فعالی وعده داد؛

هلدینگ صنایع‌دستی در کرمان تشکیل می‌شود

گروه جامعه – سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان از تشکیل هلدینگ صنایع دستی در این استان خبر داد.
به گزارش فردای کرمان به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان، فریدون فعالی در نشست با هنرمندان صنایع دستی استان کرمان به ماموریت سه جانبه‌ی این اداره کل در حوزه‌های مختلف میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اشاره و اظهار کرد: «این ماموریت‌ها به هم وابسته‌اند و هیچ‌کدام بر دیگری ارجحیت ندارد».
وی در خصوص بازاریابی و فروش محصولات صنایع دستی استان، افزود: «فراهم ساختن زیرساخت‌های لازم برای راه‌اندازی بازارهای فروش و حضور همه‌ی هنرمندان صنایع دستی در این بازارها از اولویت‌های اصلی این اداره کل است».
فعالی با اشاره به این‌که صنایع دستی استان کرمان به دلیل تنوع، اصالت و کارکردهای آن، ظرفیت لازم برای حضور در بازارهای داخلی و خارجی را دارد، بیان کرد: «امروزه صنایع دستی به یکی از منابع ارزشمند تولید داخلی و ملی تبدیل شده است و باید زمینه‌های لازم برای افزایش تولید، فروش و تبلیغات این محصولات مهیا شود».
وی بیان کرد: «نوآوری در تولیدات صنایع دستی، بسته‌بندی مناسب و جذاب و كاربردی كردن آن متناسب با نیاز جامعه از راهكارهای جلب توجه مردم به این صنعت است».
سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان با بیان این‌که منتفع ساختن هنرمندانی که در دورترین نقطه‌ی این استان به تولید صنایع دستی می‌پردازند از دغدغه‌های این اداره کل است، افزود: «در فروش و عرضه‌ی آثار باید به گونه‌ای برنامه‌ریزی شود که تولیدات همه‌ی هنرمندان دیده شود و بازاریابی مختص به یک برند و یا فردی خاصی نباشد».
وی به راه‌اندازی مراکزی جهت فروش و عرضه‌ی محصولات صنایع دستی هنرمندان سراسر استان کرمان اشاره کرد و گفت: «برپایی این مراکز که به بهبود وضعیت اقتصادی هنرمندان صنایع دستی کمک شایانی خواهند کرد در حال پیگیری است».
فعالی با بیان این‌که استان کرمان در زمینه‌ی نشان ملی مرغوبیت صنایع دستی دارای ۳۵ سهمیه است، افزود: «با توجه به توانایی که در هنرمندان صنایع دستی این استان وجود دارد، امیدواریم در این دوره بتوانیم آثار خوبی را برای کسب این نشان ملی معرفی کنیم».
وی ادامه داد: «ثبت‌نام اولیه‌ی این دوره از هفتم مردادماه به مدت یک ماه در ادارات و نمایندگی شهرستان‌ها و یا دفتر توسعه و ترویج معاونت صنایع دستی استان کرمان انجام می‌شود و متقاضیان باید با تکمیل فرم مربوطه اقدام به ثبت‌نام کنند».
فعالی با بیان این‌که جلسه‌ی اولیه‌ی داوری نشان ملی مرغوبیت و انتخاب آثار برتر صنایع دستی استان در شهریورماه سالجاری برگزار می‌شود، اظهار کرد: «این جلسه با حضور کمیته‌ی داوری در محل معاونت صنایع دستی استان کرمان برگزار خواهد شد».
سرپرست اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان کرمان از تشکیل هلدینگ صنایع دستی با حضور فعالان این حوزه شامل بخش خصوصی و دولتی در استان کرمان خبر داد و افزود: «این هلدینگ به منظور حمایت از تولیدکنندگان و حل بسیاری از مشکلات صنایع دستی راه‌اندازی خواهد شد».
وی با بیان این‌که تشکیل هلدینگ صنایع دستی در دستور کار این اداره کل قرار گرفته است، بیان کرد: «شناسایی نیازهای حوزه‌ی صنایع دستی و ارائه‌ی راه حل برای تولید کالاهای مرغوب و با کیفیت صنایع دستی از جمله موارد مهمی است که باید در این هلدینگ در نظر گرفته شود».
فعالی با بیان این‌که آموزش صنایع دستی به بخش خصوصی واگذار می‌شود، خاطرنشان کرد: «اداره کل میراث فرهنگی به عنوان بخش دولتی وظیفه‌ی سیاست‌گذاری و فراهم کردن زمینه‌های مساعد برای ورود بخش خصوصی را دارد». /پ