رئیس اتاق کرمان:

۴۸ درصد دانش‌آموختگان دانشگاه باهنر کرمان شاغل می‌شوند

گروه اقتصاد – رئیس اتاق کرمان گفت: «پژوهش‌ها نشان می‌دهد افراد دارای مهارت، ۲۲ درصد شانس بیشتری برای کسب شغل نسبت به افراد معمولی دارند».
به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان، سیدمهدی طبیب‌زاده در آیین اختتامیه دوره‌ی اول فعالیت مدرسه فصلی خلاقیت و ایده‌پردازی کرمان، با بیان این‌که اتاق بازرگانی بیش از ۱۰۰ سال گذشته مورد وثوق جامعه‌ی اقتصادی استان بوده است، اظهار کرد: «سال‌ها به شیوه‌ی سنتی حضور تجار و فعالان اقتصادی توانمند را در اتاق شاهد بودیم که از این پس ضمن استفاده از تجربیات بزرگان اقتصاد استان، منتظر جوانان خلاق، ایده‌پرداز و کارآفرین هستیم».
وی افزود: «پرورش خلاقیت و ایده‌پردازی در دانش‌آموزان موجبات رشد و توسعه‌ی جامعه را فراهم می‌آورد که خوشبختانه والدین درک خوبی نسبت به این مهم دارند».
رئیس اتاق کرمان ادامه داد: «امیدواریم با آموزش‌های ارائه شده در مدارس ایده‌پردازی و خلاقیت، دیدگاه دانش‌آموزان نسبت به جامعه تغییر کند و صرفا به فکر تحصیل نباشند بلکه به ایجاد اشتغال و کارآفرینی، ثروت‌آفرینی، حل مسائل جامعه و کشف ایده‌ها نیز بیندیشند و بپردازند».
وی خاطرنشان کرد: «پژوهش‌ها نشان می‌دهد افراد دارای مهارت، ۲۲ درصد شانس بیشتری برای کسب شغل نسبت به افراد معمولی دارند».
طبیب‌زاده اضافه کرد: «گفته می‌شود ۴۸ درصد دانشجویان دانش‌آموخته‌ی دانشگاه شهید باهنر کرمان مشغول به کار می‌شوند در حالی که اگر بتوانیم با آموزش مهارت‌های لازم این آمار را به ۷۰ درصد برسانیم بسیاری از مشکلات اشتغال در استان حل خواهد شد».
وی ادامه داد: «تاکنون دانش‌آموزان مدارس نواحی یک و دو آموزش و پرورش کرمان و مدارس شهرستان‌های جیرفت و عنبرآباد پس از مرحله‌ی گزینش به مدارس خلاقیت و ایده‌پردازی راه یافته‌اند که امیدواریم با کمک اداره کل آموزش و پرورش استان و بنیاد نخبگان کرمان بتوانیم این موضوع را در سطح استان پوشش دهیم».
گفتنی است دوره‌ی نخست فعالیت این مدارس در پاییز سال گذشته آغاز شد که پس از برگزاری آزمون، ۱۱ هزار دانش‌آموز پایه‌ی هشتم، نهم و متوسطه‌ی اول بر اساس تفکر واگرا ارزیابی شدند و در نهایت ۸۰ دانش‌آموز در کارگاه‌هایی با عناوین مشاهده و ایده‌پردازی، توفان ذهنی، ارتباط موثر، سنجش خلاقیت و حلقه‌ی کندوکاو، آموزش‌های لازم را فرا گرفتند.
فعالیت مدارس خلاقیت و ایده‌پردازی در شهرستان‌های شهربابک، سیرجان و رفسنجان نیز آغاز شده است. /پ