یادداشت اسما پورزنگی‌آبادی

دوگانۀ نظارت و شفافیت شورا و شهرداری

فردای‌کرمان ـ اسما پورزنگی‌آبادی: هفته‌ی گذشته، آقای فرشاد رئیس شورای شهر کرمان، کمیسیون‌های هشت‌گانه‌ی شورا را مامور کرد تا بروند در حوزه‌ی مسئولیت خود، کارنامه‌ی سه ساله‌ی شهرداری کرمان که حاصل مدیریت سیدمهران عالم‌زاده است را ارزیابی کنند و خوب و بد آن را دربیاورند. قرار شد تا آخر خردادماه گزارش‌هایی در این‌باره تهیه و ارائه شود.
با قدردانی از این اقدام ریاست محترم شورا که از سوی شهردار هم با استقبال مواجه شده است، من هم پیشنهاد می‌کنم شورای محترم شهر، برای اینکه امکان نظارت و ارزیابی کارنامه‌ی سه ساله‌ی خود را برای مردم فراهم کند، کلیه‌ی مصوبات کمیسیون‌های هشت‌گانه را بر روی سایت شورای شهر بارگذاری کند تا مشخص شود که هریک از اعضای شورا در این دوره، چه دغدغه‌هایی در این شهر داشته و چه پیگیری‌هایی کرده‌اند و چه گره‌هایی از کار شهر و شهرداری و مردم گشوده‌اند و کدام‌یک از قوانین جاری در شهر، نتیجه‌ی این دوره از فعالیت شورا بوده است. ممکن است اعضای شورا بگویند که مصوبات در نشست‌های عمومی با حضور خبرنگاران ارائه شده است. منکر این نیستم و از اینکه در بیش‌ترِ جلسات این امکان برای خبرنگاران فراهم بوده سپاس‌گزار شورای محترم هستم اما نیاز است یک گزارش جامع از کلیه‌ی مصوبات به‌صورت یک‌جا به مردم و رسانه‌ها ارائه شود. این اقدام علاوه بر اینکه امکان ارزیابی را فراهم می‌کند، باعث می‌شود تا تکلیف این شائبه‌ که «برخی کمیسیون‌های شورا جز عنوان، چیز دیگری نیستند» هم معلوم شود.
در ادامه، از ریاست محترم شورای شهر که دو سال پیش، تمام‌قد، از راه‌اندازی سایت شفافیت شهرداری کرمان حمایت کردند، تقاضا دارم وضعیت فعلی این سامانه را شخصا بررسی کنند و ببینند آیا این، همان سامانه‌ای است که قرار بود پرده از روی همه‌ی فعالیت‌های شهرداری کنار بزند؟
درباره‌ی این سامانه بخواهم توضیح بیش‌تری بدهم باید بگویم که شهرداری کرمان در دوره‌ی مهندس عالم‌زاده یک قدم مهم را برداشت و آن این بود که تصمیم گرفت پرده‌ها را از جلوی چشم مردم این شهر کنار بزند و پشت پرده‌ها را عیان سازد. پس، بر بستر وب نشست و سایتی با عنوان «سامانه شفافیت شهرداری کرمان» را راه‌اندازی کرد. مهرماه سال ۹۷ محمد فرشاد، رئیس شورای شهر در مراسم آغاز به‌کار این سایت گفت: «تارنمای شفافیت شهرداری موجب جلوگیری از رانت‌خواری و سوءاستفاده‌ی افراد سودجو می‌شود. با دسترسی به اطلاعات، از شایعاتی که در جامعه منتشر می‌شود و مبنای درستی ندارد و معمولا نهاد شهرداری مظلوم واقع می‌شود، جلوگیری خواهد شد».
دست‌اندرکاران این سایت در زمان راه‌اندازی، اینکه طرح تفصیلی شهر هم در این سامانه بارگذاری شده است را یک اتفاق خارق‌العاده (امر غیرمعمول) معرفی کردند.
این سامانه بی‌سروصدا تولد یافت و الان که دارم این یادداشت را می‌نویسم، حدود ۲۰ ماه از راه‌اندازی آن گذشته و اطلاعاتی دارد که همه سوخته است و با این وضعیت، می‌توانم مرگ آن را اعلام کنم. اگر امروز سری به این سایت که آدرس آن http://shafaf.kermancity.ir/ است بزنید، همه‌ی آنچه که خواهید دید فهرستی از قراردادهای سال‌های ۹۶ تا ۹۸ شهرداری است و یک‌سری آگهی مربوط به مناقصات و مزایده‌ها، بودجه‌ی سال ۹۸ شهرداری و لیستی از اسم و فامیل و سال استخدام کارکنان شهرداری و لیستی از اسم و فامیل و سال انتصاب مدیران بخش‌های مختلف است.
