یادداشت محمد لطیف‌کار

گنجعلیخان را به حاشیه نرانیم!

فردای کرمان – محمد لطیف‌کار: دو سال پیش، به مناسبت نام‌گذاری یک روز به نام کرمان، طی یادداشتی پیشنهاد دادم که «گنجعلیخان» و «مهندس افضلی‌پور» را در انتخاب نام فرهنگی کرمان مد نظر داشته باشید. چندی بعد، با انتخاب روز تولد خواجوی کرمانی از سوی شورای شهر، عملا هر دو پیشنهاد بنده مردود شد.
با این‌حال هنوز هم شک ندارم که مهم‌ترین چهره‌ی تاثیرگذار بر سیمای اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی شهر کرمان از عصر صفویه تاکنون گنجعلی‌خان بوده است. اگرچه اقدامات او در حوزه‌ی عمران و آبادانی کرمان، بعدها توسط دیگران هم دنبال شد، اما هیچ‌کس نتوانست جای او را بگیرد. آثاری که از دوره‌ی او به یادگار مانده، امروز کرمان را تبدیل به یک شهر موزه‌ای کرده است؛ البته اگر قدر آن دانسته شود!
با بیان این مقدمه، می‌خواهم به مسئولانی که چند سال پیش بانی خیر شدند و مجسمه‌ی این حاکم مقتدر کرمان را در گوشه‌ی میدان نصب کردند، بگویم دست شما بابت این اقدام درد نکند، اما کارتان ناتمام بود، و همچنان ناتمام مانده است. چرا که این مجسمه را در حاشیه‌ی میدان گنعلیخان و تقریبا نزدیک کف میدان نصب کردید. حال آن‌که بارها دیده‌ام مسافران خسته، پایین پای مجسمه می‌نشینند، خستگی در می‌کنند، گاهی غذا هم می‌خورند، زباله هم می‌ریزند، و آخر سر با گرفتن یک عکس سلفی با گنجعلیخان، این‌جا را ترک می‌کنند! این روزها اگر سری بزنید می‌بینید که این ناحیه اصلا تمیز نیست، و در شان این حاکم با شوکت کرمان نمی‌باشد.
در واقع، به این ترتیب در این میدان، صاحب‌خانه در خانه‌ی خودش هم جای مناسبی ندارد! شاید در اوایل کار، آن‌ها که این مجسمه را نصب کردند متوجه این بی‌حرمتی نبودند، اما حالا که همه‌چیز آشکار شده است، واقعا چه اشکالی دارد اگر برای این مجسمه، حریمی ولو کوچک در اطراف این مجسمه در نظر گرفته شود، و شرایط موجود بهبود پیدا کند؟
در وضعیت فعلی، اطمینان دارم کسانی که برای اولین بار به میدان بزرگ گنجعلیخان کرمان قدم می‌گذارند، وقتی با چنین منظره‌ای مواجه می‌شوند، در مورد ما قضاوت خواهند کرد که ما حرمت این چهره‌ی توسعه‌گرا و تاثیرگذار بر فرهنگ و اقتصاد کرمان را خوب حفظ نکرده‌ایم! /پ

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید