مدیرکل فرهنگ استان کرمان در مراسم روز خبرنگار مطرح کرد

انتقاد از عملکرد برخی مدیران در برابر رسانه‌ها

گروه جامعه ـ مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان از رفتار برخی مدیران دولتی در برابر رسانه‌ها انتقاد کرد.

به گزارش خبرنگار فردای‌کرمان، محمدرضا علیزاده، روز یکشنبه، ۲۰ مردادماه، در مراسم بزرگداشت روز خبرنگار در محل سالن همایش‌های اتاق کرمان گفت: «خبرنگاران با مشقات زیادی مواجهند به‌ویژه در شرایط اقتصادی فعلی رسانه‌ها سختی‌های زیادی را متحمل می‌شوند»‌.

وی با بیان این‌که تیراژ نشریاتی که قبلا بالا بود الان به‌دلیل مشکلات مالی، افت جدی کرده است، ادامه داد: «اما با وجود همین سختی‌هایی وجود دارد، این نشریات، کار را تعطیل نکرده و با عشق و علاقه ادامه‌ می‌دهند‌«.

وی با اشاره به جلسه‌ی مدیران مسئول رسانه‌های کرمان با استاندار که هفته‌ی گذشته برگزار شد، افزود: «بخشی از مسائلی که مدیران مسئول در آن جلسه گفتند به نوع تعاملات خبرنگاران با مدیران و نگاه مدیران به رسانه‌ها برمی گردد که در این بخش، نهادهای دولتی و غیردولتی می‌توانند‌ به کمک رسانه‌ها بیایند».

علیزاده با انتقاد از عملکرد برخی دستگاه‌های دولتی در برابر رسانه‌ها اظهار کرد: «چرا آگهی‌های دولتی را که وزارت فرهنگ باید بین نشریات توزیع کند را برخی ادارات خودشان توزیع می‌کنند به این بهانه که نرخ آگهی کم‌تر بشود؟ و یا چرا هزینه‌ی آگهی‌هایی که ما به نشریات می‌دهیم گاهی حتی تا یک‌سال تاخیر پرداخت می‌شود؟».

وی تصریح کرد: «اگر مدیران قصد دارند از رسانه حمایت کنند، الان زمان آن است‌«.

وی با بیان این‌که در گفتمان‌سازی ‌و فرهنگ‌سازی، اصحاب رسانه بهترین افراد برای اجرای این رسالت خطیر هستند‌، ادامه داد: «رسانه‌ها هم تولید کننده‌ هستند ولی بنگاه‌های اقتصادی ما چه‌قدر از طریق آگهی‌های خود، آن‌ها را حمایت می‌کنند؟ برخی بنگاه‌های ما حاضرند در سطح ملی هزینه‌هایی را انجام بدهند  ولی در خود استان هزینه نمی‌کنند!».

علیزاده تاکید کرد که رسانه‌ها نیازمند حمایت نهادهای دولتی و غیردولتی هستند‌.

وی با قدردانی از کسانی که رسانه‌ها را حمایت می‌کنند، اضافه کرد: «در شرایط فعلی، رسانه‌های حرفه‌ای و نیمه‌حرفه‌ای نیز باید تلاش کنند تا جایگاه خود را تقویت کرده و توانمندتر‌ شوند که یکی از راه‌های موثر آن، آموزش است اما چه‌قدر به آموزش مستمر توجه داریم؟ دغدغه‌ی همیشگی خانه‌مطبوعات کرمان این بوده که از کارگاه‌های آموزشی استقبال‌ کافی می‌شود».

وی تصریح کرد: «باید خبرنگار متخصص تربیت کنیم».

مدیرکل فرهنگ استان کرمان در ادامه، با بیان این‌که حمایت از تشکل‌های صنفی یکی از رویکردهای ما در این دوره است، افزود: «خانه‌مطبوعات از جمله تشکل‌های فعال در حوزه‌ی ماست و همیشه تشکلی مطالبه‌گر بوده است». / الف