مدیر كل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای کرمان تشریح کرد

جزئیات واردات کامیون‌های با عمر کمتر از ۳ سال

فردای کرمان – گروه اقتصاد: مدیر كل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای استان كرمان از آغاز طرح نوسازی کامیون‌های فرسوده از سوم خرداد از طریق واردات خودروهای سنگین تا سه سال ساخت خبر داد و گفت: «كامیون‌هایی می‌توانند به كشور وارد شوند كه ساخت كشورهای اروپایی، ژاپن یا كره جنوبی بوده و در پنج سال گذشته مدل‌های آن‌ها در كشور تولید و یا به كشور وارد شده باشند».
به گزارش فردای کرمان به نقل از روابط عمومی اداره کل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای استان كرمان، سیدعلی حاج‌سیدعلیخانی بیان کرد: «سازمان راهداری و حمل ونقل جاده‌ای در راستای نوسازی ناوگان باری كشور و استفاده از كلیه‌ی ظرفیت‌های قانونی مندرج در قوانین احكام دائمی توسعه در نظر دارد به منظور تسریع در انجام روند نوسازی، از تاریخ سوم خردادماه سال جاری از متقاضیان ورود خودروهای باری سنگین تا سه سال ساخت در آدرس اینترنتی خود (www.rmto.ir)بخش نوسازی و توسعه‌ی ناوگان ثبت‌‌نام کند».
وی با اشاره به شرایط كامیون‌های وارداتی افزود: «بنا به اعلام سازمان متبوع، كامیون‌های وارد شده نباید بیش از سه سال از زمان ساخت آن‌ها گذشته باشد و از نظر ایمنی، كیفیت و آلایندگی‌های محیط زیست با استانداردهای روز و اجباری كه مورد تائید مراجع ذیربط بوده، انطباق داشته و دارای استاندارد e-mark نیز باشند».
حاج‌سید‌علیخانی اضافه كرد: «كامیون‌هایی می‌توانند به كشور وارد شوند كه ساخت كشورهای اروپایی، ژاپن یا كره جنوبی بوده و در پنج سال گذشته مدل‌های آن‌ها در كشور تولید و یا به كشور وارد شده باشند».
وی ادامه داد: «كامیون‌های وارداتی جدید ساخت كشورهای مذكور باید از نظر ایمنی، كیفیت و آلایندگی‌های محیط زیست در زمان ساخت مورد تائید دستگاه‌های ذی‌ربط باشد».
مدیر كل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای استان كرمان با اشاره به این‌كه اولویت با كامیون‌های دارای ظرفیت (مندرج در كارت مشخصات وسیله نقلیه) ۱۸ تن و بالاتر است، افزود: «كامیون‌های وارداتی، باید شرایط زیست محیطی، استانداردها و شرایط لازم برای حمل‌ونقل بین‌المللی و ورود به كشورهای اروپایی را دارا باشند».
وی خاطرنشان كرد: «واردات هر یک دستگاه كامیون منوط به اسقاط حداقل یک دستگاه كامیون كه از زمان ساخت آن بیش از ۲۵ سال گذشته باشد، است و ظرفیت آن نیز می‌تواند حداكثر سه تن كمتر از ظرفیت كامیون وارداتی باشد كه در این مرحله، ظرفیت كامیون اسقاطی مندرج در كارت مشخصات وسیله‌ی نقلیه حداقل ۱۵ تن می‌باشد».
حاج‌سید‌علیخانی گفت: «كامیون مورد اسقاط باید فعال در بخش حمل‌ونقل عمومی و دارای معاینه‌ی فنی معتبر در زمان اسقاط (برابر اسناد ثبتی در سامانه‌های سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای) باشد به ازای اسقاط كامیون، پس از تایید سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای، سود بازرگانی كامیون وارداتی ۲۵ درصد توسط گمرک جمهوری اسلامی ایران كاهش می‌یابد».
وی تاكید كرد: «هرگونه اطلاعیه‌ی دیگری در خصوص واردات و نوسازی ناوگان حمل‌ونقل عمومی فاقد اعتبار بوده مگر آن كه منحصراً در سایت سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای درج شده باشد». /پ

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید