پروتکل بازگشایی اماکن مذهبی، ورزشی و اغذیه فروشی‌ها اعلام شد

رستوران‌ها با ظرفیت محدود بازگشایی می‌شوند

فردای کرمان – گروه جامعه: معاون مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی جزییات پروتکل بازگشایی امامزاده‌ها و اماکن مقدس، مراکز آموزشی، اغذیه‌فروشی‌ها و مراکز ورزشی را اعلام کرد.
به گزارش فردای کرمان به نقل از ایرنا سراسری، محسن فرهادی روز یکشنبه بیان کرد: «بر اساس پروتکل بهداشتی بازگشایی اماکن مقدس، فقط قرار است صحن این اماکن باز شود، مردم می‌توانند با رعایت فاصله‌گذاری از یک سمت صحن وارد شوند و بدون این‌که توقف و حضور داشته باشند، از طرف دیگر خارج شوند. قرار نیست نماز جماعتی در این اماکن خوانده شود. در واقع زوار از دور رواق‌ها و حرم را زیارت می‌کنند و از طرف دیگر خارج می‌شوند».
وی گفت: «رواق‌ها و حرم ها هنوز بسته است و این بازگشایی فقط شامل صحن اماکن مقدس است. مقررات و پروتکل بازگشایی شامل آستان مقدس حضرت امام رضا(ع)، حرم حضرت معصومه (س)، حرم شاهچراغ، شاه عبدالعظیم و سایر امامزاده‌ها می‌شود».
معاون مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت افزود: «بر اساس مصوبه‌ی ستاد ملی مبارزه با کرونا، بازگشایی صحن اماکن مقدس بعد از دو روز تعطیلی عید فطر یعنی از روز سه‌شنبه اجرا می‌شود، علت آن هم این است که چون مردم تعطیل هستند، بازگشایی این اماکن می‌تواند به افزایش سفرها دامن بزند. تصمیم‌گیری درباره‌ی سایر اماکن مذهبی از جمله مساجد هفته‌ی آینده در ستاد ملی کرونا انجام می‌شود».

بازگشایی استخرها در مناطق سفید
وی درباره‌ی بازگشایی اماکن ورزشی گفت: «اماکن ورزشی پر برخورد مثل سالن‌های کشتی همچنان بسته و بازگشایی آن‌ها ممنوع است. بقیه‌ی فعالیت‌های ورزشی در مناطق سفید آزاد است. در مناطق زرد ورزش‌های انفرادی آزاد است و در مناطق قرمز برخی باشگاه‌های ورزشی با تایید مسئولان ورزشی و دانشگاه‌های علوم پزشکی می‌توانند فعال باشند. استخرها هم فقط در مناطق سفید می‌توانند باز باشند».
فرهادی بیان کرد: «رستوران‌ها، اغذیه‌فروشی‌ها و فست‌فودها از امروز (عید فطر) بازگشایی می‌شوند و می‌توانند با رعایت پروتکل بهداشتی سرویس‌دهی به مشتریان را شروع کنند. البته با حداکثر ظرفیت نمی‌توانند فعالیت کنند و با رعایت فاصله‌گذاری می‌توانند به ارائه‌ی خدمات سرو غذا در داخل رستوران و اغذیه فروشی اقدام کنند».
وی افزود: «در مورد مدارس هم با توجه به این‌که بسیاری از مدارس ابتدایی تعطیل شده‌اند، مشکل چندانی نداریم، بقیه‌ی مدارس در مقاطع بالاتر هم همچنان خدمات خود را به صورت مجازی و آنلاین ادامه می‌دهند و فقط در صورت نیاز برای رفع اشکال تعدادی از دانش‌آموزان می‌توانند به صورت حضوری در کلاس حاضر شوند. امتحانات پایه‌های نهایی یعنی پایه نهم و دوازدهم به صورت حضوری و بقیه‌ی خدمات مدارس به صورت مجازی انجام می‌شود».
معاون مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت ادامه داد: «کنکور هم در زمان‌های اعلام شده با رعایت فاصله‌گذاری و با استفاده از ماسک و دستکش برگزار می‌شود. دانشگاه‌ها هم از ۱۷ خرداد در دوره‌های دکترا، ترم آخر کارشناسی ارشد و جاهایی که نیاز به آزمایشگاه است می‌توانند باز باشند». /پ

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید