مدیر کل راهداری و حمل‌و‌نقل جاده‌ای استان کرمان خبر داد؛

کاهش ۱۱ درصدی تلفات جاده‌ای در کرمان

گروه جامعه – مدیر کل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای شمال استان کرمان گفت: «در سال جاری وقوع دو تصادف پر تلفات خودروهای حامل اتباع افغانستانی ۱۰ فوتی و ۹ جرحی داشته است و اگر این حادثه رخ نداده بود درصد کاهش تلفات جاده‌ای استان ۱۷ درصد بود».
به گزارش فردای کرمان به نقل از روابط عمومی اداره کل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای شمال استان کرمان، سیدعلی حاج‌سید‌علیخانی در نشست کمیسیون ایمنی راه‌های استان از كاهش تلفات جاده‌ای در سه ماهه‌ی اول امسال خبر داد و افزود: «در سه ماهه‌ی اول امسال شاهد رشد ۱۰ درصدی تردد و كاهش ۱۱ درصدی تلفات جاده‌ای در سطح استان کرمان بوده‌ایم».
وی به تحلیل تصادفات کشور پرداخت و گفت: «در سال گذشته استان کرمان جزو استان‌های سبز کشور بوده به‌طوری‌که ۲۳ نفر کاهش تلفات جاده‌ای داشته است».
حاج‌سیدعلیخانی با بیان‌که استان کرمان در طول راه‌ها، رتبه‌ی دوم کشوری را دارد، بیان کرد: «کالاهای حمل شده از مبداء استان کرمان در سال ۹۷ حدود ۳۱ میلیون تن بوده که نسبت به سال ۹۶، افزایش ۱۰ درصدی داشته و رتبه‌ی استان از پنج به سه ارتقاء پیدا كرده است».
وی ادامه داد: «رشد تردد کشور در سه ماهه‌ی اول امسال ۳/۲ درصد بوده است و در سه ماهه‌ی اول سال ۴۰ میلیون تردد در استان داشته‌ایم که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۰ درصد افزایش تردد داشته است».
مدیر کل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای شمال استان کرمان با اشاره به تلفات جاده‌ای در سه ماهه‌ی اول امسال و مقایسه آن در بازه‌ی مشابه سال قبل، افزود: «تلفات کشوری دو هزار و ۹۸۸ نفر بوده که استان کرمان در این زمینه ۱۹۲ فقره بوده است و کشور نسبت مدت مشابه سال گذشته ۴/۳ درصد افزایش تلفات و استان کرمان ۱۱ درصد کاهش تلفات داشته است».
وی با اشاره به تصادفات خودروهای افغانی‌کش و قاچاق سوخت و تاثیر آن‌ها در آمار تلفات استان، اظهار کرد: «در سال جاری وقوع دو تصادف پر تلفات خودروهای حامل اتباع افغانستانی ۱۰ فوتی و ۹ جرحی داشته است و اگر این حادثه رخ نداده بود درصد کاهش تلفات جاده‌ای استان ۱۷ درصد بود».
حاج‌سیدعلیخانی محور «کرمان – ماهان – بم» با ۶۰ فقره فوتی و جرحی، محور «باغین – سیرجان» با ۴۷ فقره فوتی و جرحی، محور «هفت باغ علوی» با ۳۰ فقره فوتی و جرحی و محور «انار – رفسنجان» با ۲۹ فقره فوتی و جرحی را جزو محورهای پرتصادف شمال استان کرمان در سه ماهه‌ی اول امسال برشمرد.
وی با بیان این‌که ۱۶۲ میلیارد تومان میزان مطالبات پیمانکاران ما است، بیان کرد: «سال قبل ۶۰ میلیارد تومان قیر گرفتیم که امسال در قانون بودجه این مهم حذف شده است که این امر در عملکرد ما در بخش آسفالت محورها موثر خواهد بود».
مدیر کل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای شمال استان کرمان یادآور شد: «اعتبار ایمن‌سازی راه‌های فرعی و روستایی از محل اعتبارات استانی تامین می‌شود و برای این مهم ۱۴۰ میلیارد تومان نیاز است». /پ