شهردار کرمان در جمع خبرنگاران:

انتقاداتم مربوط به عملکرد شهرداران گذشته نیست / هتل بام مجوز میراث دارد

گروه جامعه ـ در نشست خبری اعضای شورای شهر کرمان که عصر سه‌شنبه برگزار شد، شهردار کرمان مخاطب بسیاری از پرسش‌ها قرار گرفت.
به گزارش خبرنگار فردای‌کرمان، در این جلسه، سیدمهران عالم‌زاده در پاسخ به این پرسش که چرا با وجود این‌که شما بارها گفته‌اید حقوق پرسنل شهرداری به‌روز شده اما اکنون تعویق در پرداخت‌ها وجود دارد، گفت: «حقوق نیروهای قراردادی و پرسنل ما به‌روز است».
وی افزود: «اما در مورد نیروهای شرکتی دو ماه پرداخت حقوق به عهده‌ی شرکت‌هاست یعنی ما اگر دو ماه دیرتر هزینه‌های شرکت‌ها را بپردازیم، شرکت اما باید به‌موقع پرداخت را انجام دهد. براساس قرارداد همین الان شهرداری یک ماه جلوتر است».
شهردار کرمان همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر این‌که سرنوشت هتل بام‌کرمان با توجه به این‌که مجوز میراث‌فرهنگی را ندارد چه می‌شود، گفت: «این پروژه، از میراث مجوز گرفته و موافقت اصولی برای ساخت هتل را دارد و در حریم هیچ بنایی هم نیست».
وی افزود: «من خودم مدافع میراث طبیعی و تاریخی در شهر هستم و البته معتقدم که نباید با مسائل سلیقه‌ای برخورد کرد؛ درباره‌ی این پروژه مجوز میراث وجود دارد حالا اگر میراث تخلفی کرده مقصر خودش است شهرداری اما مجوز را گرفته است».
عالم‌زاده در بخش دیگری از این جلسه در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگاران گفت: «عدالت‌محوری در چهار منطقه‌ی شهری به جد مدنظر ماست؛ همین حالا یکی از مهم‌ترین پروژه‌های ما که پارک گردشگری است، در منطقه چهار اجرا می‌شود».
شهردار کرمان همچنین درباره‌ی حذف درختان در محوطه‌ی فرودگاه گفت: «این درختان جابه‌جا شده و روزی که ما برای بازدید رفتیم درختان سبز بود ولی هنوز برای قضاوت درباره‌ی ماندن یا خشک شدن درختان زود است ولی اگر فرودگاه تخلف کرده باشد، حتما برخورد می‌کنیم».
وی درباره‌ی وضعیت نارون‌های بلوار جمهوری هم توضیح داد: «درختان نارون ۵۰ ساله و دچار آفت شده‌اند. برای تعیین تکلیف آن، تاکنون شهرداری و برخی استادان دانشگاه باهنر و مرکز تحقیقات کشاورزی جلسات متعددی گذاشته‌اند و در نهایت تصمیم بر این شد که درختان باید سربرداری شود». عالم‌زاده اظهار کرد: «این تصمیم همزمان با دوره‌ی حضور من در شهرداری شد و همان زمان کار سربرداری درختان شروع شد و نتیجه را هم دارید مشاهده می‌کنید».
وی افزود: «پس از آن، هیات علمی دانشگاه و سازمان فضای سبز شهرداری به این نتیجه رسیدند که جای نارون، درخت دیگری باید کاشته شود. ما اما نپذیرفتیم و گفتیم منظر بلوار جمهوری تغییر می‌کند و در نهایت تصمیم بر این شد که دوباره نارون‌ها را احیا کنیم ولی از ابتدا مراقبت جدی کنیم که نارون قوی باشد این کار سخت است و هزینه‌هایی دارد ولی در حال انجام است».
عالم‌زاده در بخش دیگری از این نشست خبری در پاسخ به انتقاد از وضعیت اتوبوس‌های درون‌شهری کرمان گفت: «خود شهرداری ۶۷ دستگاه اتوبوس شهرداری دارد و حدود ۸۰ دستگاه هم استیجاری است. کاری که سال گذشته در اتوبوسرانی انجام دادیم این بود که ۲۳ دستگاه که در توقف‌گاه خوابیده بودند و عمدتا هم عمر کمی داشتند، نوسازی کردیم و به شهر برگرداندیم».
وی با بیان این‌که ۱۳ دستگاه از این دسته اتوبوس‌ها به سیستم اضافه شده و بقیه هم آماده است اما منتظر تامین لاستیک هستند، اظهار کرد: «ناگزیر بودیم پنج دستگاه اتوبوس دست دوم نیز از مشهد خریداری و به خط اضافه کنیم».
وی افزود: «اگر ما در گذشته به حوزه‌ی حمل‌ونقل اهمیت اساسی داده بودیم، امروز نیازی نبود که زیرگذر آزادی یا روگذر باغ‌ملی را احداث کنیم. به دلیل این‌که اهمیتی به حمل‌ونقل عمومی نداده‌ایم، چنین کارهایی انجام دادیم که نتیجه‌ی دلخواه هم از آن گرفته نشده است».
وی ادامه داد: «درباره‌ی انتقاداتی که من گاهی درباره‌ی پروژه‌ها مطرح می‌کنم باید بگویم که انتقاد به عملکرد شهرداران نیست. انتقاد به یک نوع تفکر است که امروز می‌خواهد مشکل ترافیک را حل کند یا حمل‌ونقل را؟ حمل‌ونقل یک موضوع زیربنایی است تا زمانی که مشکل حمل‌ونقل را حل نکنیم، اگر خیابان شریعتی را دوبانده هم بکنیم، مثل بزرگراه همت و پل صدر تهران می شود».
به گزارش فردای‌کرمان دیگر اخبار مربوط به این نشست به‌طور جداگانه در سایت منتشر می‌شود. / الف