معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اهواز مطرح کرد

۲۰ شهرستان خوزستان در وضعیت قرمز کرونایی

فردای کرمان – گروه جامعه: معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اهواز گفت: «۲۰ شهرستان از ۲۸ شهرستان خوزستان در آخرین بررسی‌های انجام گرفته، در وضعیت قرمز انتشار کرونا قرار دارند».
به گزارش فردای کرمان به نقل از ایرنا خوزستان، دکترمحمدعلوی شامگاه شنبه در گفت‌وگوی ویژه خبری مرکز سیمای خوزستان بیان کرد: «موارد ابتلا به کرونا در استان فراوان و بیش از انتظار است، از اوایل اردیبهشت ماه با کاهش محدودیت‌ها روند ابتلا به این بیماری در خوزستان صعودی شده است».
وی با بیان این‌که ۲۰ شهرستان از ۲۸ شهرستان خوزستان در آخرین بررسی‌های انجام گرفته، در وضعیت قرمز انتشار کرونا قرار دارند، افزود: «تجمعات مردم قبل از عید فطر و حضور در بازار نیز بر افزایش آمار ابتلا به کرونا تاثیرگذار بوده است، هر چند موارد بیماریابی نیز در استان افزایش یافته و موارد بیشتری بیمار با همت کادردرمان در استان شناسایی شده است».
رئیس مرکز بهداشت خوزستان با اشاره به این‌که شناخت بیماری و علایم آن به فرد بیمار برای درمان کمک می‌کند اظهار کرد: «در اغلب موارد بیماران کرونایی بدون علامت هستند و یا بیماری با علامت‌های خفیف بروز می‌کند، در اوایل شیوع این بیماری در جهان مهم‌ترین علامت بیماری تب و تنگی نفس بود اما در حال حاضر علایمی همچون سردرد و علایم گوارشی ، استفراغ و شکم درد و کاهش حس چشایی و بویایی نیز افزوده شده است».
علوی افزود: «در صورتی که اکسیژن بدن فرد بالاتر از ۹۳ درصد باشد نیازی به بستری نیست اما در صورت کمتر بودن از این میزان فرد بیمار باید بستری شود و گرفتن عکس از ریه نیز در تشخیص بیماری بسیار کمک می‌کند، افرادی که در بخش‌های مختلف ریه علامت‌های سفید داشته باشند دچار این بیماری شده‌اند».
وی افزود: «در مواد شدیدتر تمامی بخش‌های بدن درگیر این ویروس می‌شوند و زندگی فرد در معرض خطر است».
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی اهواز گفت: «انجام تست‌های مربوط به تشخیص کرونا از حساسیت بالایی برخودار هستند و یکی از بهترین راه‌های شناسایی این بیماری گرفتن سی‌تی‌اسکن از ریه فرد است که کمترین خطا را دارد».
وی خاطرنشان کرد: «ساده‌انگاری مسئولان ومردم در مقابله با این بیماری یا در نظر گرفتن این‌که این بیماری از بین رفته، یکی از سه چالش مقابله با ویروس کرونا محسوب می‌شود».
علوی افزود: «دومین مسئله این است که بعضی از مردم تحلیل درستی از وضعیت ندارند چراکه اگر به این وضعیت فکر می‌کردند با این شرایط سخت مواجه نمی‌شدیم».
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی اهواز ادامه داد: «سومین مورد ضعف خودمراقبتی است، اگر مردم درک درستی از بیماری داشته باشند نسبت به این بیماری حساسیت بیشتری خواهند داشت و خود مراقبتی را به درستی انجام می‌دهند». /پ

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید