یادداشت محمد لطیف‌کار

سر برآوردن حمام تاریخی ابراهیم‌خان

فردای کرمان – گروه جامعه: عکس اول را با دقت نگاه کنید! آقایی که روی داربست ایستاده و سه، چهار متر از زمین فاصله دارد، می‌خواهد شبکه‌ی نوری سقف حمام تاریخی ابراهیم‌خان را مرمت کند. به‌نظر من، هم کاری که او می‌کند و هم تصویری که از او گرفته شده، هردو فوق‌العاده زیبا و ماندگار هستند.
اگر یکی از همین روزها به حمام تاریخی ابراهیم‌خان در کرمان سر بزنید، امکان ندارد باور کنید این حمام، همانی است که مثلا سه سال قبل آن را دیده‌اید! چون قبلا یک ویرانه‌‌ی به تمام معنا بود.
به خاطر دارم حدود دو سال قبل که برای بازدید و تهیه‌ی خبر رفته بودم و قصد داشتم از روند مرمت این بنا، آگاهی بیشتری پیدا کنم، آقای حسین ودیعتی سرمایه‌گذار مرمت این حمام و موزه‌ی طلا و نقره‌ی کرمان، به قدری از دشواری کار خسته بود که گفت اگر به جای مرمت این بنا، قرار بود حمام را خودم از ابتدا تا انتها بسازم، یقینا کار بهتر و آسان‌تری پیش رو داشتم.
با این وصف، این بازاری فرهنگ‌دوست آن‌قدر به خستگی «نه» گفته، که اگر امروز کرونا شایع نبود، حتما می‌توانست این مجموعه‌ی فرهنگی و گردشگری را راه‌اندازی کند. قابل توجه همه‌ی کسانی که چرتکه به دست دارند و مدام خوبی‌ها و بدی‌های کرونا را می‌شمارند!
دیروز که به عادت همیشگی رفته بودم حمام را ببینم، از بد شانسی من، آقای ودیعتی حضور نداشت تا «در» حمام را باز کند. به همین خاطر تصمیم گرفتم مطلبی با مضمون نگاهی به روزهای سخت این اتفاق، بنویسم، و به اجمال یادی از دشواری این نوع کارها کرده باشم، برای فردای کرمان.
* عکس‌ها را دو سال پیش آقای ودیعتی با موبایل گرفته است. عکس‌هایی که به گمان من هم زیبا هستند و هم باید آن‌ها را در شمار اسناد تاریخی بدانیم.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید