نماینده بم:

افزایش تعرفه صادرات خرما غیرکارشناسی است / خرماهای صادراتی مصرف داخلی ندارند

گروه اقتصاد – نماینده مردم بم، ریگان، فهرج و نرماشیر در مجلس شورای اسلامی گفت: «مقرر شده است که حذف تعرفه‌ی صادرات خرما بعد از نشست ستاد تنظیم بازار به گمرکات کشور ابلاغ شود».
به گزارش فردای کرمان به نقل از خبرگزاری خانه ملت، حبیب‌الله نیکزادی‌پناه در خصوص افزایش تعرفه‌ی صادرات خرما طی ماه‌های اخیر، اظهار کرد: «در ماه رمضان برای تنظیم بازار خرما مقرر شد کارگروه تنظیم بازار یا صادرات را ممنوع کند و یا تعرفه‌ی گمرکی آن را افزایش دهد».
عضو کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس، با بیان این‌که با تصمیم ستاد تنظیم بازار تعرفه‌ی صادرات هر کیلوگرم خرمای مضافتی هشت هزار تومان، کبکاب پنج هزار تومان و سایر خرماها حدودا ۲۰ درصد در نظر گرفته شد، بیان کرد: «تصمیم عجولانه و غیرکارشناسی ستاد تنظیم بازار به نوعی تنظیم بازار را بر هم زد و خریداران و فروشندگان خرما متضرر شدند».
این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با اشاره به این‌که به دلیل توقف صادرات خرما این محصول به سختی مورد معامله قرار می‌گرفت، ادامه داد: «در رسانه‌ها اعلام شد که انبار خرمایی در زاهدان کشف شده است در حالی که امکان احتکار این محصول وجود ندارد».
وی با تاکید بر این‌که طی روزهای گذشته با مسئولین ستاد تنظیم بازار، وزارت جهاد کشاورزی و وزیر صنعت، معدن و تجارت مباحثی در خصوص حذف تعرفه‌ی بالای خرما مطرح کردیم، اظهار کرد: «مقرر شد که موضوع حذف تعرفه‌ی صادرات خرما در ستاد تنظیم بازار مورد بررسی قرار بگیرد و صادرات آن روند طبیعی خود را طی کند».
نیکزادی‌پناه با اشاره به این‌که مسئولین باید به این موضوع توجه داشته باشند که به دلیل عدم وجود صنایع جانبی خرماهای صادراتی مصرف داخلی ندارند، ادامه داد: «در صورت عدم صادرات خرما این محصول در انبارها از بین می‌رود و کشاورز نمی‌تواند محصول خود را با قیمت مناسب به فروش برساند».
عضو کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که صادرکنندگان خرما با توجه به شرایط روز با حضور در بازارهای هدف قراردادهای را منعقد کرده‌اند با اضافه شدن پنج تا هشت هزار تومان به قیمت خرما صادرکنندگان زیان می‌بینند و تجار بازارهای هدف را از دست می‌دهند، گفت: «چندین کامیون در مرز بازرگان و افغانستان متوقف شده زیرا صادرات برای صادرکنندگان صرفه اقتصادی ندارد».
وی با تاکید بر این‌که مقرر شده است حذف تعرفه‌ی صادرات خرما بعد از نشست ستاد تنظیم بازار به گمرکات ابلاغ شود، یادآور شد: «از وزارت جهاد کشاورزی درخواست می‌کنیم به منابع بخش کشاورزی ورود بیشتری داشته باشد». /پ