یادداشت محمد لطیف‌کار

شهرداری گنبد مشتاقیه را مقاوم‌سازی کند!

محمد لطیف‌کار – مدت‌هاست مقبره تاریخی مشتاقعلی‌شاه در حال ریزش است؛ در فضای مجازی عکس‌هایی از وضعیت گنبد‌ منتشر شده، که نشان می‌دهد این گنبد احتمالا به زودی فرو می‌ریزد. اتفاقی که جبران آن محال به‌نظر می‌رسد. چند هفته پیش حتی این موضوع را در «استقامت» و «فردای کرمان» رسانه‌ای کردیم بدان امید که متولیان و مسئولان این بنا، خودی نشان بدهند، و برای مرمت آن آستین‌ها را بالا بزنند. اما با گذشت چند هفته، هیچ بانگ رسایی به گوش‌ نرسید! با فرض آن‌که مدیریت میراث آن روزها در حال دست به دست شدن بود؛ حالا اما تکلیف تا حدودی روشن شده است.

علاقه‌مندان به میراث تاریخی کشور، واقعا تا کی باید شاهد تخریب خود به خودی بناهای فرهنگی خود که بقای آن‌ها با هویت ملی گره خورده است، باشند؟ در کرمان هم‌اینک ده‌ها خانه‌ و بنای تاریخی کم‌‌نظیر وجود دارد، که میان مرگ و زندگی دست و پا می‌زنند، و شرایط ناپایدار آن‌ها، همسایه‌ها را هم تهدید می‌کند. این‌ها سرمایه‌های اجتماعی شهر هستند.
امروز وقتی خبر سخنگوی دولت را خواندم که پس از ماجرای آتش‌سوزی در میدان تاریخی حسن‌آباد تهران، رئیس جمهور خطاب به شهرداران کشور دستور داده: «ملزم به مقاوم‌سازی بناهای تاریخی شهرهایشان با همکاری میراث هستند»، روزم پر از شادی و امید شد.
اگرچه عادت داریم در بزنگاه حادثه وعده‌های شیرین بدهیم؛ اما امیدوارم وزارت کشور برای تحقق دستور رئیس جمهور، به راهکاری مناسب بیاندیشند؛ تا شهرداری‌ها و میراثی‌ها این‌بار، زمان را با جدل‌های فرسایشی و بی‌مورد ‌فنا ندهند!

+ عکس‌ها را از صفحه اینستاگرام فرزاد فلاح برداشته‌ام.