زالی:

سناریوی کرونای خوزستان در هر شهری قابل تکرار است

فردای کرمان – گروه جامعه: فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلان‌شهر تهران نسبت به تکرار سناریوی کرونای خوزستان در سایر شهرها، هشدار داد.
به گزارش فردای کرمان به نقل از ایسنا، دکتر علیرضا زالی روز سه‌شنبه، در برنامه‌ی زنده تلویزیونی انتهای الوند درباره‌ی وضعیت کرونا در تهران اظهار کرد: «در تهران هنوز به افول نسبی پایدار نرسیده‌ایم و بخش عمده‌ای از ابتلاهای جدید را داریم».
وی ادامه داد: «بنابراین به نظر می‌رسد که هنوز کانون‌های آلودگی در تهران وجود دارد و هنوز کسانی در معرض ابتلا هستند».
زالی تاکید کرد: «اگرچه در ۱۰ روز اخیر با افت مراجعات و بستری روبه‌رو بوده‌ایم و تعداد بیماران با شیب ملایم رو به تقلیل و کاهش است، با این حال نباید فریب بخوریم و احساس کنیم که بیماری در شهر تهران به پایان رسیده است، چراکه از اسفندماه تا به امروز شاهد فراز و فرودها و نوسانات زیادی در شهر تهران بودیم».
وی افزود: «اگرچه شرایط عمومی بیماری رو به کاهش است اما شرایط شکننده تلقی می‌شود و نباید منجر به این شود که فکر کنیم در تهران کرونا به پایان رسیده است، بلکه کرونا همچنان پابرجاست و این رفتار و رعایت نکات بهداشتی از سوی ماست که منجر می‌شود بر این ویروس مقابله کنیم».
فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلان شهر تهران درباره‌ی این‌که دلیل افت بیماری در تهران ضعیف شدن ویروس است یا کاهش ابتلا گفت: «در تهران می‌‌توان درباره‌ی علت افت بیماری به دانش شهروندان تهرانی و تغییر رفتار بهداشتی مردم اشاره کرد».
وی یادآور شد: «در نظرسنجی که اواسط اردیبهشت‌ماه انجام دادیم، ۷۲ درصد تهرانی‌ها به شستن دست‌ها به مدت ۲۰ ثانیه اعتقاد داشتند و بدان عمل هم می‌کردند».

مردم از رعایت نکات بهداشتی خسته نشوند
زالی با ابراز نگرانی از عدم رعایت نکات بهداشتی توسط مردم اظهار کرد: «تنها نگرانی که برای ما وجود دارد این است که در اپیدمی‌ها ممکن است مردم آرام آرام از رعایت نکات بهداشتی خسته شوند، بنابراین درخواست من از شهروندان تهرانی این است که همچنان نکات بهداشتی را رعایت کنند چراکه قطعا دلیل کاهش بیمار در شهر تهران در روزهای اخیر به دلیل رعایت ملاحظات بهداشتی بوده است».

چه راه‌هایی برای خداحافظی با کرونا وجود دارد؟
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی درباره‌ی مدت زمان ادامه کرونا توضیح داد: «با کرونا به سه شکل می‌توان خداحافظی کرد؛ اولین راه این است که خود ویروس در طبیعت تضعیف شود و قدرت بیماری‌زایی خود را از دست بدهد؛ این اتفاق برای اجداد کرونا مثل مرس و سارس اتفاق افتاده است اما کرونا تاکنون این رفتار بیولوژیک را از خود نشان نداده است و هنوز هم شاهد بیماری‌زایی آن در سراسر جهان هستیم».
وی افزود: «با این حال گفته می‌شود که با هربار عبور ویروس از میزبانی به میزبان دیگر طبیعتا ضعیف می‌شود اما عدد این رفت و آمدها بالاست و شاید بین ۳۵ تا ۵۰ نفر باید این بیماری را بگیرند تا کمی از قدرت آن کاسته شود».
زالی تاکید کرد: «در علم ویروس‌شناسی اصطلاحی به نام سقط خود به خودی در طبیعت داریم، بعضی ویروس‌ها پس از این که مدتی در طبیعت ماندند و شرایط زیست خود را پیدا نکردند آرام آرام از بین می‌روند که از آن جمله می‌توان به ویروس آنفولانزاH۱N۱یا مرس اشاره کرد».
فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلان شهر یادآور شد: «این اتفاق تاکنون در مورد کرونا یا سارس ۲ رخ نداده است و هیچ گزارشی در دنیا از این مسئله داده نشده است، البته خوشبختانه تاکنون گزارشی هم از تغییر جهش در ویروس داده نشده است».
وی درباره‌ی سایر سناریوها برای پایان کرونا گفت: «راه دوم از بین رفتن کرونا، پیدا شدن درمان قطعی برای آن است و راه سوم نیز واکسن است، در غیر اینصورت باید کرونا را همچنان مهمان جامعه‌ی بشری بدانیم».

سناریوی خوزستان ممکن است در هر شهری تکرار شود
فرمانده ستاد مقابله با کرونا در استان تهران در مورد شرایط خوزستان و قرمز شدن آن گفت: «این موضوع دو دلیل دارد؛ اول این‌که در خوزستان پنج آزمایشگاه تخصصی وجود دارد و حتی کسانی که به صورت خفیف مبتلا شده‌اند نیز شناسایی می‌شوند».
زالی ادامه داد: «دوم این‌که بخش زیادی از فاصله‌گذاری مخدوش شد و شهرهایی که در خطر کمتری بودند با تغییر رفتار مدنی و اجتماعی خود در معرض بیماری قرار گرفتند».
وی تاکید کرد: «دقت داشته باشید که سناریوی خوزستان در هر شهری ممکن است تکرار شود و نگرانی‌ها و هشدارهای ما به همین دلیل است».

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید