معاون اداره کل میراث فرهنگی استان کرمان:

راسته بازار تاریخی حاج‌آقاعلی کرمان ساماندهی می‌شود

گروه جامعه – معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان کرمان، گفت: «عملیات ساماندهی و کف‌سازی راسته‌ی بازار تاریخی حاج‌آقاعلی کرمان با مشارکت کسبه‌ی این بازار آغاز شده و در حال انجام است».
به گزارش فردای کرمان به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان کرمان، مجتبی شفیعی با بیان این‌که راسته‌ی بازار حاج‌آقاعلی بخشی از مجموعه‌ی تاریخی حاج‌آقاعلی کرمان است، افزود: «این مجموعه‌ی تاریخی علاوه بر بازار دارای عناصر دیگری همچون کاروانسرا، آب‌انبار، مسجد و مدرسه
می‌باشد که به همت حاج‌آقاعلی مشهور به زعیم‌الله در دوره‌ی قاجار بنا شده است».
وی با اشاره به این‌که این راسته‌ی بازار در سال‌های گذشته در چند فاز مورد مرمت قرار گرفته است، اظهار کرد: «در این عملیات‌های مرمتی ستون‌ها و سقف‌های این راسته‌ی بازار توسط میراث فرهنگی مرمت و بازسازی شد».
شفیعی با بیان این‌که در یک عملیات جدید مرمتی، ساماندهی و کف‌سازی راسته‌ی بازار حاج‌آقاعلی کرمان آغاز شده است، بیان کرد: «با توجه به آسیب‌های فراوان و وضعیت نامطلوب کف این راسته‌ی بازار، جلسات متعددی با کسبه‌ی بازار انجام شد که منجر به آغاز عملیات جدید مرمتی در این بازار شد».
وی خاطرنشان کرد: «جذب مشارکت مالکین و بهره‌برداران بناهای تاریخی در عملیات‌ها و پروژه‌های مرمتی به منظور افزایش حس تعلق آن‌ها و حفاظت و صیانت از آثار تاریخی از اهداف و اولویت‌های میراث فرهنگی است». /پ