معاون استاندار بر تسریع در احداث سیل‌بندها تاکید کرد

شهر کرمان همچنان در برابر سیل آمادگی ندارد!

گروه اقتصاد ـ معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کرمان گفت: «طرح حفاظت از شهر کرمان در برابر سیلاب‌های احتمالی از ابتدای سال عملیاتی شده و تمام تلاش بر این است که امسال قبل از بارندگی‌ها به اتمام برسد».

به گزارش فردای‌کرمان به نقل از فارس کرمان، امروز چهارشنبه، با حضور معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کرمان، مدیرکل مدیریت بحران و جمعی از مسئولان، اولین بند سنگ و سیمانی زیر حوزه گُجگین حوزه آبخیز بند مملکت مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

این بند با حجم مخزن ۲۰ هزار مترمکعب و مدیریت ۲۰۰ هزار مترمکعب روان‌آب و با هزینه‌ای بالغ بر یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان طی ۴۵ روز احداث شده است.

آیت‌اللهی‌موسوی، معاون عمرانی استاندار کرمان در حاشیه این افتتاح بر اهمیت اجرای سیل‌بندها برای حفاظت شهر کرمان تاکید کرد و گفت: «شهر کرمان هیچ مقاومتی از سمت شرق ندارد و در زمان بارندگی با مشکل مواجه می‌شود».

وی خواستار تسریع در احداث دیگر سیل بندها شد و بیان کرد: «از محل اعتبارات مدیریت بحران اعتباراتی را برای این پروژه‌ها خواهیم دید». همچنین، معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کرمان در حاشیه کلنگ‌زنی احداث چهارمین بند سنگ و سیمانی منطقه ده‌بالای کرمان با اشاره به اینکه طرح حفاظت از شهر کرمان در برابر سیلاب‌های احتمالی از ابتدای سال عملیاتی شده است، افزود: «در گذشته شهر کرمان از ناحیه شرق توسط بند مملکت در برابر سیلاب‌ها محافظت می‌شد که متاسفانه از بین رفته است و از این نظر شهر کرمان تهدید می‌شود».

وی ادامه داد: «بر اساس طرح در نظر گرفته شده، ۱۱ بند سنگ و سیمانی در حوزه آبریز بند مملکت شهر کرمان پیش‌بینی شده است که هفت بند آن در منطقه ده‌بالا قرار دارد که بیشترین حجم روان‌ آب‌ها را شامل می‌شود».

وی اضافه کرد: «تمام تلاش دستگاه‌های مربوطه و پیمانکاران بر این است که امسال قبل از بارندگی‌ها، بندهای سنگی و سیمانی به اتمام برسند و بندهای خاکی هم با همکاری منابع طبیعی امیدواریم در کوتاه‌ترین زمان ممکن عملیاتی شوند و نگرانی مردم از حیث سیلاب‌های احتمالی برطرف شود». / الف