رئیس اتاق کرمان:

اتاق بازرگانی از ایده‌های خلاقانه بانوان کرمانی حمایت می‌کند

گروه اقتصاد – رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان گفت: «انرژی در کرمان بحث بحران‌زایی است و بیش از ۳۶ هزار میلیارد تومان ارزش انرژی‌ای است که در این استان هدر می‌رود و بانوان می‌توانند در این حوزه ایده‌های خلاقانه‌ی خود را مطرح کنند».
به گزارش فردای کرمان به نقل از ایرنا، سیدمهدی طبیب‌زاده در همایش بانوان کارآفرین استان کرمان با اشاره به این‌که ۱۴ درصد پژوهشگران کشور را زنان تشکیل می‌دهند، گفت: «لازم است که توجه جدی به حوزه‌ی اشتغال بانوان صورت گیرد».
وی ادامه داد: «کشف خلاقیت‌ها و تاسیس مدارس خلاقیت و ایده‌پردازی در استان کرمان آغاز و تاکنون از ۳۰ هزار دانش‌آموز آزمون گرفته شده که بیش از ۷۰ درصد افراد خلاق از بین بانوان بوده‌اند و این نشان‌دهنده‌ی آن است که ظرفیت بسیار بالایی در این حوزه وجود دارد».
طبیب‌زاده با اشاره به این‌که اتاق بازرگانی کرمان در دوره‌ی جدید خود که از اسفندماه آغاز شده، حمایت از کسب و کارهای نو و حمایت از ایده‌های خلاقانه را در دستور کار خود دارد، گفت: «انرژی در کرمان بحث بحران‌زایی است و بیش از ۳۶ هزار میلیارد تومان ارزش انرژی‌ای است که در این استان هدر می‌رود و بانوان می‌توانند در این حوزه ایده‌های خلاقانه‌ی خود را مطرح کنند».
وی با اشاره به محدودیت‌های منابع آبی در استان کرمان، بیان کرد: «بانوان پژوهشگر و خلاق این استان می‌توانند ابتکارات خود را برای ذخیره‌سازی و مصرف بهینه‌ی آب متمرکز کنند و اتاق بازرگانی نیز از این ایده‌های خلاقانه حمایت خواهد کرد».
رئیس پارک علم و فناوری استان کرمان نیز با اشاره به موضوع اکوسیستم کارآفرینی گفت: «مفهوم اکوسیستم عبارت از مجموعه‌ای از عوامل برای بروز یک پدیده است و اکوسیستم کارآفرینی به معنای درگیر کردن همه‌ی عوامل مربوط به ایجاد و توسعه‌ی کارآفرینی با یکدیگر است».
مسعود ترک‌زاده با بیان این‌که بیش از ۶۳ درصد دانشجویان رشته‌های مهندسی را بانوان تشکیل می‌دهند، ادامه داد: «نمی‌توان در جامعه‌ای که بالغ بر ۵۰ درصد جمعیت آن را بانوان تشکیل می‌دهند، به این حوزه بی‌توجه باشیم و بخواهیم توسعه‌ی جامعه را تنها با مردان ایجاد کنیم».
وی با بیان این‌که توسعه‌ی پایدار یک جامعه زمانی رخ می‌دهد که نگاه جامعی به حوزه‌ی توسعه اقتصادی داشته باشیم، افزود: «تحصیلات، مهارت و مالکیت سه فاکتور اصلی در حوزه‌ی حضور بانوان در زمینه‌ی توسعه‌ی اقتصادی است».
رئیس پارک علم و فناوری استان کرمان با اشاره به این‌که یکی از چالش‌های اصلی در حوزه‌ی کارآفرینی، مهارت است، گفت: «این‌که مرکز کسب و کار بانوان به صورت یک مرکز مستقل فعالیت می‌کند، به معنای این است که این مرکز می‌تواند به صورت خاص به حوزه‌های مهارتی بانوان اختصاص داشته باشد». /پ