین اظهار کرد: «یکی از دلایلی که با آغاز تعطیلات نوروزی آمار را به تفکیک استانی ارائه نکردیم و فکر می‌کنم تصمیم درستی بود، نگرانی از این بود که با ارائه آمار مقایسه‌ای روند نزولی ابتلا در برخی استان‌ها، به نوعی افراد را به سمت مسافرت  و مهاجرت به این استان‌ها برده و دوباره با پیک بیماری در این استان‌ها مواجه شویم، اما سعی کردیم که بیماریابی و آمار کشوری دقیق‌تر شود. این تجربه تقریبا تجربه موفقی بود».

جهانپور افزود : «در برخی از استان‌ها گزارش آمار روزانه‌مان هر روز زیر پنج نفر است و در برخی شهرستان‌ها زیر ۲۰ نفر و بعضا زیر پنج نفر مبتلا داریم که این هم گستره‌ای حدود ۳۹ تا ۴۰ میلیون نفر را شامل می‌شود که روند ابتلا انفرادی شده است، اما ارایه این اطلاعات و جزییات آن هیچ سودمندی ندارد. زیرا هم ممکن است موجب سهل‌انگاری در مراعات در این مناطق شود و در عین حال ممکن است برخی افراد علی رغم تشدید محدودیت‌های تردد بین شهری، انگیزه پیدا کنند که تردد کنند و با روند ابتلای جدید ناشی از سفر افراد مواجه شویم. خوشبختانه روند ابتلا، مرگ و میر و موارد جدید در برخی استان‌ها کاهش یافته است و تخت‌های بیمارستانی خالی داریم. در مراکز درمانی معین که ممکن بود ظرفیت‌شان به طور کامل پر شود، اما اینچنین نشد، اما فعلا ترجیح می‌دهیم که جزئیات آن را منتشر نکنیم. اینکه در کشور موارد جدید داریم یعنی هنوز در فاز طغیان بیماری قرار داریم، اما بیماری در کشور مدیریت شده است. هر زمان وارد فاز کنترل شویم، جزئیات را منتشر می‌کنیم».

وضعیت اتباع غیر ایرانی و بازگشت غیر ایرانی‌ها به کشورهایشان

جهانپور درباره وضعیت اتباع غیرایرانی مبتلا به کرونا نیز گفت: «تفاوتی بین اتباع کشورهای مختلف قائل نیستیم. افراد که به خصوص به صورت قانونی در کشور بودند، از هر کشوری می‌توانند از این سرویس‌ها استفاده کنند و حتی بیش از دو میلیون و ۵۰۰ هزار نفر از اتباع در سامانه سیب ثبت شدند و امروز هم می‌توانند با ورود کد یکتا به سامانه غربالگری از این خدمات استفاده کنند. قاعدتا آن بخشی که پیش از این تحت پوشش بیمه‌های درمانی بوده باشند، بیمه هزینه‌هایشان را متقبل می‌شود و اگر بیمه نبوده‌اند مانند هر ایرانی خودشان باید هزینه را در بیمارستان‌های خصوصی و دولتی مطابق تعرفه‌های مدون بپردازند».

فعلا امکان پذیرش بیماران کرونا از کشورهای همسایه را نداریم

وی ادامه داد: «یک مشکلی که وجود دارد، این است که اغلب کشورهای منطقه امروز، غیر از ایران، جمعا به اندازه یک کشور کوچک هم موارد ابتلا گزارش نکرده‌اند. ما مطمئنیم که آمار در کشورهای این حوزه بیش‌تر است و منتها برخی کشورها توانایی تشخیص و ثبت داده‌ها را ندارند و برخی هم ملاحظاتی داشته و با تاخیر اعلام می‌کنند. حال مواردی را داریم که برخی افراد در کشورهای همسایه با تشخیص مثبت ایران، قصد ورود به ایران برای دریافت خدمات را دارند، اما ما واقعا در این شرایط نمی‌توانیم مورد جدیدی برای تشخیص، غربالگری و درمان از کشورهای دیگر بپذیریم. اگر روزی از فاز طغیان خارج شدیم و امکانات مازادی داشتیم، می‌توانیم به آنها هم کمک کرده و در دسترس همسایگان قرار دهیم».

استخدام ۴۵۰۰ پرستار از پرستارانی که درگیر کرونا بودند

جهانپور در پاسخ به سوالی درباره کمبود پرستار نیز توضیح داد: «نسبت به شاخص‌های کلی سلامت و یا نسبت تعداد پرستار به تخت یا بیمار، قاعدتا در تمام سال‌های اخیر در کشور هم کمبود پزشک و هم کمبود پرستار داریم و سیاست‌های وزارت بهداشت در حوزه آموزش پزشکی و جذب به این سمت بوده که هم تعداد پزشک و پرستار بیش‌تری تربیت کرده و هم بیش‌تر جذب کنیم و تا حد امکان از ظرفیت دولت برای فرصت‌های استخدامی در سال‌های اخیر استفاده کرده‌ایم. قبل از بحران کرونا حدود ۹ تا ۱۰ هزار جذب داشتیم و اکنون با تایید و دستور رئیس‌جمهور کلیه افراد و پرستارانی که در خط مقدم بهداشت و درمانی و درگیر با کرونا قرار گرفتند و استخدام نشده بودند، همه اینها در قالب همین ۹۰۰۰ نفری که مجوز گرفتیم که ۴۵۰۰ موردش پرستار است به سمت استخدام رفته و به صورت پیمانی جذب خواهند شد». / الف

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید