دکتر مینو محرز مطرح کرد

کودکان از کرونا در امان نیستند / ابتلای کودکان به «کاوازاکی» در برخی مناطق کشور

فردای‌کرمان ـ گروه جامعه: دکتر مینو محرز، عضو کمیته کشوری بیماری‌های عفونی با بیان اینکه خطر کرونا برای کودکان کمتر از بزرگسالان نیست و تصور مصونیت کودکان از این ویروس اشتباه است، درباره‌ی واکسن و داروی قطعی کرونا گفت: «تلاش‌های زیادی در دنیا برای تولید واکسن کووید ـ ۱۹ در جریان است و گرچه امیدواری‌ها برای تولید واکسن زیاد است اما هنوز تا رسیدن به این واکسن بیش از یک‌سال زمان لازم است. همچنین، هنوز هیچ داروی اختصاصی برای درمان این بیماری در دنیا وجود ندارد، داروهای زیادی در حال کارآزمایی بالینی هستند از جمله یک تحقیق بزرگ درباره اثربخشی داروها توسط سازمان بهداشت جهانی در حال انجام است که حدود ۱۴۰۰ نمونه بیمار نیز از ایران در این تحقیق هستند اما هنوز به طور قاطع هیچ داروی درمان‌کننده برای کرونا در دنیا معرفی نشده است».

به گزارش فردای‌کرمان به نقل از ایرنا سراسری، وی روز دوشنبه نهم تیرماه اظهار کرد: «در ابتدای شیوع کرونا با توجه به گزارش‌هایی که از چین آمده بود، تصور می‌شد میزان ابتلا به کرونا در بین کودکان کم است اما بعد مشخص شد که این تصور درست نیست و میزان ابتلا به کودکان کم نیست و در مواردی کودکان با علایم شدید به بیماری کووید ـ ۱۹ مبتلا می‌شوند و حتی در مواردی فوت می‌کنند».

وی ادامه داد: «میزان شیوع کرونا در بین کودکان در ماه‌های گذشته بیش‌تر نشده اما میزان موارد شناسایی بیش‌تر شده، به عنوان مثال بخش کرونا بیمارستان کودکان مفید همیشه تعداد قابل توجهی کودک بدحال مبتلا به کرونا دارد».

عضو کمیته علمی ستاد ملی مبارزه با کرونا گفت: «در مجموع ابتلا به بیماری کووید ـ ۱۹ در کودکان نسبت به بزرگسالان کمتر است اما کودکان نیز می‌توانند مثل بزرگسالان به این بیماری مبتلا شوند و علایم ریوی و سایر علایم این بیماری در کودکان نیز مشاهده می‌شود البته همزمان با کرونا شاهد ابتلای کودکان به بیماری کاوازاکی هم در برخی مناطق کشور هستیم که علایم ریوی شبیه کرونا دارد».

محرز افزود: «در مجموع میزان بروز بیماری کووید ـ ۱۹ و ابتلا به کرونا در کشور و دنیا تغییر چندانی نکرده اما دقت در تشخیص بهتر شده است. در گذشته بیش‌تر به علایم ریوی، تنفسی و تب برای تشخیص این بیماری توجه می‌شد اما اخیرا علایم گوارشی و مغزی و از جمله سکته نیز به عنوان علایم مهم ابتلا به کرونا مورد توجه قرار می‌گیرد و بعد از تست مشخص می‌شود که افرادی که این علایم را داشتند به کرونا مبتلا هستند، ضمن اینکه میزان تست نیز نسبت به ماه‌های گذشته بیش‌تر شده است».

عضو کمیته علمی ستاد ملی مبارزه با کرونا درباره تولید واکسن کرونا گفت: «تلاش‌های زیادی در دنیا برای تولید واکسن کووید ـ ۱۹ در جریان است و گرچه تولید این واکسن دور از انتظار نیست و امیدواری‌ها برای تولید واکسن کرونا زیاد است اما هنوز تا رسیدن به این واکسن بیش از یک‌سال زمان لازم است».

وی ادامه داد: «هنوز هیچ داروی اختصاصی برای درمان بیماری کووید ـ ۱۹ در دنیا وجود ندارد، داروهای زیادی در حال کارآزمایی بالینی هستند از جمله در اروپا یک تحقیق بزرگ کارآزمایی بالینی با ۵ هزار نفر در حال انجام است. یک تحقیق بزرگ دیگر نیز درباره اثربخشی داروها توسط سازمان بهداشت جهانی در حال انجام است که حدود ۱۴۰۰ نمونه بیمار نیز از ایران در این تحقیق هستند اما هنوز به طور قاطع هیچ داروی درمان کننده برای کووید۱۹ در دنیا معرفی نشده است». / الف

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید