مدیركل راهداری و حمل‌و‌نقل جاده‌ای استان كرمان:

۱۷ بنای غیرمجاز در حریم راه‌های کرمان تخریب شد

گروه جامعه – مدیركل راهداری و حمل‌و‌نقل جاده‌ای استان كرمان گفت: «با اخذ دستور قضایی، ۱۷ مورد ساخت‌وساز غیرمجاز در حریم راه‌های استان تخریب شده است».
به گزارش فردای کرمان به نقل از روابط عمومی اداره کل راهداری و حل‌ونقل جاده‌ای استان کرمان، سیدعلی حاج‌سیدعلیخانی با بیان این‌که حفظ و صیانت از حریم راه‌های استان یكی از وظایف ذاتی اداره کل راهداری است، اظهار کرد: «كارشناسان اداره حریم و ایمنی راه‌های این اداره كل از ابتدای سال‌جاری از ۳۰ مورد ساخت‌و‌ساز غیرمجاز در حریم قانونی راه‌ها جلوگیری کردند».
وی ادامه داد: «همچنین کارشناسان اداره ایمنی راه‌ها با حدود هزار ساعت گشت حریم، نسبت به شناسایی و جمع‌آوری ۸۰۰ مورد تابلوی غیرمجاز اقدام کردند».
حاج‌سیدعلیخانی با اشاره به این‌كه از ابتدای سال‌جاری ۱۰ مورد درخت‌کاری غیرمجاز جمع‌آوری شده است، افزود: «با اخذ دستور قضایی، ۱۷ مورد ساخت‌وساز غیرمجاز در حریم راه‌های استان تخریب شده است».
وی بیان کرد: «استان کرمان از نظر طول راه‌های شریانی، رتبه‌ی نخست كشور را به خود اختصاص داده و اداره كل راهداری و حمل‌ونقل استان مسئولیت نگهداری از شش هزار و ۶۵۰ کیلومتر راه تحت حوزه و حدود شش هزار و ۸۰۰ كیلومتر راه روستایی را برعهده دارد».
مدیركل راهداری و حمل‌و‌نقل جاده‌ای استان كرمان یادآور شد: «قلع و قمع تابلوهای غیرمجاز، منظرآرایی، شست‌وشوی علایم و تابلوهای ایمنی، شانه‌سازی، لكه‌گیری رویه‌ی راه‌ها، تخلیه‌ی قنوها، نگهداری از ابنیه و تونل‌ها، حذف اختلاف سطح در جاده‌ها، ریزش‌برداری از حریم راه‌ها و … از جمله عملیات مستمر و در حال اجرای همیشگی راهداران است».
وی اظهار کرد: «راهداران، حریم جاده را خط قرمز همیشگی خود می‌دانند و هرگونه تجاوز به حریم را به دقت دنبال نموده و در راستای حذف آن از طریق قوانین و مقررات و هماهنگی با دادستان و نیروی انتظامی اقدامات لازم را به عمل می‌آورند».
حاج‌سیدعلیخانی ساخت‌وسازهای غیرمجاز در حریم راه‌ها را از مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار در بروز تصادفات جاده‌ای دانست و افزود: «هرگونه ساخت‌و‌ساز غیرمجاز در حریم راه‌ها به معنای استقبال از حوادث ناگوار ترافیكی و امكان بروز تصادف‌های با ضریب شكنندگی و صدمه‌ی بالا است كه جلوگیری از تجاوز به حریم راه‌ها علاوه بر آرامش بصری برای كار برون‌جاده‌ای موجب افزایش ایمنی و كاهش شدت سوانح رانندگی می‌شود». /پ