جهانپور تشریح کرد

دلایل قرنطینه نشدن قم / پیش‌بینی کاهش آمار کرونا از یک ماه آینده

فردای‌کرمان ـ گروه جامعه: جهانپور، رئیس مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت بهداشت در گفت‌وگوی مفصلی که اخیرا داشته، در پاسخ به این پرسش که قبل از اعلام رسمی ورود کرونا به کشور از کدام استان‌ها موارد مشکوک به وزارت بهداشت گزارش می‌شد؟ گفت: «در هفته‌ی پایانی بهمن از استان‌های قزوین، یزد و اصفهان مواردی گزارش شد که تست موارد مشکوک مثبت نبود تا اینکه روز ۲۹ بهمن گزارشی از ذات‌الریه از شهر قم به ما اعلام شد که پس از انجام تست و تست مجدد، در تاریخ سی‌ام بهمن، قبل از ظهر وقتی آقای دکتر نمکی از هیات دولت برگشتند، مثبت بودن کرونای این دو مورد قطعی شد و پس از دو ساعت نیز هر دو مورد جان باختند که این خبرها اعلام هم شد». وی با بیان اینکه کسی نمی‌تواند ساعت دقیق ورود ویروس را اعلام کند، اظهار کرد: «بررسی‌ها نشان می‌دهد در ابتدای اپیدمی، سه کانون شیوع در کشور وجود داشته است که یکی از آن‌ها قم بوده است». به گفته‌ی جهانپور، شواهد علمی نشان می‌دهد آذرماه و دی‌ماه در دو شهر شمالی ایتالیا و پاریس بیماری کرونا وجود داشته است و قطعا نمی‌توان گفت منشا بیماری شرق بوده است. وی بیان کرد: «مراودات ما با ووهان بسیار محدود یا صفر بوده است اما ممکن است موارد بیماری از ایتالیا و فرانسه به ایران منتقل شده باشند».

به گزارش فردای‌کرمان، جهانپور که تا حدود یک ماه قبل، به‌عنوان سخنگوی وزارت بهداشت آمارهای روزانه‌ی ابتلا به کرونا را در کشور اعلام می‌کرد و اکنون لاری جایگزین او شده، در گفت‌وگوی مفصلی با خبرگزاری فارس درباره‌ی کرونا و مسئولیت صد روزه‌ی خود توضیحاتی داد.

وی گفت: «از میانه‌ی دی ماه که اعلام شد ویروس کرونای جدید پای خود را از مرزهای چین فراتر گذاشت و در کشور ژاپن مشاهده شده، در وزارت بهداشت شاهد شکل‌گیری ساختارها برای مقابله با کرونایی که در آن زمان احتمال می‌رفت به کشور ما بیاید بودیم. آن زمان ساختاری با عنوان قرارگاه ملی مقابله با کرونا تشکیل شد، با توجه به تجربه‌ قرارگاهی که در حوزه تامین دارو شکل گرفته بود قرارگاه ملی مقابله با کرونا تشکیل شد. سال گذشته قرارگاه تامین دارو و تجهیزات به عنوان پاسخ برای مقابله با تحریم‌ها در حوزه دارو تشکیل شد و متعاقب آن قرارگاه ملی مقابله با کرونا شکل گرفت و ما مسئولیت اطلاع‌رسانی قرارگاه مقابله با کرونا را بر عهده گرفتیم در آن زمان صحبتی از ستاد مقابله با کرونا نبود، اوایل بهمن ماه بود که اطلاعیه‌ای درباره کلیات موضوع کرونا به رسانه‌ها اعلام شد، سوم بهمن برنامه رادیویی با موضوع کرونا شروع شد و درباره اینکه کرونا چیست و برای مقابله با این بیماری باید چه کنیم برنامه‌هایی در شبکه خبر در حوزه پیشگیری ساخته شد؛ ما از همان زمان به صورت جدی در حوزه اطلاع رسانی بیماری کرونا، پیشگیری و اینکه کرونا خواهد آمد و اینکه صدای پای کرونا پشت مرزها شنیده می‌شود اطلاع رسانی ‌کردیم».

وی افزود: «به موازات این کار، سازماندهی مراکز بیمارستانی و مانورهای اورژانس و تامین اقلام مورد نیاز در دستور کار قرار گرفته بود. به یاد دارم در آن زمان تصاویری از مانورهای نیروهای اورژانس در رسانه‌های خارج از کشور منتشر شد و آنها اعلام کردند که در ایران بیمار کرونا وجود دارد و دولت ایران از اعلام این موضوع خودداری می‌کند، در صورتی که ما آن زمان بیمار نداشتیم و آزمایشات در دسترس آن زمان از موارد مشکوک نیز نشان می‌داد که هیچ فردی کرونا مثبت نیست».

وی با بیان اینکه در آن زمان ساختار آزمایشگاهی منسجمی در کشور برای تشخیص مواردی که خواهد آمد تشکیل شد و امروز بیش از ۱۳۰ آزمایشگاه کار تشخیص قطعی آزمایشگاهی را در شرایط تحریم انجام می‌دهند، اظهار کرد: «به جز چند کشور حاشیه خلیج فارس که کار خرید خدمت انجام دادند در منطقه «اِمرو» هیچ کشوری این ساختاری آزمایشگاهی را ندارد. هر چند که برخی کشورها در آن زمان عامدانه به دنبال به هم ریختن ساختار مقابله با کرونای ما بودند که موفق به انجام این کار نشدند».

وی در پاسخ به این پرسش که قبل از اعلام رسمی ورود کرونا به کشور از کدام استان‌های موارد مشکوک به وزارت بهداشت گزارش می‌شد؟ گفت: «در هفته پایانی بهمن از استان‌های قزوین یزد و اصفهان مواردی گزارش شد که تست موارد مشکوک مثبت نبود تا اینکه روز ۲۹ بهمن گزارشی از ذات‌الریه از شهر قم به ما اعلام شد که پس از انجام تست و تست مجدد سی‌ام بهمن قبل از ظهر وقتی آقای دکتر نمکی از هیات دولت برگشتند مثبت بودن کرونای این دو مورد قطعی شد و در کمترین فاصله زمانی ممکن این خبر از دو خبرگزاری رسمی کشور اعلام شد و پس از دو ساعت هر دو مورد جان باختند که این خبر نیز پس از فوت این افراد اعلام شد. معتقدم با اعلام این خبر، همه تحلیل‌های چند هفته‌ای که همه دنیا اعلام می‌کردند که جمهوری اسلامی آمار را به خاطر راهپیمایی و انتخابات اعلام نخواهد کرد نقش بر آب شد».

وی در پاسخ به این پرسش که اطلاع‌رسانی شما درباره اینکه شهر قم منشأ بیماری کرونا بوده است با واکنش‌های متفاوتی همراه بود دلیل این موضوع چه بود؟، توضیح داد: «اینکه بخواهیم بگوییم قطعا کرونا یک کانون شیوع داشته و آن هم قم بوده صحیح نیست ولی به هرحال قم هم یکی از آنها بود، کسی نمی‌تواند ساعت دقیق ورود ویروس را اعلام کند، ویروس دوره نهفتگی و کمون دارد و بیمار هم مراوده مستقیم با چین نداشته، مشخص می‌شود که به طور غیر مستقیم مشاهده شده است. بررسی‌ها نشان می‌دهد سه کانون شیوع وجود داشته است اما یکی از آنها قم بوده است».

وی افزود: «قم شهر پرترددی است و مراودات زیادی دارد و شهر فعال اقتصادی است، این خطر در عسلویه و تهران و سایر شهرها احساس می‌شد اما با اندک تاخیری در تهران این بیماری مشاهده شد، بیشترین تردد خارجی در تهران است و انتظار می‌رفت در تهران این بیماری شروع بیماری باشد. اصل موضوع این است که کرونا انگ نیست. کرونا هم بیماری است که فرد مبتلا علم و آگاهی دراین خصوص نداشته و عامدانه این کار را نکرده است. برخی از واژه قم‌هراسی استفاده می‌کنند، این سخن نادرستی است همان‌طور که ووهان‌هراسی و تهران‌هراسی وجود ندارد برخی به دنبال ایجاد تشویش هستند».

وی ادامه داد: «این بیماری کلید خورده است، و کسی عامدانه آن را منتقل نکرده است ما کمترین پروازها را به نسبت برخی کشورهای همطراز داشته‌ایم و به ووهان نیز پروازی نداشته‌ایم و ممکن است بیماری با واسطه به کشور وارد شده باشد. برخی از کشورها حتی ساختار شناسایی را ندارند و شناسایی بیماری را اُفت می‌دانند. متاسفانه در برخی از مناطق کشور نیز چنین دیدگاهی وجود دارد. در صورتی که ابتلا به کرونا انگ نیست. وقتی فردی مبتلا شود و خانواده نیز ناخواسته مبتلا شود احساس گناهی وجود ندارد و حتی اگر یکی از اعضای خانواده فوت کرد نباید احساس گناه به وجود بیاید. ما آستان بوس حرم حضرت معصومه (س) هستیم و می‌بینید که مسجد کوفه هم تعطیل است و محدودیت‌های در عراق وجود دارد و در این کشور این حاشیه‌سازی‌ها وجود نداشت».

