مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی کرمان هشدار داد

آتش در کمین جنگل قائم و پارک جنگلی

فردای‌کرمان ـ گروه جامعه: مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی شهر کرمان با اشاره به متراکم شدن پوشش گیاهی در پارک‌های شهر کرمان، نسبت به افزایش احتمال وقوع آتش‌سوزی به‌ویژه در پارک جنگلی و جنگل قائم هشدار داد و از مردم خواست تا آنجا که ممکن است در پارک‌های شهر آتش روشن نکنند و در صورت لزوم، از منقل‌های فلزی استفاده کنند.

به گزارش فردای‌‌کرمان به نقل از ایسنا کرمان، طبق آماری که از سوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی کرمان اعلام شده است در سالی که گذشت حدود ۱۲درصد آتش‌سوزی‌های رخ داده در شهر کرمان مربوط به فضای سبز بوده است.

سرآتشیار رضا میرزایی با اشاره به بارش‌های مناسب بهاری در شهر کرمان گفت: «به ‌دلیل وجود پوشش گیاهی مناسب در بوستان‌ها و به ‌ویژه در مجموعه پردیسان قائم و پارک جنگلی، احتمال آتش‌سوزی در این نقاط بالاتر از میانگین سال‌های قبل وجود دارد».

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهر کرمان افزود: «گیاهان در این بوستان‌ها بسیار متراکم و فشرده هستند و به خوبی قد کشیده‌اند و در صورت بروز آتش‌سوزی به سرعت گسترش می‌یابند و از آنجاکه حرکت و پیشروی آتش در این حوادث به صورت دوار و دایره‌ای شکل است، در مدت زمان کمی شعله های آتش بخش زیادی از منطقه را فرا می‌گیرد و در همه جهات گسترش پیدا خواهد کرد».

میرزایی بیان کرد: «گاهی آتش‌سوزی‌ها در ساعات شب رخ می‌دهد، دید مناسبی برای یافتن مسیر مناسب تا رسیدن به محدوده آتش وجود ندارد و خطراتی آتش نشانان را تهدید می‌کند که فرمانده میدان در این مقطع باید بسیار مراقب نیروهای خود باشد؛ ضمن اینکه تجهیزات و خودروهای آتش‌نشانی که با هزینه شهروندان تامین می‌شود نیز گاهی در معرض آسیب‌های جدی قرار می‌گیرند».

وی تاکید کرد: «شهروندان حتی‌المقدور از روشن کردن آتش در فضای سبز شهری خودداری کنند و در صورت لزوم از منقل‌های فلزی استفاده کنند و در صورت نبود منقل، با کنار زدن علوفه‌ها و بوته‌های خشک و پاکسازی اطراف از وجود این مواد قابل اشتعال، بر روی زمین غیرقابل اشتعال، آتش روشن کنند».

میرزایی افزود: «به شدت توصیه می‌شود بعد از استفاده از آتش، حتما آن را با آب کامل خاموش کرده و مطمئن شوند که زغال‌های زیرین آتش نیز خاموش شده باشد، همچنین جلوی آتش بازی کودکان در طبیعت را گرفته و نیز از شکستن شاخه‌های درختان برای روشن کردن آتش خودداری شود».

وی همچنین نسبت به خطرات رها کردن بطری‌ها در فضای سبز هشدار داد و گفت: «پرتاب بطری و ظروف شیشه‌ای داخل طبیعت علاوه بر آلودگی محیط زیست، می‌تواند مانند یک عدسی عمل کند و با متمرکز کردن نور خورشید باعث آتش‌سوزی در بوته‌های خشک شود»./ الف

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید