مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران:

هیچ‌گونه صادرات مواد خام نداریم/ باید معدن‌کاری را به شرایط روز دنیا نزدیک کنیم

گروه اقتصاد – مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران گفت: «به دنبال این هستیم که در سه سال آینده ظرفیت تولید را به حدود ۴۰۰ هزار تن مس افزایش دهیم».
به گزارش فردای کرمان به نقل از مس پرس، اردشیر سعد محمدی با بیان این‌که محصولات صادراتی ما شامل کاتد و میزان کمی کنسانتره است، اظهار کرد: «میزان صادرات کاتد و کنسانتره بستگی به نیاز این محصولات در داخل کشور دارد و اولویت ما تأمین نیاز داخل است و باقیمانده‌ی آن صادر می‌شود».
وی افزود: «یکی از دلایل این‌که مس ایران صادرات خوبی دارد این است که از خلوص ۹۹/۹۹۹ درصدی برخوردار است و به خاطر این موضوع مشتری‌های زیادی در دنیا دارد».
سعدمحمدی با بیان این‌که با کار و تلاش تمام متخصصان و کارگران شرایط مساعدی در سیستم حاکم است، اظهار کرد: «تولید مس سال گذشته از مرز ۲۴۵ هزار تن برای اولین بار در کشور عبور کرد و امیدواریم در سال ۹۸ که به دستور مقام معظم رهبری سال رونق تولید نام‌گذاری شده است میزان تولید را به بالای ۲۶۰ هزار تن کاتد برسانیم».
وی افزود: «با برنامه‌های توسعه‌ای که در شرکت ملی مس صورت‌گرفته در سال‌های آینده به‌مراتب بیشتر از سال ۹۸ افزایش تولید خواهیم داشت».
مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران درخصوص صادرات مواد خام گفت: «هم‌اکنون هیچ‌گونه صادرات مواد خام نداریم و مواد اولیه و خامی که از معادن بزرگ کشور استخراج می‌شود تبدیل به کنسانتره و درنهایت تبدیل به کاتد می‌شود».
وی ادامه داد: «برای این‌که بتوانیم برای صنایع پایین‌دستی کاتد تولید کنیم برنامه‌ریزی داریم تا سرمایه‌گذاری‌های جدیدی را فراهم کنیم تا ارزش ‌افزوده‌ی بیشتری برای کشور ایجاد شود».
مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران گفت: «با برنامه‌ریزی‌های جدیدی که در زمینه‌ی آموزش هدفمند داریم در آینده‌ی نزدیک باید به مرز‌های دانش در بخش مس دست پیدا کند و با تکنیک‌های روز دنیا که در حال گسترش است جلو برویم».
وی بیان کرد: «امیدواریم بتوانیم تکنیک‌های روز را به لحاظ فنی در ساختار کارخانه و تولیدات فراهم کنیم و با این شرایط بتوانیم بهره‌وری بیشتری را در شرکت ایجاد کنیم».
سعدمحمدی افزود: «مطالعات جدیدی را شروع خواهیم کرد تا بتوانیم با استفاده از صنایع های‌تک که مورد مصرف مس داخلی است برای سرمایه‌گذاری بخش خصوصی فرصت فراهم کنیم تا کشور از ارزش‌افزوده بیشتری برخوردار شود».
وی گفت: «امیدواریم در تولید از معادن توازن را برقرار کنیم و معادن جدید را به تولید وارد کنیم تا ظرفیت تولید کنسانتره در آینده بالا برود».
مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران یادآور شد: «به دنبال این هستیم که در سه سال آینده ظرفیت تولید را به حدود ۴۰۰ هزار تن مس افزایش دهیم».
وی با اشاره به چالش‌ها در این صنعت، خاطرنشان کرد: «چالش خاصی نداریم و با برنامه‌ریزی که انجام می‌دهیم باید بهره‌وری را در سیستم افزایش دهیم».
سعد محمدی گفت: «باید معدن‌کاری را به شرایط روز دنیا نزدیک کنیم و میزان تولیدات معدنی را ارتقاء بدهیم و از سیستم‌های هوشمند مالی بهره ببریم تا بتوانیم تولید را به سمت اقتصادی شدن بیشتر شرکت جهت‌دهی کنیم».
وی درباره‌ی پیشرفت‌های فنی در این شرکت اظهار کرد: «این حرکت در حال انجام است و از قبل هم بوده و امیدواریم که با همت متخصصان و بهره‌گیری از سیستم‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری به‌سرعت به این سمت حرکت کنیم».
سعدمحمدی درباره‌ی میزان ذخایر مس در کشور هم گفت: «میزان ذخایر اثبات‌شده‌ی ما هم‌اکنون بیش از ۲۲ میلیون تن مس خالص است و اگر تولید مس را ۲۵۰ هزار تن در سال بدانیم در واقع تا ۴۰ سال آینده می‌توانیم تولید داشته باشیم، اما با اکتشاف جدید امیدواریم که میزان ذخایر داخلی کشور به‌شدت بالا برود».
وی افزود: «میزان تولید مس محتوی حدود ۳۰۰ هزار تن است و این میزان در حال ارتقا است و ما از این نظر در دنیا رتبه ۲۰ را داریم». /پ