سه اثر نفیس در کمیته ملی حافظه جهانی ثبت شد؛

ثبت قرآن‌های آستانه شاه نعمت‌الله ولی در فهرست حافظه ملی

گروه جامعه – دبیر کمیته ملی حافظه جهانی از ثبت سه اثر نفیس در جلسه اخیر این کمیته خبرداد و گفت: «مجموعه آثار هوشنگ مرادی‌کرمانی، مجموعه جزوات قرآن قرآختایی (۱۸ پاره ترکان خاتون) آستانه شاه نعمت‌الله ولی در کرمان و مجموعه نقشه‌های جغرافیایی خطی ترسیمی استاد سحاب در کمیته‌های کارشناسی تایید شد و واجد ارزش ثبت در فهرست حافظه ملی ایران قرار گرفت».
به گزارش فردای کرمان به نقل از ایرنا سراسری، فرهاد نظری در تشریح تصمیمات و برنامه‌های اتخاذ شده در جلسه ۱۲۹ کمیته ملی حافظه جهانی که در محل سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران برگزار شد، گفت: «این جلسه با حضور اکثریت اعضای کمیته برگزار و در خلال آن ضمن ثبت سه اثر، در خصوص چگونگی برگزاری نشست منطقه‌ای آسیا – اقیانوسیه برنامه حافظه جهانی بحث و تبادل نظر شد».
وی افزود: «در این جلسه سه مجموعه آثار شامل مجموعه آثار هوشنگ مرادی‌کرمانی، مجموعه جزوات قرآن قرآختایی (۱۸ پاره ترکان خاتون) آستانه شاه نعمت‌الله ولی در کرمان و مجموعه نقشه‌های جغرافیایی خطی ترسیمی استاد سحاب در کمیته‌های کارشناسی مورد تایید و واجد ارزش ثبت در فهرست حافظه ملی ایران قرار گرفت».
وی یادآور شد: «مجموعه آثار مرادی کرمانی( داستان‌نویس معاصر) به جهت تاثیرگذاری زیاد داخلی و خارجی در میان گروه‌های متعدد فرهنگی – اجتماعی، سنی – جنسی و بهره‌مندی از موضوعات مهم و بکر مورد توجه است برای مثال یکی از مجموعه داستان‌های معروف مرادی‌کرمانی، قصه‌های مجید است».
نظری با بیان این‌که این داستان‌نویس معاصر تاکنون آثار ارزنده‌ای از خود به یادگار گذاشته که پیرو آن جوایز فراوانی را در عرصه‌ی بین‌المللی به خود اختصاص داده است، اضافه کرد: «مرادی‌کرمانی سبک جدیدی در داستان‌نویسی ایجاد کرده است و در کنار عامه‌نویسی و الهام از سبکی شاعرانه آثار خود را به ایجاز، احساس، طنز و واقع‌گرایی مزین کرده است».
وی با بیان این‌که آثار این هنرمند به چندین زبان ترجمه شده است، گفت: «از آنجا که در داستان‌های مرادی‌کرمانی به موضوعات متنوع اجتماعی، محیط‌‌زیستی، فرهنگی همچون فقر، خشکسالی، روابط درون و بین‌نسلی توجه شده است این آثار با اقبال جهانی روبه‌روست؛ طوری‌که اکنون به زبان‌های متعدد ترجمه شده و جوایز فراوانی از آن خود کرده و فیلم‌ها، سمینارها و همایش‌های متعددی بر اساس این آثار شکل گرفته است».
نظری از ثبت مجموعه جزوات قرآن قرآختایی آستانه شاه نعمت‌الله ولی در این کمیته سخن به میان آورد و افزود: «مجموعه‌ز «۱۸ پاره ترکان خاتون» در مجموعه‌ی ماهان کرمان طی این جلسه به ثبت رسید. این مجموعه‌ی قرآنی مربوط به سده‌ی هفتم قمری می‌شود که با تزئینات عالی با سرلوح و جدول‌کشی و نشانه‌های قرآنی بسیار ممتاز به یادگار مانده است».
وی در ادامه تصریح کرد: «در جلسه این کمیته مجموعه نقشه‌های جغرافیایی خطی ترسیم استاد عباس سحاب بررسی شد و واجد ارزش ثبت قرار گرفت که طبق آن لازم است اقدامات حفاظتی درمورد آن صورت پذیرد». /پ