مسئول اداره باستان‌شناسی اداره کل میراث‌فرهنگی استان:

عرصه و حریم قلعه‌دختر و اردشیر بازنگری می‌شود

گروه جامعه ـ مسئول اداره باستان‌شناسی اداره کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان کرمان گفت: «در راستای ساماندهی و رفع مشکلات ساکنان اطراف قلاع دختر و اردشیر کرمان، محدوده‌ی عرصه و حریم این قلاع بازنگری می‌شود».

به گزارش فردای‌کرمان به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث‌فرهنگی استان، رضا ریاحیان با باین این‌که در راستای سیاست‌های واحد باستان‌شناسی این اداره کل، فعالیت‌های پژوهشی متنوعی صورت گرفته است، اظهار کرد: «کاوش در گورستان هوکرد جیرفت و محوطه اسلامی گزک راین که منجر به شناسایی شیوه‌های مختلف تدفین در دوران پیش از تاریخ حوزه فرهنگی هلیل‌رود و گونه‌های سفالی قرون اولیه اسلامی و همچنین شناخت جایگاه دشت راین نسبت به دیگر محوطه‌های اسلامی استان شده از جمله این اقدامات است».

وی به انجام گمانه‌زنی محدوده‌ی قلعه‌دختر و اردشیر در شهر کرمان به‌عنوان فعالیت‌های در دست اقدام این اداره کل اشاره کرد و افزود: «هدف از انجام این گمانه‌زنی، بازنگری محدوده‌ی عرصه و حریم قلعه‌های مذکور و همچنین ساماندهی و رفع مشکلات ساکنین آن منطقه است».

ریاحیان در ادامه، از کاوش‌های محوطه شهداد، تپه‌یحیی دست صوغان و تل‌ابلیس دشت بردسیر به عنوان مهم‌ترین فعالیت‌های چهار دهه‌ی گذشته نام برد و گفت: «کاوش در تپه‌های کنارصندل جیرفت، تپه گاو کشی اسفندقه و تل‌آتشی منطقه بم نیز نتایج ارزشمندی به دنبال داشته که منجر به ارتقا جایگاه مطالعات باستان‌شناسی ایران در دنیا شده است».

 

مسئول اداره باستان‌شناسی اداره کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان کرمان بیان کرد: «استان کرمان به دلیل شرایط جغرافیایی، تنوع آب‌وهوایی و زیست محیطی مناسب یکی از مهم‌ترین مناطق استقرارهای جوامع انسانی در  طول ادوار تاریخ بوده است».

وی ادامه داد: «در این استان تپه‌ها و محوطه‌های باستانی بزرگی شکل گرفته و به لحاظ گاه‌نگاری ادوار مختلف تاریخی فرهنگی از دوران پیش از تاریخ تا اسلامی را در بر گرفته است».

ریاحیان یادآور شد: «برخی از محوطه‌های مهم باستان‌شناسی در محدوده‌های شهری و یا روستاها واقع شده‌اند و در اثر گسترش ساخت و سازها در حال تخریب بوده و یا صدمات جبران‌ناپذیری به آنها وارد شده است، به همین منظور برای حفاظت از عرصه و حریم آن‌ها، عملیات بررسی و گمانه‌زنی باستان‌شناسی در اولویت کار قرار گرفته است». /الف