وزیر نیرو مطرح کرد

کل کسری آب سفره‌های زیرزمینی جبران نشد

فردای‌کرمان ـ گروه اقتصاد: بنا به گفته‌ی وزیر نیرو، در سال آبی جدید (۹۸-۹۹) تاکنون،  ۳۰۰ میلی‌متر بارندگی در کشور گزارش شده که در مقایسه با ۵۰ سال اخیر، چهارمین سال پر بارش کشور بوده است.  رضا اردکانیان با اشاره به کسری ۵٫۸ میلیارد مترمکعبی آب در سفره‌های زیرزمینی کشور گفت که طی دو سال اخیر، حدود یک میلیارد مترمکعب از این کمبود، جبران شده است.

به گزارش فردای‌کرمان به نقل از ایرنا سراسری، وی روز پنجشنبه اول خردادماه در مراسم بهره‌برداری از سه طرح آبی سیستان‌وبلوچستان که به صورت ویدئو کنفرانس توسط رئیس‌جمهور به بهره‌برداری رسید، افزود: «بارندگی‌های اخیر موجب پر شدن برخی از سدهای کشور شد و امیدوار هستیم که در خردادماه هم شاهد بارش‌های چشمگیری باشیم».

وزیر نیرو بیان کرد: «این وزارت‌خانه در هماهنگی با همکاران وزارت جهاد کشاورزی می‌تواند امسال تا ۳۰ درصد بیش‌تر از میزان متوسط در حوزه کشاورزی آب تامین کند».

وی به سفره‌های آب زیرزمینی اشاره کرد و افزود: «متاسفانه به دلیل سال‌های خشک آبی و البته در بعضی نقاط استفاده‌های بی‌رویه از منابع آبی ۵.۸ میلیارد متر مکعب کسری آب در سفره‌های زیرزمینی داشتیم که در دو سال اخیر در وضعیتی هستیم که می‌توان گزارش داد که حدود یک میلیارد متر مکعب از این کسری جبران شده است».

اردکانیان سپس اظهار کرد: «۷۰ درصد آب مصرفی دنیا در بخش کشاورزی مصرف می‌شود و کشورهای منطقه در بخش کشاورزی به لحاظ عدم استفاده صحیح از این منبع میزان متوسط خیلی بیش‌تری را دارند که متاسفانه ایران هم جز این گروه است».

وی ادامه داد: «از هزار و ۷۰۰ میلیون هکتار اراضی کشاورزی در دنیا ۳۰۰ میلیون هکتار اراضی آبی است که همین میزان هکتار غذای ۴۰ درصد مردم را تامین می‌کند. ایران نیز جزو کشورهایی است که اراضی آبی قابل ملاحظه‌ای دارد و بعد از کشورهای چین، هند، ایالت متحده و پاکستان با داشتن هشت میلیون و هزار و۴۶۰ هکتار، در رده‌ی پنجم جهان از لحاظ داشتن اراضی آبی مناسب است».

وی گفت: «در دنیا به ازای هر هزار نفر ۴۰ هکتار اراضی آبی وجود داد در حالی‌که در ایران به طور متوسط به ازای هر هزار نفر، ۱۰۰ هکتار اراضی آبی مناسب وجود دارد». / الف

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید