مدیر پایگاه جهانی بیابان لوت:

برخی سازمان‌های دولتی تور غیرمجاز گردشگری برگزار می‌کنند!

گروه جامعه ـ مدیر پایگاه جهانی بیابان لوت گفت: «تورهای غیر مجاز گردشگری تنها به اشخاص مربوط نمی‌شود، بلکه برخی نهادها و سازمان‌های دولتی و خصوصی نیز اقدام به راه‌اندازی تورهای غیر مجاز گردشگری می‌کنند».
به گزارش فردای‌کرمان به نقل از ایرنا کرمان، معین افضلی در میزگردی با موضوع تورهای غیرمجاز گردشگری در کرمان اظهار کرد: «حدود ۴۰ هزار کیلومتر از مساحت ۱۷۰ هزار کیلومتری بیابان لوت در تابستان سال ۹۵ به عنوان اولین جاذبه‌ی طبیعی کشور ثبت جهانی شد که ۷۰ درصد آن در استان کرمان قرار دارد و در حال حاضر جزو مقاصد اصلی گردشگران در سفر به استان کرمان به شمار می‌رود». وی افزود: «کویر لوت جاذبه‌های بکر بسیار زیادی را در خود جای داده و حفاظت جدی از این عرصه‌ی ارزشمند به طور جدی در دستور کار متولیان گردشگری استان قرار دارد».
وی با بیان این‌که در سال‌های گذشته ۸۰ درصد از تورهای گردشگری که به کویر سفر می‌کردند غیر مجاز بودند، ادامه داد: «در سال گذشته با همکاری یگان حفاظت میراث‌فرهنگی و گردشگری، نیروی انتظامی و مشارکت جوامع محلی، ۹۰ درصد تورهای غیرمجاز گردشگری در این منطقه متوقف و به مسئولان قضایی معرفی شدند».
مدیر پایگاه جهانی بیابان لوت با اشاره به این‌که ثبت کویر لوت نخستین تجربه‌ی ثبت جهانی یک عرصه‌ی طبیعی است، گفت: «آیین‌نامه‌ی ورود به بیابان لوت تدوین شده است و تلاش می‌کنیم که در سامان‌دهی گردشگری به استانداردهای جهانی برسیم».
وی اظهار کرد: «البته به لحاظ وسعت زیاد و پیچیده بودن شرایط جغرافیایی منطقه؛ مسئولان میراث فرهنگی و گردشگری به تنهایی از عهده‌ی امور برنمی‌آیند و باید سایر دستگاه‌های ذیربط نیز مشارکت کنند».
افضلی تصریح کرد: «تورهای غیر مجاز گردشگری تنها به اشخاص مربوط نمی‌شود، بلکه برخی نهادها و سازمان‌های دولتی و خصوصی نیز اقدام به راه‌اندازی تورهای غیرمجاز گردشگری می‌کنند».
وی ادامه داد: «عمده‌ی اطلاع‌رسانی تورهای گردشگری غیر مجاز در حال حاضر در فضای مجازی منتشر می‌شود و با رصد این فضا طی دو سال گذشته بخش زیادی از این تورها محدود شده‌اند».
مدیرپایگاه جهانی بیابان لوت تاکید کرد: «به‌دلیل موقعیت ویژه بیابان لوت، گردشگران برای ورود و بازدید از این منطقه به مجوزهای خاصی نیاز دارند و سعی کردیم با نظارت بر تورهای غیرمجاز از تورهای گردشگری مجاز حمایت کنیم».
وی با بیان اینکه هر هفته بین یک‌هزار تا یک‌هزار و ۵۰۰ نفر گردشگر وارد کویر لوت می‌شود، افزود: «با کنترل خودروهای گردشگران به‌ویژه خودروهای آفروید این عرصه منظم‌ترین و تمیزترین عرصه‌ی طبیعت گردشگری کشور محسوب می‌شود».