رئیس جمهور در جلسۀ ستاد ملی مقابله با کرونا:

اماکن مقدس از فردا باز می‌شوند/همۀ کارمندان از ۱۰ خرداد به کار برمی‌گردند

فردای کرمان – گروه جامعه: رئیس جمهوری با بیان این‌که صحن‌ها و اماکن متبرکه پس از عید فطر بازگشایی می‌شود، گفت: «در روند مبارزه و مهار کرونا در کشور، از سه مرحله تقریبا عبور کرده‌ایم و کم کم وارد مرحله‌ی چهارم می‌شویم که در این مرحله نظارت‌ها و بخش تشخیص بیماری با هدف تسریع در روند شناسایی مبتلایان و جداسازی آنان، تشدید می‌شود».
به گزارش فردای کرمان به نقل از ایرنا سراسری، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی روز شنبه در جلسه‌ی ستاد ملی مقابله با کرون، بیان کرد: «از دهم خردادماه همه‌ی کارمندان اداری در محل خدمت خود حاضر می‌شوند و ساعت کار ادارات ۷.۳۰ تا ۱۴.۳۰ خواهد بود».
وی در ادامه به مصوبات جلسه‌ی ستاد ملی مقابله با کرونا اشاره کرد و گفت: «در ارتباط با کرونا می‌توانیم بگویم از سه مرحله عبور کردیم. البته ممکن است در بعضی از جاها هنوز در مرحله‌ی سوم باشیم. ولی قاعدتا کم‌کم وارد مرحله‌ی چهارم می‌شویم».
رئیس جمهوری اظهار کرد: «در مرحله‌ی اول، مرحله‌ی اعلام دقیق این بیماری در کشور بود و بسیج همه‌ی امکانات کشور برای مقابله بود. مرحله‌ی دوم، ‌مرحله‌ای بود که ما از آن حالت خطرناک عبور کرده بودیم اما برای این‌که شیوع این بیماری را بتوانیم کنترل کنیم محدودیت‌هایی را تحت عنوان فاصله‌گذاری اجتماعی مقرر کردیم». روحانی ادامه داد: «مرحله‌ی سوم فاصله‌گذاری هوشمند بود که در این دوره پروتکل‌های بهداشتی باید دقیقا مورد مراعات قرار بگیرد اما بازگشایی‌ها به تدریج آغاز و شروع شود که پلکانی این کار را انجام دادیم».
وی با اشاره به آغاز مرحله‌ی چهارم مدیریت و مقابله با کرونا بیان کرد: «به مرحله‌ی مدیریت بیماری وارد شده‌ایم و ۱۰ استان در مرحله‌ی مهار هستند و امیدواریم به تدریج بقیه‌ی استان‌ها اضافه شود».
رئیس‌جمهوری با تاکید بر این‌که در مرحله‌ی مهار کرونا نیاز داریم آموزش‌ها را بالا ببریم و دقت را افزایش دهیم، گفت: «نظارت‌ها را باید تشدید کنیم و اعلام شد که ۱۸۵ هزار نیروی آموزش دیده و آماده داریم و تعداد بیشتر دیگری هم برای نظرات در حال آماده‌سازی هستند و باید بر تمام فعالیت‌های اقتصادی و در همین چارچوب مراعات‌ها و نظارت‌ها باشد».
وی افزود: «امیدوارم به تدریج و به سرعت همه‌ی کشور را به مرحله‌ی چهارم یعنی مهار بیماری برسانیم و در هفته‌های آینده شاهد این اتفاق باشیم اما حتی اگر در تمام کشور هم شرایط مهار بوجود آید باید مراقبت‌ها تا آن زمانی که شرایط مناسب فراهم شود، ادامه پیدا کند که آن روز هنوز مشخص نیست چه زمانی و در چه شرایط است».
روحانی تاکید کرد: «عده‌ای در کشور دنبال هراس‌افکنی بیماری کرونا هستند که نباید بپذیریم، برخی می‌خواهند فضای روانی جامعه را ناامن کنند و به مردم القا کنند که وضعیت غیر قابل بازگشت است، شرایط سختی پیش آمده و نمی‌توانیم از آن عبور کنیم به واکسن نیاز داریم و که اصلا بعید است امسال به دست ما برسد سال آینده به دستمان می‌رسد؛ البته همه‌ی آن مسائل ممکن است و احتیاط و مراقبت کاملا لازم است اما هراس‌افکنی اصلا جا ندارد».

روند نزولی میزان مرگ و میر نسبت به ابتلا به کرونا
وی ادامه داد: «میزان مرگ و میر نسبت به ابتلا روند نزولی را دارد که خبر خوشی برای ما است. مدت بستری هم به تدریج روند نزولی را آغاز کرده و فعالیت وزارت بهداشت و درمان برای کشف موارد جدید بیشتر شده که این هم خبر خوشی است که می‌توانیم افراد مبتلا را از غیرمبتلا جدا کنیم».
رئیس‌جمهوری گفت: «مرگ و میرها عمدتا نسبت به افرادی اتفاق افتاده که بیماری زمینه‌ای داشتند که بیماری‌های قلبی و دیابت در راس بود».
وی تاکید کرد: «آن‌هایی که بیماری زمینه‌ای دارند بیشتر باید مراقبت کنند و در خانه بمانند. به مرحله‌ی چهارم هم که رسیدیم ولی آن‌ها باید خودشان را در مرحله‌ی دوم ببیند. چه آن‌هایی که از نظر ضعف جسمی و سن توان مقابله‌ی آن‌ها کم است و چه آن‌هایی که بیماری زمینه‌ای دارند که به ویروس کمک می‌کند که طرف را از پا دربیاورد».
روحانی یادآور شد: «۸۸ درصد افرادی که در کشور به خاطر این ویروس فوت کردند آن‌هایی بودند که یک بیماری زمینه‌ای یا چند بیماری زمینه‌ای داشتند». /پ

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید