سخنگوی وزارت بهداشت:

همچنان در موج اول کرونا هستیم / ماسک زدن موثرین راه پیشگیری از کروناست

فردای‌کرمان ـ گروه جامعه: سخنگوی وزارت بهداشت با بیان اینکه اگر همه‌ی مردم از ماسک استفاده کنند تا ۹۵ درصد از انتقال کرونا پیشگیری می‌شود، گفت: «دولت حتما ضمانت‌های اجرایی را برای اجباری شدن ماسک در نظر می‌گیرد و وزارت صنعت هم مامور شده که ماسک کافی و ارزان در اختیار مردم قرار دهد». سیما سادات لاری تاکید کرد که ماسک‌های سه‌لایه، تا زمانی قابل استفاده هستند که مرطوب نشده باشند و اگر این ماسک، بر اثر عطسه یا بزاق دهان مرطوب شود باید دور انداخته شود. وی همچنین اظهار کرد که کشور هنوز وارد موج دوم کرونا نشده است.

به گزارش فردای‌کرمان به نقل از ایرنا سراسری، وی با بیان اینکه هنوز در موج اول کرونا هستیم و اگر استان‌هایی که پیک اول را سپری کردند و اکنون در وضعیت آرام‌تری هستند دوباره دچار پیک شوند به آن موج دوم می‌گوییم، تصریح کرد: «اولویت وزارت بهداشت برای مدیریت کرونا توجه به پیشگیری است و این کار با زدن ماسک توسط همه مردم امکان‌پذیر است و باید مردم را به استفاده از ماسک در اماکن عمومی ترغیب کنیم».

مشروح این گفت‌وگوی ایرنا با سخنگوی وزارت بهداشت در ادامه می‌آید.

وضعیت کشور از نظر اپیدمی کرونا چگونه است؟

اپیدمی کرونا یک همه‌گیری جهانی و پاندمی است. ایران هم یک کشور بزرگ است و مانند ایالات متحده آمریکا استانهای پهناور دارد. وسعت جغرافیایی زیاد است و همه جای کشور شبیه هم نیست. استان‌هایی که پیک کرونا را تجربه کردند اکنون دچار پیک نیستند و استان‌هایی مثل خوزستان که ماه‌های اول، پیک نداشتند اکنون در پیک کرونا هستند.

اکنون پیک کرونا بیش‌تر در استان‌های مرزی یا شهرهایی است که در ماه‌های اول شیوع کرونا پیک کرونا را تجربه نکرده بودند. بنابراین، به طور کلی در کشور همچنان در موج اول کرونا هستیم. اگر در استان‌هایی مثل قم و گیلان که در ماه‌های گذشته پیک شدیدی را پشت سر گذاشته‌اند، دوباره اوج‌گیری و پیک کرونا را داشته باشیم، موج دوم کرونا در این استان‌ها خواهد بود. در شرایط فعلی و با توجه به اینکه بیماری ناشی از ویروس کرونا واکسن و دارو ندارد تنها راه ما برای کنترل این بیماری این است که زمان بخریم و زمان درگیری را طولانی کنیم تا تعداد فوتی را کاهش دهیم. باید بار بیمارستان‌ها و بستری را کم کنیم و بتوانیم قدرت سیستم درمانی را بالا ببریم تا زمانی که واکسن و دارو پیدا شود.

راه‌حل وزارت بهداشت برای کنترل اپیدمی کرونا چیست؟ به نظر می‌رسد اولویت و تاکید بر استفاده از ماسک است و کمپین من ماسک می‌زنم هم به همین منظور اجرایی شده است؟

بله. تنها راه، پیشگیری از ابتلای افراد به کروناست. اکنون در کل دنیا موثرین راه پیشگیری از کرونا استفاده از ماسک است. سیاست دولت این است که همه از ماسک استفاده کنند، به وزارت صنعت هم ابلاغ شده که زمینه تولید ماسک‌های ارزان قیمت را فراهم کند. در کمپین من ماسک می‌زنم؛ همه مردم به استفاده از ماسک ترغیب می‌شوند و با هشتک من- ماسک – می‌زنم تاکید بر این است که هر نوع ماسکی قابل قبول است، حتی ماسک‌های خانگی هم قابل قبول است. ثابت شده که ماسک در پیشگیری از کرونا موثر است و باید کاری کنیم که مردم به استفاده از ماسک ترغیب شوند و از آن استفاده کنند. به همین علت اینفوگرافی‌هایی برای ترغیب مردم تهیه شده است. حتی کلیپ‌هایی تهیه شده که نحوه تولید ماسک خانگی را به مردم آموزش می‌دهد تا همه مردم استفاده کنند.

