در اختتاميه طرح انرژي پويان سه در كرمان مطرح شد

از طرح‌هاي مديريت مصرف دانش‌آموزان حمایت می‌شود

گروه اطلاع‌رسانی – مديركل دفتر مديريت مصرف و خدمات مشتركين شركت توزيع نيروي برق (توانير) گفت: «از خلاقيت و نوآوري دانش‌آموزان در طرح‌هايي كه به بهينه مصرف كردن برق كمك كند حمايت مي‌شود».
به گزارش فردای کرمان به نقل از روابط عمومي شركت توزيع نيروي برق شمال استان كرمان، هادي مدقق در آيين اختتاميه‌ی طرح انرژي پويان سه در كرمان، اظهار کرد: «رشد مصرف انرژي كشور سالانه افزايش پيدا كرده، اما توليد ناخالص ملي به همان نسبت بالا نرفته، يعني بهره‌ورري انرژي كشور كاهش پيدا كرده است».
وی افزود: «براي بهره‌وري انرژي، بايد مصرف برق در حوزه‌هاي مولد، خدمات و محل‌هاي خلق ثروت، مصرف شود».
وي با بيان اين‌كه عمده‌ی مصرف برق در بخش‌هاي خانگي و تجاري است، بیان كرد: «بايد مصرف برق را از محل‌هاي رفاهي و مصرفي به سمت صنايع و توليد ببريم».
مديركل دفتر مديريت مصرف و خدمات مشتركين شركت توانير اظهار کرد: «نياز انرژي در جهان رو به افزايش است و اين درحاليست كه ظرفيت توليد انرژي در كشور ما از كشورهاي منطقه بسيار بيشتر است».
وي با اشاره به هزينه‌ی بالاي توليد و توزيع برق در كشور افزود: «به ازاي هر كيلو وات ساعت بايد حدود يك هزار و ۵۰۰ دلار سرمايه‌گذاري كنيم كه هزينه‌ی بسيار سنگيني متحمل مي‌شويم».
مدقق گفت: «از ۵۸ هزار مگاوات پيك مصرف برق در كشور، ۲۰ هزار مگاوات بار سرمايشي است و برنامه‌هاي مختلفي در سال‌هاي اخير در بخش‌هاي مختلف براي مديريت و صرفه‌جويي برق اجرا شده است».
وي بيان كرد: «بحث خريد انرژي صرفه‌جويي شده در دستور كار قرار دارد و به كساني كه در اين زمينه فعاليت مي‌كنند هزينه‌ی صرفه‌جويي پرداخت مي‌شود».
اين مسئول تاكيد كرد: «بايد اصل كار بهره‌وري را به خود مردم و سازمان‌هاي مردم‌نهاد واگذار كنيم و جايگاه شركت توانير بايد در حد هماهنگي باشد».
مدقق با اشاره به اجراي طرح انرژي پويان سه در مدارس كرمان اظهار كرد: «هدف اصلي از اجراي اين طرح اين است كه آشنايي با فرهنگ مصرف برق در جامعه نهادينه شود».
وي افزود: «از خلاقيت و نوآوري دانش‌آموزان در طرح‌هايي كه به بهينه مصرف كردن برق كمك كند حمايت مي‌شود». /پ