مدیرکل امورمالیاتی استان کرمان:

برای خریداران بیش از ۲۰۰ سکه پرونده مالیاتی تشکیل می‌شود

گروه اقتصاد – مدیرکل امورمالیاتی استان کرمان گفت: «در دو ماه سال جاری از محل مالیات ارزش افزوده‌ای که به حساب ما واریز شده ۶۳ میلیارد تومان به حساب شهرداری‌ها و دهیاری‌های استان واریز شده که از این مبلغ ۱۷ میلیارد تومان آن به حساب شهرداری کرمان واریز شده است».
به گزارش فردای کرمان به نقل از تسنیم، محمد سلمانی با اشاره به اهمیت فرهنگسازی در حوزه‌ی مالیاتی در جامعه اظهار کرد: «این اداره کل در کنار خدماتی که به مودیان ارائه می‌دهد نسبت به دریافت مالیات از صاحبان درآمد در استان هم اقدام می‌کند».
وی با بیان این‌که در فصل مالیاتی قرار داریم و خرداد ماه فصل ارائه‌ی اظهارنامه مالیاتی برای اشخاص حقیق است گفت: «اشخاص حقیقی باید از طریق درگاه اینترنتی سازمان مالیاتی تا پایان خردادماه اظهارنامه خود را ارائه کنند».
مدیرکل امورمالیاتی استان کرمان با اشاره به این‌که فرصت ارائه‌ی اظهارنامه‌ی مالیاتی خودروها هم تا پایان خرداد ماه است افزود: «در این حوزه برون‌سپاری شده و مالکان خودرو باید از طریق دفاتر پیشخوان دولت در این زمینه اقدام کنند».
وی با بیان این‌که اشخاص حقوقی و صاحبان واحدهای مسکونی که آن را به اجاره می‌دهند نیز طبق ماده ۱۱۰ قانون مالیات‌ها تا پایان تیر ماه فرصت دارند تا نسبت به ارائه اظهارنامه خود به صورت الکترونیکی اقدام کنند گفت: «امکان پرداخت مالیات به صورت اقساط هم فراهم شده است».
سلمانی با اشاره به این‌که امسال تمهیداتی برای مالیات اندیشیده شده است بیان کرد: «مودیان مالیاتی با درآمد صفر تا ۲۵ میلیون ریال در اجرای تبصره ماده ۱۰۰ قانون مالیات‌ها، امسال افزایش مالیات ندارند و در چهار قسط می‌توانند مالیات خود را پرداخت کنند».
وی با بیان این‌که کسانی که معاف از مالیات بودند باید اظهارنامه مالیاتی معافیت خود را ارائه کنند افزود: «مودیان مالیاتی با درآمد تا ۵۰ میلیون ریال، ۵ درصد، مودیان مالیاتی با درآمد تا ۱۰۰ میلیون ریال ۱۰ درصد و بقیه ۱۵ درصد افزایش مالیات دارند».
مدیرکل امورمالیاتی استان کرمان با بیان این‌که معافیت مشاغل در سال گذشته در استان ۲۱۶ میلیون ریال بوده است گفت: «امسال خریداران سکه در سال ۹۷ مشمول مالیات هستند».
وی با بیان این‌که برای کلیه خریداران سکه در سال گذشته تا سقف ۲۰ سکه از پرداخت مالیان معاف هستند افزود: «خریداران سکه تا سقف ۶۰ سکه به اندازه ۴۰ سکه ما به التفاوت برای هر سکه ۱۵۰ هزار تومان باید پرداخت کنند».
سلمانی با اشاره به این‌که این خریداران تا ۱۰۰ سکه، به ازای هر سکه ۲۰۰ هزار تومان و تا ۲۰۰ سکه، ۲۵۰ هزار تومان باید به عنوان مالیات پرداخت کنند گفت: «برای خریداران بیش از ۲۰۰ سکه پرونده مالیاتی تشکیل می‌شود و البته این قانون به کسانی که شغل آن‌ها خرید و فروش سکه است مربوط نمی‌شود».
وی با اشاره به مالیات بر ارزش افزوده دریافت شده در سال جاری اظهار کرد: «در دو ماه سال جاری از محل مالیات ارزش افزوده‌ای که به حساب ما واریز شده ۶۳ میلیارد تومان به حساب شهرداری‌ها و دهیاری‌های استان واریز شده که از این مبلغ ۱۷ میلیارد تومان آن به حساب شهرداری کرمان واریز شده است».
مدیرکل امورمالیاتی استان کرمان با اشاره به این‌که با اجرای ماده ۱۶۲ مکرر همه مودیان مالیاتی مکلف هستند گزارش فصلی خود را در سامانه ثبت کنند و این یک ابزار مهم برای جلوگیری از فرار مالیاتی است افزود: «کسانی که خرید و فروش و خدمات مالی خود را در سامانه ثبت نکنند مشمول سه درصد جریمه می‌شوند». /پ