البته فیش حقوقی خردادماه ۹۸ شهردار کرمان هم آنجاست! درباره‌ی اینکه در این ۲۰ ماه، چه‌قدر مردم کرمان، کارشناسان و خبرنگاران به این سامانه مراجعه کرده‌اند و اصلا اینکه یک مُشت اطلاعات خام و پردازش نشده که در این سامانه به حال خود رها شده، چه کمکی در شفاف‌سازی شهرداری می‌کند باید کسانی بیایند و نظرات‌شان را بدهند. چیزی که الان مشخص است اینکه یک شهروند کرمانی در خردادماه سال ۹۹ از این سامانه هیچ استفاده‌ای نمی‌تواند ببرد، چون اطلاعات جدیدی ندارد.
اردیبهشت‌ماه سال گذشته، در یادداشتی از شهردار کرمان خواستم تا اطلاعات بیش‌تری در این سامانه بارگذاری کند؛ از گزارش‌های مربوط به «صدور مجوزهای ساختمانی» در شهر که این همه نسبت به آن احساس بی‌عدالتی در مردم وجود دارد تا گزارش‌های مربوط به خرید و فروش پارکینگ و اطلاعات دسته‌بندی شده‌ای از پرسنل شهرداری که بدانیم ماجرای استخدام‌های فامیلی و فله‌ای که همیشه از آن گفته می‌شود چگونه است را خواستم تا منتشر کنند. شهردار کرمان آن زمان پاسخ مثبتی به این درخواست داد و قرار شد این‌ گزارش‌ها را در سامانه بارگذاری بکنند نه‌تنها نکردند که همان اطلاعاتی که برایمان شفافش کرده بودند هم، دیگر به‌روز نشده است.
سامانه شفافیت شهرداری کرمان در حالی به چنین حال و روزی افتاده که سامانه شفافیت شهرداری ‌شهری مثل مشهد، خیلی جامع‌تر از کرمان است و از فعالیت‌های جاری و پروژه‌های عمرانی شهرداری و ماموریت‌های خارجی کارکنانش گرفته تا لیست پیمانکاران، مشاوران و حتی فروشندگان لوازم خانگی و کترینگ شهرداری را نیز منتشر کرده است به گونه‌ای که حتی یک شهروند کرمانی، با یک ساعت گشت‌وگذار در این سامانه، تصویری کلی از آنچه در این شهر و شهرداری رخ می‌دهد را به دست خواهد آورد.
حالا از رئیس محترم شورا و شهردار محترم می‌خواهم که ضمن حمایت از این سامانه، دستور دهند که مجدد فعال شود و اطلاعات بیش‌تری در آن بارگذاری شود و درخواست‌هایی که سال گذشته داشتم را هم دستور دهند که در این سامانه بارگذاری کنند به اضافه‌ی چند مورد جدید که در ادامه توضیح می‌دهم.
شهردار کرمان در سال گذشته بارها وعده داد که مردم در سال ۹۹، شاهد شروع طرح‌های بزرگی در این شهر خواهند بود. اگر این وعده محقق شدنی است و اگر این یادداشت موجب آن می‌شود تا هوای سامانه تازه و اطلاعات آن به‌روز شود؛ ضرورت دارد تا اطلاعات این طرح‌ها و قراردادهای مشاوران و پیمانکاران و مناقصات و مزایده‌های آن، در این سامانه بارگذاری شود تا از همین ابتدا، مردم از همه‌ی جزییات این پروژه‌های وعده داده شده مطلع شوند. پروژه‌هایی که یکی از مهم‌ترین آن‌ها، پارک گردشگری و دیگری بلوار شهید سپهبد سلیمانی است که چند هفته پیش، در تهران برای آن جلسه‌ای با حضور استاندار و شهردار و مدیران موسسه ملل برگزار شد. از تفاهم‌نامه‌ای که امضا شده تا نحوه‌ی تامین مالی آن و جزییات آنچه که در جریان این پروژه قرار است انجام شود را شهرداری در سامانه‌ی شفافیت بارگذاری کند. همچنین، درباره‌ی دیگر طرح و پروژه‌هایی که شهردار کرمان می‌خواهد امسال آن را به مردم عرضه کند؛ این اطلاعات را سخاوتمندانه در اختیار مردم و رسانه‌ها قرار دهند چرا که «اصل بر شفافیت است، محرمانگی استثناست». / الف

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید