برگزیدگان جایزۀ احمد محمود مشخص شدند

رمان «پیاده» بلقیس سلیمانی شایستۀ تقدیر شد

فردای‌کرمان ـ گروه فرهنگ‌وهنر: رمان «پیاده» نوشته‌ی بلقیس سلیمانی، نویسنده‌ی اهل استان کرمان، اثر شایسته‌ی تقدیر سومین دوره‌ی جایزه‌ی احمد محمود در بخش رمان شد.

به گزارش فردای‌کرمان به نقل از ایبنا، سومین دوره‌ی جایزه‌ی احمد محمود که به خاطر وقایع متعدد در سال گذشته و شیوع ویروس کرونا نتوانست اختتامیه‌ای همیشگی داشته باشد، با اعلام برگزیده‌ی خود در بخش مجموعه ‌داستان به شکل مجازی، قصد دارد تندیس و جایزه‌ی برنده را هم‌زمان با دوره‌ی چهارم در زمستان ۹۹ و در صورت ریشه‌کن‌شدن ویروس کرونا اهدا کند.
بنابر نظر هیات داوران بخش مجموعه‌داستان، متشکل از محمد حسینی، کامران سپهران و امیر نصری از میان نامزدهای نهایی پنج‌گانه متشکل از «اعترافات هولناک لاک‌پشت مُرده از مرتضی برزگر، پیاده از بلقیس سلیمانی، خاموش‌خانه از ساناز زمانی‌، شکوفه‌های عناب از رضا جولایی و قوها انعکاس فیل‌ها از پیام ناصر»؛ ضمن تقدیر و اهدای لوحِ ویژه به رمان «پیاده» اثر بلقیس سلیمانی، کتاب قوها انعکاس فیل‌ها از پیام ناصر را به عنوان بهترین رمان منتشرشده در سال ۱۳۹۷ انتخاب می‌کند.

در بیانیه هیات داوران بخش رمان آمده است: «هیات داوران، رمان پیاده اثر بلقیس سلیمانی را شایسته تقدیر می­داند. بلقیس سلیمانی در پیاده روایتی بومی از دوزخیان زمین ارائه می­‌دهد. او به جای این که تکنیک­‌های ادبی و شگردهای داستانی را نقطه عزیمت خود قرار دهد، مهار روایت را به دست شخصیت­پردازی قوی و ماندگار خود در قالب انیس می­‌سپارد. با انتخاب مناسب و کاربست دقیق زاویه دید، برای اثر تراژیک خود فضای فاصله­گیری خواننده را فراهم می­‌آورد. «پیاده» شاهدیست درخشان بر این امر که وقتی همه ارکان رمان در تسلط مطلق نویسنده باشد. دیگر انگار نه با اثری مصنوع بلکه با خودجوشی خلاق و طبیعی روایت سروکار داریم.

و رمان قوها انعکاس فیل­ها اثر پیام ناصر را برگزیده نهایی اعلام می­کند.

رمان از بدو ظهور خود دستی بر خیال داشته است و پایی در واقعیت. حال خیال و واقعیت دستمایه رمان «قوها انعکاس فیل­‌ها»ست. پیام ناصر در این رمان معماری­ای از رویا و خیال را پیش­ روی  خواننده می­گذارد اما حاصل، برخلاف انتظار گمگشتگی در برابر شگفتی­های این وادی نیست بلکه حظ فکورانه خواننده است. نویسنده موفق شده است خیال را با برساخته­‌های داستانی خود ماهرانه کنترل کند. هماهنگی بینش راوی با خط سیر روایت بر دلپذیری کار افزوده است. برخلاف نقص پایان­بندی حتی بسیاری از رمان­‌های موفق، پایان این رمان در طنزی فراوان بر کل اثر چفت و بست می­‌زند و آن را مقاوم‌­تر می­‌سازد. اگر یکی از کارکردهای ادبیات این است که به ما یادآور شود که جهان چیزی بیش­تر از این دارد، «قوها انعکاس فیل­‌ها» به شیوه بدیع و آمیخته با فانتزی و سرراستی این را می­گوید. پیام ناصر موفق شده است در این رابطه تحسین­‌برانگیزش از خیال و واقعیت، جهان خاص و یکتای خود را بی­آفریند و این دستاورد کمی نیست».

به گزارش فردای‌کرمان، بلقیس سلیمانی در صفحه‌ی اینستاگرام خود، در واکنش به برگزیده شدن اثرش نوشت: «سپاس بسیار از هیات داوران. اگر خودم داور بودم، اعترافات هولناک یک لاک‌پشت پرنده مرتضی برزگر را انتخاب می‌کردم». / الف

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید