شهردار کرمان:

شرایط ایجاد گذر فرهنگ‌وهنر در «قلعه‌محمود» فراهم شود

گروه جامعه – شهردار کرمان گفت: «آمادگی داریم علاوه بر گذری که تا پایان سال در پارک مطهری کرمان ایجاد خواهیم کرد، با هماهنگی با اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، گذرهای دیگری را هم در شهر کرمان ایجاد کنیم».
به گزارش فردای کرمان به نقل از کرمان آن‌لاین، سیدمهران عالم‌زاده در آیین راه‌اندازی طرح گذرهای فرهنگ‌وهنر در هشت شهر کشور که در تهران برگزار شد، ضمن تشکر از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار کرد: «برخی کارها شاید از منظر فیزیکی و عمرانی کوچک به نظر برسند اما اثرات و تبعات ماندگار آن‌ها منشا خدمات و اقدامات بزرگ خواهد بود و ایجاد گذرهای فرهنگی از این دست اقدامات است».
وی ادامه داد: «در سال‌های گذشته شهرداری کرمان، اکونو موزه‌ی بانو حیاتی را راه‌اندازی کرده که علاوه بر احیای یک بنای ارزشمند تاریخی، هم صنایع‌دستی و هنر کرمان در آن به نمایش گذاشته شده و هم به علاقه‌مندان آموزش داده می‌شود».
عالم‌زاده افزود: «این موزه در گذشته بانک شاهنشاهی و بعد از آن مدرسه بوده اما امروز در اختیار شهرداری کرمان است و شهرداری با احیاء، بازسازی و تبدیل آن به اکونوموزه، یک مکان گردشگری جدید ایجاد کرده که صاحبان حرفه‌های مرتبط با فرهنگ و هنر در آن فعالیت می‌کنند».
وی یادآور شد: «در دوره‌ی اخیر هم با توجه به شناخت خود بنده از مجموعه‌ی بزرگ فرهنگ و ارشاد اسلامی و سابقه‌ی خدمتی که در این زمینه داشته‌ام، نقش ارزش افزوده‌ای که هنر و هنرمند می‌توانند بر روی فعالیت‌های اجتماعی شهر داشته باشند برای من کاملا مشخص و آشکار بوده و هست».
شهردار کرمان افزود: «از همان ابتدای کار، به دنبال این بودم که از ظرفیت هنر و هنرمندان در کل ابعاد شهر استفاده شود».
وی گفت: «قطعا در حوزه‌ی فرهنگ و هنر، هم به رویدادهای موسمی و فصلی و هم به رویدادهای دائمی نیاز داریم».
عالم‌زاده ادامه داد: «بنابراین در این راستا گذرهای فرهنگ‌وهنر به عنوان مکان‌های ثابت، نقش موثر، مستمر و مفیدی دارند. چراکه هم فضای تبادل فرهنگی و هنری به وجود می‌آورند و هم حضور هنر در بطن جامعه و مواجهه‌ی مردم با بحث هنر، پیامدهای سازنده و مثمر ثمری برای شهر و جامعه در پی خواهد داشت».
وی با بیان این‌که انتظار داریم با موافقت وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی، یک رویداد هنری خاص را در شهر کرمان با مشارکت شهرداری کرمان، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و اداره کل فرهنگ و ارشاد استان اجرا کنیم، افزود: «در این راستا اگر موافق باشید دبیرخانه‌ی دائمی سمپوزیوم مجسمه‌سازی را در کرمان راه‌اندازی کنیم و ما این آمادگی را داریم که این کار در شهر کرمان به بهترین نحوی انجام شود چراکه در کرمان مفاخر و اساتید زیادی ازجمله استاد صنعتی، قهاری، شاهرخی و هژبر ابراهیمی را در حوزه‌ی مجسمه‌سازی داشته و در نسل‌های جدید نیز داریم ».
وی گفت: «اگر این اتفاق به عنوان یک رویداد فصلی در کرمان بیفتد، می‌تواند علاوه بر رونق این هنر در شهر کرمان، از تولیدات آثار هنری که در این حوزه پدید میآایند، سراسر کشور نیز بهره‌مند شوند».
شهردار کرمان اظهار کرد: «آمادگی داریم علاوه بر گذری که تا پایان سال در پارک مطهری کرمان ایجاد خواهیم کرد، با هماهنگی با اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، گذرهای دیگری را هم در شهر کرمان ایجاد کنیم».
وی گفت: «میدان قلعه هم در کرمان برای ایجاد گذر فرهنگی مناسب است اما یک سری مباحث مالکیتی و اوقافی دارد که اگر با حمایت استانداری محترم، اداره کل محترم اوقاف اسلامی و … مسائل آن حل شود اعلام آمادگی می‌کنیم که کمک دهیم آن را هم به شکل گذر فرهنگ و هنر در بیاوریم».
عالم‌زاده بیان کرد: «تمام تلاش ما در دوره‌ی جدید شهرداری کرمان این است که به موضوعات مختلف فرهنگی هنری در همه‌ی ابعاد شهر کرمان بپردازیم».