مردم باید باور کنند که این کار در پیشگیری از ابتلا به بیماری کووید۱۹ و کرونا موثر است و اگر دو طرف استفاده کنند تا ۹۵ درصد در پیشگیری موثر است. وقتی می‌شود بیماری را با یک ماسک ساده و ارزان و شستن مداوم دست کنترل کرد، چرا نباید از این روش استفاده کرد؟

ارزان‌ترین و بیش‌ترین ماسک‌های مورد استفاده مردم، ماسک‌های سه لایه است. این ماسک‌ها برای چه مدت قابل استفاده هستند؟

تا زمانی که مرطوب شوند. ماسک‌های سه لایه اگر بر اثر عطسه یا بزاق دهان مرطوب شوند باید دور انداخته و تعویض شوند.

با این حساب یک نفر در ساعاتی که بیرون از خانه است، باید مثلا سه بار ماسک را تعویض کند و این یعنی اگر با نگاه خوشبینانه فرض کنیم ماسک گران نشود و بتوانند این ماسک را به قیمت دو هزار تومان در بازار آزاد تهیه کنند، روزانه باید هر نفر حداقل ۶ هزار تومان برای ماسک هزینه کند، یعنی بیش از ۱۵۰ هزار تومان در ماه و برای یک خانواده در ماه رقم قابل توجهی می‌شود.

در هر صورت به وزارت صنعت تاکید شده که ماسک مورد نیاز مردم با قیمت مناسب و با حداقل هزینه تامین شود و در اختیار مردم قرار بگیرد.

اما در واقع امر، قیمت ماسک در بازار آزاد با آنچه مصوب و اعلام می‌شود متفاوت است، همین الان ماسک های فیلتردار معمولی به قیمت ۳۰ هزار تومان در بازار فروخته می‌شود، اگر استفاده از ماسک اجباری شود و تقاضا بالا برود، حتما گرانفروشی هم بیش‌تر می‌شود. برای مدیریت بازار ماسک و جلوگیری از سودجویی‌ها چه فکری کرده‌اید؟

احتمال تخلف و سوداگری همیشه وجود دارد. به هر حال بازار ماسک اقتصاد خودش را دارد. اگر منجر به افزایش تولید و رونق اقتصادی بشود، خوب است. افرادی که در اقتصاد تولید ماسک فعالیت می‌کنند، کارشان بالقوه اشکالی ندارد اما اگر قرار به سودجویی باشد قطعا باید از آن جلوگیری شود.

مصوبه اجباری شدن ماسک از ۱۵ تیر چگونه اجرا می‌شود، ضمانت اجرایی آن چیست؟ اگر افرادی رعایت نکردند و ماسک نزدند چه برخوردی با آنها می‌شود؟

این مصوبه جدید است و حتما مکانیزمی برای اجرای آن در نظر گرفته می‌شود. ممکن است افرادی را که ماسک ندارند در برخی اماکن راه ندهند و حتما دستگاه‌های نظارتی هم در این مورد ورود می‌کنند.

شما هر روز اسامی استان‌های قرمز را اعلام می‌کنید، اکنون کدام استان‌ها وضعیت نگران‌کننده‌ای دارند؟

یکی از این استان‌ها خوزستان است اما وضعیت همه شهرهای آن یکسان نیست. وضعیت در برخی شهرهای استان خوزستان مثل آبادان و دزفول قرمزتر از اهواز است؛ یعنی وضعیت نگران کننده‌تری دارند. میزان بستری و فوتی این دو شهر از اهواز بدتر است. ملاک رنگ شهرها میزان بستری بیماران است نه فوتی. چون از نظر اپیدمیولوژی ممکن است یک شهر میزان فوت کمتری داشته باشد اما میزان بستری آن بیش‌تر باشد که نشان‌دهنده مراقبت بهتر از بیماران است. ملاک رنگ قرمز میزان ابتلا و بستری در صد هزار نفر جمعیت و فوتی در یک میلیون نفر است. / الف

 

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید