بی‌مهری به رسانه‌ها رویه نشود!

گروه جامعه ـ طی هفته‌ی گذشته، ارتباطات رسانه‌ای مقامات و خبرنگاران در کرمان با چالش‌هایی مواجه شده، اگرچه این چالش‌ها برای فعالان خبری استان موضوع تازه‌ای نیست اما تلاش‌هایی که طی سالیان دراز برای رفع آن شده، آن‌قدر جان‌فرسا بوده که بازگشت به شرایط گذشته حتی در حد قدمی، فضا را تیره می‌نمایاند.

به گزارش فردای‌کرمان، ماجرا از روز شنبه، نهم شهریورماه و با نشست خبری مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آغاز شد که با وجود این‌که ساعت ۱۱ ظهر برای برگزاری آن اعلام شده بود و خبرنگاران خود را به نشست رسانده بودند اما هرچه نشستند، مدیرکل نیامد که نیامد. تا این‌که ساعت ۱۰:۵۴ دقیقه زمان نشست ۱۱ و نیم اعلام شد و این بی‌نظمی و تاخیر زیاد در شروع نشست، خبرنگاران را مجبور به ترک جلسه کرد.

پس از آن، چهارشنبه‌ی گذشته بود که مدیرکل اوقاف کشور به استان کرمان سفر کرد. روابط عمومی استانداری کرمان طبق روال همیشه، با ارسال پیامک، به خبرنگاران اطلاع داد: «بازدیدهای خبری استاندار کرمان، روز چهارشنبه، ۱۳ شهریورماه / بازدید از باغات موقوفه با جضور استاندار کرمان، ساعت ۱۵:۴۵ دقیقه و نشست استاندار و رئیس سازمان اوقاف، ساعت ۱۸:۳۰ دقیقه».

اگرچه بعدا مشخص شد این برنامه،‌ فراتر از بازدید از باغات اوقاف بوده و بخش زیادی از مجموعه‌ی بازار تاریخی کرمان از کاروانسرای وکیل گرفته تا بازار قلعه‌محمود نیز مورد بازدید قرار گرفته است. پس از این، پیامک دیگری از سوی روابط عمومی استانداری آمد که خبر می‌داد نشست استاندار و رئیس سازمان اوقاف به‌جای شش و نیم، به ۱۷:۴۵ دقیقه منتقل شده است. این پیام اما در ساعت ۱۷:۴۷ تا ۱۷:۴۸ دقیقه به خبرنگاران رسید و زمان نامناسب برای اطلاع‌رسانی درباره‌ی تغییر ساعت نشست، خیلی از خبرنگاران را از حضور به‌موقع در این نشست مهم محروم ساخت.

همچنین، در حالی‌که کرمان در حوزه‌ی مسائل مربوط به اوقاف یکی از استان‌های پراهمیت است اما در برنامه‌ی سفر حجت‌الاسلام خاموشی، رئیس اوقاف کشور به کرمان هیچ نشست خبری دیده نشد و او، بی سر و صدا آمد و بی سر و صدا رفت!

اوج این اتفاقات اما در روز پنجشنبه و در جریان سفر مدیرکل بانک مرکزی به استان کرمان بود. شب چهارشنبه، عبدالناصر همتی به‌همراه تعدادی زیادی از نمایندگان استان کرمان در مجلس به فرودگاه کرمان رسیدند و فردای آن روز، جلسات مفصلی با فعالان اقتصادی و مقامات دولتی و نمایندگان مجلس برگزار شد اما همه پشت درهای بسته!

این وضعیت اعتراض و انتقادات فراوانی از سوی خبرنگاران کرمانی را برانگیخت. در برخی رسانه‌های رسمی و همچنین شبکه‌های اجتماعی از  جمله تلگرام و اینستاگرام نسبت به این موضوع واکنش‌هایی داده شد و عباس تقی‌زاده، مسئول روابط عمومی استانداری کرمان را وادار به پاسخگویی کرد.

او به کرمان‌نو گفت: «سیاست بانک مرکزی تعیین‌کننده نحوه‌ی اطلاع‌رسانی سفر دکتر همتی به کرمان بود و حضور نداشتن خبرنگاران در جلسات را استانداری کرمان تعیین نمی‌کرد».

