رئیس اتاق کرمان در شورای گفت‌وگو:

معدن نقشی در توسعه استان ندارد! / صندوق سرمایه‌گذاری اکتشاف‌ راه‌اندازی شود

گروه اقتصاد – رئیس اتاق کرمان گفت: «زنجیره‌ی ارزش معدن در کرمان باید کامل شود و این کار وقتی انجام می‌شود که ما بتوانیم صنایع و تولیدات با ارزش افزوده‌ی بالا را در حوزه‌ی معدن در استان داشته باشیم».
به گزارش خبرنگار فردای کرمان، سیدمهدی طبیب‌زاده در چهل‌وپنجمین جلسه‌ی شورای گفت‌وگوی استانی دولت و بخش خصوصی برای بررسی مسایل و مشکلات معدن در راستای رونق تولید، اظهار کرد: «اتاق کرمان از منظر بخش خصوصی و برآیند نظرات کارشناسی دانشگاه، بخش خصوصی و دولت، مباحث را پیش می‌برد و مباحثی که در شورای گفت‌وگو مطرح می‌شود حاصل جلسات متعدد و نظرات کارشناسی پیش‌گروه است و ادعا داریم چون این مباحث تلفیق سه راس دانشگاه، بخش دولت و بخش خصوصی است از بنیه‌ی کارشناسی بالاتری برخوردار است».
وی با بیان این‌که معدن می‌تواند مهم‌ترین بخش اقتصاد استان کرمان باشد، ادامه داد: «به نظر می‌‌آید معدن نتوانسته علیرغم همه‌ی پتانسیل‌ها و فعالیت‌های زیادی که انجام شده نقشی در توسعه‌ی اقتصادی استان داشته باشد».
رئیس اتاق کرمان بیان کرد: «ما به دنبال این هستیم معدنی که به هر دلیل در حال استخراج است آثارش فقط حفره‌های عظیم استخراجی نباشد و در کنار آن صنایع با ارزش‌ افزوده‌ی بالا ایجاد شود».
وی خاطرنشان کرد: «زنجیره‌ی ارزش معدن در کرمان باید کامل شود و این کار وقتی انجام می‌شود که ما بتوانیم صنایع و تولیدات با ارزش افزوده‌ی بالا را در حوزه‌ی معدن در استان داشته باشیم».
طبیب‌زاده اضافه کرد: «این منابع تجدیدناپذیر که بین‌نسلی هم هستند باید تبدیل به ثروت فزآینده برای نسل‌های آینده باشند».
وی با بیان این‌که کارهای پایه‌ای باید در بخش معدن انجام شود، گفت: «بخش معدن با پتانسیل‌هایی که دارد می‌تواند پیشران اقتصاد استان باشد».
رئیس اتاق کرمان ادامه داد: «هنوز کارهای اساسی مانده که در بخش معدن انجام نشده خصوصا در بخش اکتشاف که از دید ما اکتشافات سیستماتیک انجام نشده است».
وی افزود: «سازمان صنعت، معدن و تجارت و سازمان زمین‌شناسی از هر فرصتی برای مهم جلوه دادن بحث اکتشاف استفاده کردند، آن‌چه تاکنون معدن کشف شده بر اساس شواهد چشمی و ظاهری بوده اما طی سال‌های اخیر معدن بزرگی کشف نشده است؛ معادن موجود در عمق و پنهان هستند که باید با تکنولوژی‌های جدید کشف شوند».
طبیب‌زاده با بیان این‌که اگر می‌خواهیم زنجیره‌ی معدن در استان پایدار باشد باید منابع جدیدی ایجاد شود، اظهار کرد: «منابع جدید در دسترس نیستند و برنامه، تکنولوژی، اعتبارات و تمرکز ویژه بر اکتشافات نیاز است».
وی توضیح داد: «اکتشاف باید حداقل یک برنامه‌ی چند ساله در اولویت‌ برنامه‌های وزرات صمت قرار گیرد و استان هم از آن حمایت کند».
رئیس اتاق کرمان بیان کرد: «در بخش استخراج هم با روش‌های منسوخ و تکنولوژی‌های عقب افتاده در حال کار هستیم و منابع عظیمی به صورت غیربهره‌ورانه از دسترس خارج می‌شود که در بحث بهره‌وری از معادن هم باید روش‌های جدید استفاده شود».
وی با بیان این‌که در بخش فرآوری محصولات معدن تاکنون تلاش شده و ما قطب فولاد کشور می‌شویم، گفت: «ارزش افزوده‌ی بخش معدن بعد از این مرحله است، وقتی می‌توانیم بگوییم ما از معادن خوب استفاده کردیم که شهرک‌های صنعتی مدرن در کنار این صنایع بزرگ فولاد و مس شکل بگیرد».
طبیب‌زاده اظهار کرد: «استان باید این موضوع را در اولویت قرار دهد که شمش کارخانجات در حال احداث و در حال بهره‌برداری تبدیل به قطعات ارزشمندی شود».
وی اضافه کرد: «همه‌ی معادن استان بزرگ نیستند و تعداد زیادی معادن کوچک وجود دارد که این‌ها باید با کمک شرکت‌های بزرگ تجمیع شوند».
رئیس اتاق کرمان خاطرنشان کرد: «کمترین بهره‌وری در معادن کوچک اتفاق می‌افتد و آن‌ها زیر سایه‌ی معادن و شرکت‌های بزرگ گم شده‌اند بنابراین سازمان صمت و زمین‌شناسی و استانداری باید بر فعالیت معادن کوچک تمرکز کند».
وی با اشاره به ضرورت و اولویت معدن در اقتصاد استان، بیان کرد: «معدن قابلیت توجه و اولویت مسایل اقتصادی استان را دارد و باید نگاه ویژه‌ای به آن شود و معدن باید پیشران اقتصاد استان باشد».
طبیب‌زاده با بیان این‌که اکتشاف در کرمان تاکنون کور انجام و گاهی منجر به تخریب منابع هم شده، یادآور شد: «اگر می‌خواهیم معدن موثر باشد باید کار اکتشاف سیستماتیک انجام شود، اکتشافات تاکنون سازمان‌یافته نبوده و متفرق انجام شده است».
وی افزود: «اکتشاف همراه با ریسک است بخش خصوصی نمی‌تواند این کار را انجام دهد، همه‌جا حاکمیت این کار را انجام می‌دهد و در اختیار دیگران قرار می‌‌دهد».
رئیس اتاق کرمان گفت: «یک صندوق سرمایه‌گذاری اکتشاف نیاز است تا به اکتشاف کمک کند».
وی اظهار کرد: «۹۴ درصد استان حبس است، هر کس معدنی را ثبت داده و کار اکتشافی هم انجام نمی‌دهد و تمرکز فقط روی چند معدن است».
وی ادامه داد: «همچنین پیشنهاد می‌دهیم نهاد مستقل و دائمی مرکز پژوهش‌های معدنی استان کرمان برای ارایه‌ی خدمات مستمر و کارشناسی به اعضای شورای معادن استان در دانشگاه باهنر تشکیل شود». / پ