مدیرکل هواشناسی استان کرمان خبر داد

افزایش ۲۱۵ درصدی بارش‌ها در کرمان

گروه جامعه – مدیرکل هواشناسی استان کرمان گفت: «نسبت به سال قبل هوا یک درجه خنک‌تر شده که این مسئله تاثیرات خوبی داشته و توانسته نیاز سرمایی درختان پسته را تامین کند و خسارت امسال محصول از نظر آب و هوایی کمتر است».
به گزارش فردای کرمان به نقل از ایسنا منطقه کویر، تورج جدیدی با اشاره به وضعیت بارش‌های استان کرمان اظهار کرد: «میانگین بارش‌های سال زراعی جاری استان کرمان از اول مهر ۹۷ تا ۲۳ اردیبهشت ماه جاری به میزان ۱۲۶ میلیمتر ثبت شده که نسبت به دوره‌ی مشابه سال قبل ۲۱۵ درصد افزایش داشته است».
وی افزود: «میزان بارندگی‌های استان نسبت به آمار بلندمدت مشابه ۲/۰ درصد افزایش را نشان می‌دهد».
جدیدی بیان کرد: «همچنین در بازه‌ی زمانی مهر ۹۷ تا روز گذشته میزان بارش باران در شهر کرمان ۶۶ میلیمتر بوده که نسبت به دوره‌ی مشابه سال قبل حدود ۱۳۳ درصد افزایش و نسبت به بلندمدت مشابه ۱۱ درصد کاهش داشته است».
وی ادامه داد: «بیشترین بارش در سال زراعی جاری در شهرستان منوجان به میزان ۹/۲۶۰ میلیمتر و کم‌ترین بارش در شهرستان نرماشیر به میزان ۵/۶۱ میلیمتر به ثبت رسیده است».
مدیرکل هواشناسی استان کرمان در ادامه درباره‌ی خشکسالی اظهار کرد: «حدود ۴۵ درصد از مساحت استان کرمان در خشکسالی خفیف، ۲۹ درصد در خشکسالی متوسط و پنج درصد از مساحت استان در خشکسالی شدید قرار دارد».
وی گفت: «حدود ۷۹ درصد از مجموع مساحت استان تحت تاثیر شدت‌های مختلف خشکسالی قرار دارند».
جدیدی درباره‌ی تغییرات دمایی استان بیان کرد: «براساس اطلاعات پهنه‌ای، میانگین دمایی استان از ابتدای سال زراعی تا ۲۳ اردیبهشت ماه امسال ۶/۱۵ درجه سانتیگراد، سال قبل ۶/۱۶ درجه و میانگین بلندت مدت ۶/۱۵ درجه بوده است».
مدیرکل هواشناسی استان کرمان گفت: «براین اساس نسبت به بلندمدت تغییرات دما و انحرافی نداریم و نسبت به سال قبل هوا یک درجه خنک‌تر شده که این مسئله تاثیرات خوبی داشته و توانسته نیاز سرمایی درختان پسته را تامین کند و خسارت امسال محصول از نظر آب و هوایی کمتر است». /پ