تقی‌زاده افزود: «سیاست برگزاری جلسات بدون حضور خبرنگاران فقط مختص استان کرمان نبوده و روابط عمومی بانک مرکزی اعلام کرده که در تمامی استان‌ها خبرنگاران به‌دلیل بعضی ملاحظات نباید حضور داشته باشند». وی ادامه داد: «در نشست گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی تعدادی از اعضای اتاق صحبت کردند و خواستند تا صحبت‌های آن‌ها ضبط و پخش نشود».

وی همچنین گفت: «در نشست بعدی که جلسه‌ی ستاد اقتصاد مقاومتی بود، با پیگیری‌هایی که شد، قرار بر این شد که خبرنگاران چهار خبرگزاری ایرنا، ایسنا، فارس و تسنیم در جلسه حضور پیدا کنند که انتخاب این خبرنگاران نیز برعهده‌ی بانک مرکزی بود».

تقی‌زاده با بیان این‌که نهایت با مذاکراتی که انجام دادیم، قرار بر این شد کنفرانس خبری بعد از آخرین جلسه‌ی همتی برگزار شود، اظهار کرد: «بعد از اتمام جلسه‌ی فرماندهی اقتصاد مقاومتی خبرنگاران برای حضور در کنفرانس خبری نماندند».

وی افزود: «ما معتقدیم تمام مدیرانی که به استان کرمان سفر می‌کنند کنفرانس مطبوعاتی برگزار کنند ولی به گفته‌ی مسئولان بانک مرکزی، با توجه به شرایط کنونی کشور، یک‌سری ملاحظات باید رعایت شود و خبرنگاران نباید در جلسات حضور یابند».

تقی‌زاده در حالی از ترک محل جلسه‌ی رئیس کل بانک مرکزی خبر داده که بنا به اعلام خبرنگارانی که به این نشست دعوت شده بودند، پس از اتمام جلسه‌ی اقتصاد مقاومتی، همتی رئیس کل بانک مرکزی به جلسه‌ی دیگری که گویا یک نشست خصوصی با مدیران بانک‌های استان بوده رفته و مشخص هم نبوده تا چه زمانی این جلسه طول می‌کشد و همین سردرگمی، دلیل ترک محل توسط خبرنگاران بوده است. خبرنگارانی که از ساعت ۱۲ و سی دقیقه تا دو و سی دقیقه پشت درهای بسته به انتظار نشست خبری همتی معطل و منتظر مانده بودند.

اگرچه در استان کرمان، چند سالی است که بساط گزینش خبرنگاران برای پوشش اخبار جلسات برچیده شده اما روز پنجشنبه، خبرنگاران رسانه‌هایی از جمله فردای‌کرمان که همواره این نشست‌ها در سطح استان را پوشش می‌دهند کنار گذاشته شدند بی‌که درباره‌ی این تبعیض پاسخی داشته باشند.

اتفاقاتی زنجیره‌ای که طی هفته‌ی گذشته رخ داد و پوشش اخبار جلسات مهمی در استان را با نواقصی همراه ساخت در حالی است که رئیس‌جمهور روحانی، تیرماه امسال در حکمی به ربیعی سخنگوی دولت چند مسئله که اولویت‌های ارتباطاتی دولت قلمداد می‌شود را مورد تاکید قرار داد. در بند پنجم این فرمان روحانی «تامین نیازهای خبری و اطلاعاتی جامعه و تضمین دسترسی آسان رسانه‌ها به داده‌ها و اطلاعات متقن در مورد مسائل، چالش‌ها، دستورکارها و اقدامات دولت و مقابله موثر با بی‌خبری، ناامیدی و سیاه‌نمایی» و در بند هشتم آن « اهتمام به گفتگوی اجتماعی اجزای دولت با جامعه، گروه‌های اجتماعی ذینفع و تسهیل ارتباطات تشکل‌های صنفی، سیاسی و گروه‌ها و اقشار مختلف با دولت» مورد اشاره قرار گرفته است. در چینین شرایطی انتظار می‌رود رسانه در استان کرمان در جایگاه واقعی خود مورد توجه قرار گیرد و بی‌مهری به این حوزه به یک عادت و رویه تبدیل نشود. / الف