مدیر کل دامپزشکی استان کرمان:

صنعت مرغداری کرمان در تسخیر دلالان است

گروه اقتصاد – مدیرکل دامپزشکی استان کرمان گفت: «متاسفانه تولید استان در صنعت مرغ، دلال محور است تا تولید محور، بنابراین دلال‌ها تعیین‌کننده‌ی سرنوشت تولید این صنعت در استان هستند».
به گزارش فردای کرمان به نقل از روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان کرمان، حسین رشیدی در ابتدای نشست کمیته‌ی فنی بیماری‌های طیوراداره کل دامپزشکی استان کرمان، اظهار کرد: «این کمیته متشکل از متخصصین و کارشناسان طیور، نمایندگان تشکل‌ها، صاحبان واحدهای پرورش طیور به مدت سه سال متوالی در خصوص پیشگیری از بیماری‌های طیور و مقابله با مشکلات این صنعت فعالیت و از دیدگاه صاحب‌نظران استفاده می‌کند».
وی افزود: «ما موفق به کسب نتایج مطلوب در خصوص پیشگیری از بیماری‌های طیور در استان شده‌ایم و علیرغم شیوع بیماری آنفلوانزای فوق‌حاد پرندگان در استان‌های مجاور، چندین سال متوالی از ورود این بیماری به استان جلوگیری کرده‌ایم».
رشیدی در ادامه ضمن بیان خلاصه‌ای از وضعیت صنعت طیور استان، گفت: «در استان کرمان زنجیره‌ی کامل واحدهای پرورش طیور شامل مرغ اجداد، مرغ مادر گوشتی، نیمچه گوشتی و مرغ تخم‌گذار صنعتی وجود دارد».
مدیرکل دامپزشکی استان کرمان با بیان آمار تعداد فارم‌های اجداد، مادر و نیمچه گوشتی و مرغ تخم‌گذار در استان بیان کرد: «تعدادی از واحدهای گوشتی و تخم‌گذار به صورت غیرمجاز بوده و مدیریت بهداشتی و امنیت زیستی مناسبی ندارند و باعث اشاعه‌ی بیماری در سطح استان هستند».
وی با بیان این‌که واحدهای غیرمجاز مشکل جدی صنعت طیور استان هستند، افزود: «در این واحدهای غیرمجاز، به اصول پیشگیری از بیماری‌ها توجهی نمی‌شود و تمام اقدامات مبتنی بر درمان است».
رشیدی با تاکید بر لزوم تصحیح سیستم تنظیم بازار صنعت طیور استان، اظهار کرد: «متاسفانه تولید استان در این صنعت، دلال محور است تا تولید محور، بنابراین دلال‌ها تعیین‌کننده‌ی سرنوشت تولید این صنعت در استان هستند».
وی با بیان این‌که اتحادیه‌ی تعاونی‌های مرغ به‌غیر از یک تعاونی در شهرستان رفسنجان، تشکل قوی ندارند، یادآور شد: «انبارهای نگهداری نهاده‌های طیور شرایط بهداشتی لازم را ندارند و در حال حاضر گرمای تابستان مزید بر علت مشکلات مرغداری‌ها شده است».
مدیرکل دامپزشکی استان کرمان ادامه داد: «تیم رصد و پایش اداره تشخیص و درمان این اداره کل کمبودهای واکسن را بررسی کرده و سعی در تامین آنها دارد.».
وی از ممیزی واحدهای مرغ تخم‌گذار و گوشتی استان خبر داد و بیان کرد: «قرار است تمام واحدهای مرغداری استان ممیزی شده و از فعالیت واحدهای غیر بهداشتی جلوگیری به‌عمل آید».
رشیدی از مزایای استان گستردگی آن را نام برد و افزود: «پهناوری استان سبب شده که حریم بهداشتی مرغداری‌ها رعایت شود».
وی با اشاره به این‌که بیماری نیوکاسل یکی از عوامل مهم ایجاد خسارات در مرغداری‌ها است، افزود: «برنامه‌ها و تمهیدات متعدد در جهت کاهش میزان شیوع بیماری نیوکاسل و مخاطرات آن، در این اداره کل اندیشیده شده است». /پ