وی در پاسخ به این پرسش که آیا ممکن است بیماری ازکشورهای دیگر به ایران منتقل شده باشد؟ گفت: «شواهد علمی نشان می‌دهد آذرماه و دی‌ماه در دو شهر شمالی ایتالیا و پاریس بیماری کرونا وجود داشته است و قطعا نمی‌توان گفت منشا بیماری شرق بوده است. مراودات ما با ووهان بسیار محدود یا صفر بوده است. در نیمکره شمالی جزو آخرین کشورهایی هستیم که ویروس را میزبانی کردیم و جزو اولین کشورهایی هستیم که موارد شناسایی شده را اعلام کردیم، ممکن است موارد بیماری از ایتالیا و فرانسه به ایران منتقل شده باشند. در دو شهر شمالی ایتالیا در دسامبر بیمار داشتیم و آنها دو ماه بعد قرنطینه شهرها را اجرا کردند که اجرای آن جواب نمی‌داد».

جهانپور همپچنین در پاسخ به این پرسش که چرا در شهر قم قرنطینه اعلام نشد؟ اظهار کرد: «قرنطینه و حکومت نظامی در قم جواب نمی‌داد، به دلیل اینکه ممکن بود این افراد شناسایی شده طی روزهای قبل در شهرهای دیگر تردد داشته باشند و در دوره نهفتگی بیماری را به شهرهای دیگر منتقل کرده باشند به همین دلیل معتقدم قرنطینه شهرها حرکتی نمایشی بود و نمی‌شد در هر بازه یک شهر را قرنطینه کرد، به طور مثال بیماری که در شهر کاشان شناسایی می‌شود ۱۰ روز قبل به بیماری مبتلا شده است لذا نمی‌توان شهری را قرنطینه کرد و عملا این اقدام سودمند نبود».

وی همچنین، در بخش دیگری از این گفت‌وگو در پاسخ به این سوال که چه روزی ارائه آمار پایان می‌یابد؟ توضیح داد: «در شورای اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت سیاست‌گذاری کلی می‌شود اما اگر آمار فوت از میزان فوتی‌های ناشی از سایر موارد مانند حوادث ترافیکی پایین‌تر بیاید دیگر نیازی به اعلام آمار نیست، هر سی دقیقه یک نفر در کشور بر اثر حوادث ترافیکی جان می‌بازد البته من خوشبینم و معتقدم پس از یک ماه دیگر، آمار ما رو به کاهش خواهد رفت و وقتی اطمینان یابیم روند متعادل شده است، به نظر می‌رسد نیازی به حضور سخنگو برای اطلاع‌رسانی نباشد و امیدوارم زودتر شاهد پایان کرونا باشیم».

وی همچنین درباره‌ی اینکه وضعیت هشدار و قرمز بر چه اساسی اعلام می‌شود؟ توضیح داد: «شاخص اعلام وضعیت شهرها کلیاتی دارد که متفاوت است ما ۴ وضعیت را در نظر گرفتیم، اطلاعات ۷ روز یک‌بار در استان‌ها و سامانه ماسک به روز می‌شود اما اطلاعات روزانه ارزش زیادی ندارد، وقتی وضعیت را روزانه اعلام کنیم ممکن است شبهاتی به وجود آید اما میانگین ۵ روز دقیق‌تر است. وضعیت هشدار نشان دهنده بارقه‌های افزایش آمار مبتلایان است، به طور مثال تصویر مشخصی از وضعیت فارس مشاهده نشده اما شواهد نشان می‌دهد ممکن است آمار مبتلایان در این استان رو به افزایش برود، برخی استان‌ها چندی پیش در وضعیت سفید بودند اما ویروس می‌چرخد و اکنون این استان‌ها در وضعیت قرمز هستند. ویروس در حال حرکت است و در یک نقطه ثابت نیست. در مواقعی حرکت ویروس مشخص بود که استان‌های بعدی درگیر چه مناطقی هستند، برخی استان‌ها در حال رسیدن به وضعیت سفید هستند و در استان‌هایی که وضعیت قرمز مشاهده نشده انتظار می‌رود به وضعیت قرمز برسند، در حال حاضر ۵ استان ما وضعیت قرمز را ندیده‌اند که ممکن است طی ماه‌های آینده وضعیت‌شان قرمز شوند». / الف

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید