سخنگوی علوم‌پزشکی کرمان عصر چهارشنبه اعلام کرد

آمار بیماران کرونا در استان کرمان به ۱۳۲۰ نفر رسید / توصیه به مردم: سفر کردن را به تاخیر بیاندازید

فردای کرمان ـ گروه جامعه: در شبانه‌روز گذشته، با انجام آزمایش بر ۲۳۲ نمونه‌ی مشکوک به کرونا در استان کرمان، ۴۶ بیمار جدید شناسایی شد و شمار کل مبتلایان تا عصر چهارشنبه، آخرین روز از اردیبهشت‌ماه به «یک‌هزار و ۳۲۰ نفر» رسید. بیماران جدید از مناطق تحت پوشش دانشگاه‌های علوم‌پزشکی «کرمان، جیرفت، بم، رفسنجان» و دانشکده علوم‌پزشکی «سیرجان» هستند و بیش‌ترین آن، با ۲۰ بیمار جدید، مربوط به حوزه‌ی دانشگاه علوم‌پزشکی جیرفت است. سخنگوی علوم‌پزشکی کرمان امروز چهارشنبه تصریح کرد که هشدارها درباره‌ی وضعیت جنوب استان جدی است. به گفته‌ی دکتر مهدی شفیعی، درگیری‌های خوشه‌ای بزرگی در این مناطق در پی برگزاری اجتماعاتی از جمله ترحیم و عروسی با بیش از ۵۰۰ نفر شرکت‌کننده رخ داده است. شفیعی درباره‌ی آخرین وضعیت کرونا در استان و همچنین، اینکه اپیدمی در استان در چه مرحله‌ای است توضیح داد و اعلام کرد که هیچ محدودیتی برای تردد بین مناطق مختلف استان در تعطیلات عید فطر وجود ندارد اما توصیه‌ی اکید بر این است که مردم همچنان در خانه بمانند و بی‌خیال سفر کردن زیر سایه‌ی کرونا شوند. ویروسی که تا امروز چهارشنبه جان ۶۸ نفر از ساکنان استان کرمان را گرفته است.
به گزارش خبرنگار فردای‌کرمان، شفیعی عصر چهارشنبه ۳۱ اردیبهشت‌ماه در نشست خبری مجازی با بیان اینکه ۴۶ بیمار جدید با انجام آزمایش بر ۲۳۲ نمونه‌ی مشکوک در ۲۴ ساعت گذشته شناسایی شد، گفت: «۱۰ نفر از بیماران جدید بستری، شش نفر بیمار سرپایی، ۹ نفر از پرسنل بهداشتی و درمانی و ۲۱ نفر از اطرافیان بیماران هستند که در طرح غربال‌گری فعال ما شناسایی شده‌اند».
وی افزود: «۱۰ نفر از بیماران جدید از حوزه‌ی علوم‌پزشکی کرمان، ۲۰ نفر از حوزه‌ی علوم‌پزشکی جیرفت، ۱۲ نفر از حوزه‌ی علوم‌پزشکی بم و سه نفر از حوزه‌ی دانشکده علوم‌پزشکی سیرجان هستند. همچنین، یک نفر از بیماران از حوزه‌ی علوم‌پزشکی رفسنجان است».
شفیعی گفت: «با شناسایی موارد جدید، شمار کل مبتلایان تا عصر چهارشنبه به یک‌هزار و ۳۲۰ نفر رسید که ۶۴۰ نفر از کل بیماران بستری و ۶۸۰ نفر از بیماران سرپایی و اطرافیان بیمارانی هستند که تست آن‌ها مثبت شده است».
مدیر گروه مبارزه با بیماری‌های واگیردار دانشگاه علوم‌پزشکی کرمان سپس اظهار کرد: «متاسفانه در ۲۴ ساعت گذشته، یک مرد که از مهاجران افغانستانی ساکن شهر کرمان بود به‌دلیل ابتلا به این بیماری جان خود را از دست داد و شمار کل جان‌باختگان از ابتدای اپیدمی تاکنون به ۶۸ نفر رسید».
