آخرین وضعیت نقل‌مکان ساختمان مرکز اسناد جنوب‌شرق در کرمان؛

اسناد تاریخی همچنان در وضعیت خطر / رفیع‌پور: تا ۱۰ روز آینده تکلیف ساختمان جدید مشخص می‌شود

گروه جامعه ـ پیگیری‌ها برای تعیین‌تکلیف ساختمان فرسوده‌ی مرکز اسناد جنوب‌شرق کشور در کرمان همچنان ادامه دارد.
به گزارش خبرنگار فردای‌کرمان، اوائل اردیبهشت‌ماه امسال بود که معصومه رفیع‌پور، مدیر مرکز اسناد و کتابخانه جنوب‌شرق کشور در جلسه‌ای در تهران که با حضور استاندار کرمان و رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران برگزار شد، درباره‌ی ناایمن بودن ساختمان فعلی ابراز نگرانی و اظهار کرد: «ساختمان مرکز اسناد و کتابخانه جنوب‌شرق کشور در کرمان وضعیت ایمنی مناسبی ندارد و کارشناسان مورد تایید اداره کل راه و شهرسازی استان کرمان در گزارشی تایید کرده‌اند که ساختمان فعلی این مرکز از ایمنی لازم برای ادامه‌ی کار برخوردار نیست و ۱۴ میلیون سند این مرکز در معرض خطر قرار دارد».
در آن جلسه، قرار شد برای احداث ساختمان جدید اقدام شود. محمدجواد فدایی، استاندار کرمان هم از مدیر مرکز اسناد جنوب‌شرق خواست تا زمان احداث ساختمان جدید، ساختمان دیگری به صورت استیجاری برای این مرکز در نظر گرفته شود تا پس از جذب کمک‌های مالی مراکز غیردولتی، مرکز اسناد به ساختمان مناسبی منتقل شود.
درباره‌ی آنچه در این مدت انجام شده، معصومه رفیع‌پور، صبح چهارشنبه، ۱۹ تیرماه به «فردای‌کرمان» گفت: «پیگیری‌ها برای تعیین‌تکلیف زمین به‌طور جدی در حال انجام است ولی هنوز به نتیجه‌ی قطعی نرسیده است». وی افزود: «استاندار محترم بسیار حمایت و پیگیری کرده‌اند و تاکنون جلسات متعددی در کرمان و تهران برای حل این مشکل داشته‌ایم». وی با بیان این‌که یکی از پیشنهادات این است در محل فعلی، ساختمان جدید مرکز اسناد احداث شود، ادامه داد: «اما این‌که آیا این اقدام مورد تایید است و یا میراث‌فرهنگی زمینی را اختصاص دهد مشخص نیست. موضوع در کمیسیون مستندسازی در تهران در حال بررسی است و هیات وزیران باید نظر نهایی را اعلام کند».
وی درباره‌ی این‌که انتقال اسناد به ساختمان استیجاری دیگری که استاندار کرمان آن را پیشنهاد کرده به کجا رسیده است؟ گفت: «آقای استاندار دستور این کار را دادند و حتی اعتباری نیز اختصاص داده شد ولی ساختمانی که ما بتوانیم اسناد را در آن نگهداری کنیم پیدا نشد».
رفیع‌پور افزود: «ساختمان بیمه مجاور ساختمان فعلی مرکز اسناد وجود دارد که می‌توانستیم آن را مورد استفاده قرار دهیم ولی مالکان، حاضر به اجاره‌ی کل ساختمان نشدند». وی اظهار کرد: «چون آرشیو مهم این مرکز را باید منتقل کنیم، امکان این‌که اجاره‌ی کوتاه‌مدت انجام شود وجود ندارد و عملا تاکنون مسئله‌ی نقل‌مکان مرکز اسناد هم به نتیجه نرسیده است».
مدیر مرکز اسناد و کتابخانه جنوب‌شرق کشور با بیان این‌که اسناد ما همچنان در خطر هستند، گفت: «اما استاندار محترم بسیار پیگیر حل مشکل هستند و قطعا به نتیجه خواهد رسید».
وی امیدوار است تا ۱۰ روز آینده به نتیجه‌ای برسند و بتوانند تکلیف زمین ساختمان جدید مرکز اسناد را مشخص کنند. / الف