تکلیف موزه مطبوعات کرمان همچنان نامعلوم است

فردوسی: همۀ اشیا و اسناد موزه متعلق به خانه‌مطبوعات است / فعالی: موزه نیست، نمایشگاه است! / وعدۀ استاندار برای بازگشایی موزه

گروه جامعه ـ همزمان با روز خبرنگار، یکی از اتفاقاتی که در کرمان افتاده، ورود به مسئله‌ی احیا و بازگشایی موزه مطبوعات است. بازگشایی این موزه، مطالبه‌ای است که سالیان زیادی از سوی اهالی مطبوعات کرمان مطرح شده و بی‌پاسخ مانده است.

به گزارش فردای‌کرمان، در سال ۸۴ بود که کرمان، با تلاش محمدعلی فردوسی، مدیر وقت خانه‌مطبوعات و حمایت محمد سام، مدیرکل وقت میراث‌فرهنگی استان و مشارکت جمع دیگری صاحب یک موزه مطبوعات شد. این موزه اما مدتی بعد چراغش کم‌سو و رو به خاموشی رفت. از آن زمان تاکنون، بارها درباره‌ی وضعیت نامطلوب نگه‌داری اسناد و اشیای داخل این موزه و فرصتی که این موزه در اختیار فرهنگ و گردشگری استان گذاشته و نادیده گرفته می‌شود، انتقاد شده است.

گره‌‌هایی در کار این موزه افتاده که به اذعان بسیاری به دست استاندار کرمان به‌راحتی گشوده می‌شود. مدیر فعلی خانه‌مطبوعات کرمان اما، مدتی پیش به فردای‌کرمان گفت که هرچه پیگیری می‌کنند نمی‌توانند با استاندار در این‌باره جلسه بگذارند تا این‌که سرانجام، صبح روز چهارشنبه، شانزدهم مردادماه، استاندار کرمان به همراه جمعی از مدیران و خبرنگاران از این موزه بازدید کرد. در جریان این بازدید، سید محمدعلی گلاب‌زاده، مدیر مرکز کرمان‌شناسی توضیح داد که چه‌قدر رسیدگی به این بنا و این موزه اهمیت دارد. او یادآور شد که بنای فعلی که محل موزه‌مطبوعات کرمان است، محل ‌دفن دو تن از شخصیت‌های مهم تاریخ کرمان است. یکی ناظم‌الاسلام نویسنده کتاب معروف تاریخ بیداری ایرانیان و دیگر سیدعلویه که در جریان حمله‌ی آغامحمدخان قاجار جانش را بر سر دفاع از شهر و مردمان کرمان از دست داد.

فردوسی، پیشکسوت مطبوعات کرمان و مدیرعامل پیشین خانه‌مطبوعات هم در این دیدار توضیح داد که با چه دشواری این موزه را در سال ۸۴ راه‌اندازی کرده‌اند و گفت که اکنون اسناد کم‌نظیر و ارزشمند آن در حال نابودی است. او مثال روزنامه‌ی اعتبار را زد که تنها یک نسخه از آن را یافته‌اند و در این موزه نمایش داده می‌شده اما به‌دلیل شرایط نامطلوب نگهداری، کاغذ این روزنامه سفید شده است!

او خطاب به استاندار کرمان تاکید کرد که موزه مطبوعات ساماندهی و بازگشایی شود و یادآور شد که از سال ۸۴ تاکنون به مدیران زیادی نامه زده و خواسته تا این موزه را نجات دهند.

فریدون فعالی، سرپرست اداره کل میراث‌فرهنگی استان کرمان نیز در جریان این بازدید گزارشی از وضعیت موزه داد و گفت که ادعاهای زیادی درباره‌ی این موزه وجود دارد. او وعده کرد موزه را احیا می‌کند. فعالی تصریح کرد: «برای تحویل این موزه به بخش خصوصی کاملا آمادگی داریم».

در این بازدید، درباره‌ی مالکیت بنا و اسناد موزه نیز ادعاهایی مطرح شد. استاندار کرمان اما قول داد که در هفته‌ی جاری، جلسه‌ای برای ساماندهی موزه برگزار خواهد کرد. فدایی تاکید کرد که با برگزاری نشست کارشناسی، موزه مطبوعات کرمان ساماندهی می‌شود. عصر همان روز، نشست خبری سرپرست اداره کل میراث‌فرهنگی استان کرمان برگزار شد. در این نشست، خبرنگار «فردای‌کرمان» از فعالی انتقاد کرد که چرا در حالی‌که پیش از این وعده داده بود موزه را تا هفدهم مردادماه، روز خبرنگار، بازگشایی می‌کنند، این وعده را عملی نکرده است.

او گفت: «قصه‌ی موزه مطبوعات پیچیده شده است». فعالی افزود: «اموال این موزه متعلق به میراث‌فرهنگی نیست و جزو اموال ما ثبت نشده، مالکیت موزه هم در اختیار ما نیست». او با بیان این‌که بعد از ۱۵ سال وضعیت فعلی در شان موزه مطبوعات نیست، ادامه داد: «اسم این فضا با وضعیتی که دارد موزه نیست. اینجا یک نمایشگاه است!».

به گزارش خبرنگار فردای‌کرمان، سرپرست میراث‌فرهنگی استان کرمان اظهار کرد: «موزه تعریف مشخصی دارد و باید طرح محتوایی داشته باشد که در زمان راه‌اندازی این موزه این طرح تهیه نشده است». او با تاکید بر این‌که آثار موزه باید مرمت و ثبت شود، تصریح کرد: «قول می‌دهم هرچه سریعتر پیگیری کنم و موزه‌ای که در شان مطبوعات باشد فعال شود».

محمدعلی فردوسی، مدیرعامل پیشین خانه مطبوعات کرمان که پیگیری و تلاش زیادی برای تاسیس و احیای مجدد موزه داشته نیز در این نشست توضیحاتی داد.

به گزارش خبرنگار فردای‌کرمان، او با اشاره به برگزاری جلسه‌ای که با سرپرست میراث‌فرهنگی استان بعد از بازدید از موزه داشته، گفت: «صبح امروز بعد از ۱۴ سال توانستم موزه مطبوعات کرمان را ببینم. ما در زمان تاسیس موزه، برای جمع‌آوری اسناد و اشیاء آن تلاش زیادی کردیم و سراغ خانواده‌ها و حتی نوه‌های افرادی که ارتباطی با مطبوعات کرمان داشتند رفتیم».

او افزود: «آثار موزه مطبوعات کرمان متعلق به خانه‌مطبوعات است و مستنداتی در اختیار داریم که این ادعا را ثابت می‌کند».

فردوسی با بیان این‌که درباره‌ی مالکیت مکان فعلی موزه ادعایی نداریم، ادامه داد: «امیدوارم تکلیف مالکیت بنا هرچه زودتر معلوم شود».

وی گفت: «پیشنهاد فعلی من این است که همین مکان فعلی بازگشایی شود و در آینده، فضای بهتری برای یک موزه آبرومندانه اختصاص یابد».

حالا اهالی مطبوعات و فرهنگ استان کرمان باید منتظر برگزاری جلسه‌ای باشند که استاندار وعده داده برای تعیین‌تکلیف موزه را در آن معلوم می‌کنند و تصمیم نهایی را می‌گیرند. / الف

*عکس: روابط عمومی استانداری کرمان