وی در ادامه، در پاسخ به فردای‌کرمان درباره‌ی اینکه وضعیت اپیدمی کرونا در استان در حال حاضر چگونه است و آیا در حال طی مسیری هستیم که به سرنوشت خوزستان مبتلا می‌شویم یا وضعیت به گونه‌ی دیگری است؟ توضیح داد: «در هفته‌ی گذشته‌ی و هفته‌ی جاری، افزایش آمار بیماران در استان، نگران‌کننده بود و گاهی، در برخی از روزها، آمارهایی داشتیم که در اوج اپیدمی نداشتیم. اما یک نکته باید مورد توجه قرار گیرد و آن اینکه؛ در ابتدای اپیدمی فقط از بیماران بستری تست می‌گرفتیم و همین آمار را هم اعلام می‌کردیم که از افزایش بستری در استان هم حکایت داشت. اما تقریبا از ۲۰ فروردین‌ماه، با فروکش کردن مرحله‌ی اول اپیدمی در اغلب استان‌ها و به ثبات رسیدن اپیدمی در استان‌هایی مثل کرمان، ما غربال‌گری فعالانه‌ای را انجام دادیم تا بیمارانی که علایم خفیف دارند یا هیچ علامتی ندارند را شناسایی کنیم تا با ایزوله‌ی خانگی این افراد، زنجیر‌ه‌ی انتقال هرچه زودتر قطع شود».
وی افزود: «این تلاش‌ها برای شناسایی بیماران پیش از بدحال شدن آن‌ها ادامه دارد. افزایش آمار استان طی هفته‌های اخیر نیز به همین دلیل و بیش‌تر مربوط به بیماران سرپایی و حتی افراد مثبت بدون علامت است. بنابراین، این وضعیت نگران‌کننده نیست که بخواهیم براساس آن، بگوییم موج دوم در حال وقوع است. چون روند بستری در استان تغییری نکرده و حتی طی روزهای اخیر، نسبت به گذشته کاهش هم داشته است. موضوع نگران‌کننده اما اینجاست که ما همه‌ی افراد ناقل بدون علامت را نمی‌توانیم شناسایی کنیم. بنابراین، اگر همه‌ی مردم نکات بهداشتی را رعایت نکنند، حضور افراد ناقل در جامعه ممکن است باعث گسترش ویروس و سپس انتقال آن به گروه‌های حساس از جمله سالمندان شود که می‌تواند مرگ‌ومیر و بستری را افزایش دهد».
شفیعی سپس در پاسخ به این پرسش فردای‌کرمان که آیا محدودیت تردد در بین شهرها و روستاهای استان در تعطیلات عید فطر ایجاد می‌شود یا مردم به راحتی می‌توانند سفر و احیانا ویروس کرونا را در سطح استان جابه‌جا کنند؟ گفت: «در گام دوم مقابله با اپیدمی، براساس یافته‌های علمی، دیگر قرار نیست محدودیت‌های ترافیکی را به شکل وسیع اعمال کنیم. بنابراین هیچ محدودیتی در ترددها قرار نیست رخ بدهد مگر اینکه در یک منطقه‌ی خاصی اتفاقی رخ بدهد که نیاز به تشدید اقدامات باشد».
سخنگوی علوم‌پزشکی کرمان تاکید کرد: «قرار نیست به شکل مصوبه و ابلاغیه محدودیتی اعمال شود اما به‌عنوان توصیه، بحث این است که مردم از سفرهای غیرضروری بپرهیزند و اگر قصد جدی برای سفر دارند به مکان‌های مطمئن بروند، استفاده از هتل‌ها هم منعی ندارد اما توصیه این است سفر را به تاخیر بیاندازند و اگر نمی‌توانند، به استان‌های با شیوع کمتر بروند و مسافرت‌های طولانی‌مدت را که نیاز به جابه‌جایی بین مکان‌های مختلف دارد انجام ندهند».
وی افزود: «ترجیحا به مردم توصیه می‌شود که در فضای باز و مکان‌هایی که ازدحام جمعیت نیست و در دامن طبیعت، تفرج داشته باشند».
شفیعی با بیان اینکه هنوز زمان مناسبی برای آغاز سفرها نیست، تصریح کرد: «همچنان، خانه امن‌ترین مکان است». / الف

یک دیدگاه

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید