معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی کرمان:

تمام اقامتگاه‌های بومگردی کرمان درجه ۲ هستند

گروه جامعه – معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان، گفت: «نظارت کامل و دقیقی بر اقامتگاه‌های بوم‌گردی این استان وجود دارد و در آخرین بررسی انجام شده، دو اقامتگاه به دلیل کیفیت پایین تعطیل و دو اقامتگاه دیگر نیز به دلیل نداشتن شرایط لازم به خانه مسافر تبدیل شد».
به گزارش فردای کرمان به نقل از ایرنا، رضا بردبار با بیان این‌که اقامتگاه‌های بوم‌گردی فرصت بسیار مناسبی برای اشتغال بانوان در این استان فراهم آورده، اظهار کرد: «در حال حاضر ۶۲۱ نفر از بانوان و ۵۷۰ نفر از آقایان در ۳۲۴ اقامتگاه بوم‌گردی کرمان در حال فعالیت هستند».
وی افزود: «۱۲۶ اقامتگاه بوم‌گردی در سال ۹۷ در استان کرمان راه‌ا‌ندازی شد و زمینه‌ی اشتغال مستقیم ۳۸۰ نفر را مهیا ساخت که ۶۰ درصد این اشتغال متعلق به زنان است».
معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان بیان کرد: «بانوان این استان ضمن فعالیت در امر پذیرایی از گردشگران و امور جاری اقامتگاه‌های بوم‌گردی، می‌توانند با تهیه و فروش صنایع‌دستی درآمدزایی خوبی برای این اماکن ایجاد کنند».
وی با اشاره به این‌که در صنعت گردشگری با کمترین سرمایه‌گذاری می‌توان اشتغال مستقیم و غیرمستقیم زیادی ایجاد کرد، یادآور شد: «باید با همکاری بخش خصوصی زمینه‌ی آماده‌سازی زیرساخت‌های اقامتی و تبلیغاتی را بیش از گذشته فراهم آوریم».
بردبار با اشاره به پرداخت تسهیلات برای متقاضیان تاسیس اقامتگاه‌های بوم‌گردی افزود: «این تسهیلات پس از ارائه‌ی طرح توجیهی در کارگروه اشتغال تصویب می‌شود که در روستاها وام با سود شش درصد و بازپرداخت چهار ساله با یک سال تنفس است».
وی گفت: «در حال حاضر تمام اقامتگاه‌های بوم‌گردی در کرمان درجه دو هستند که در آینده پس از بررسی امکانات و میزان خدمات‌دهی در کمیسیون ماده‌ی ۱۸ به رتبه‌های کیفی درجه‌بندی می‌شوند».
معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان بیان کرد: «نظارت کامل و دقیقی بر اقامتگاه‌های بوم‌گردی این استان وجود دارد و در آخرین بررسی انجام شده، دو اقامتگاه به دلیل کیفیت پایین تعطیل و دو اقامتگاه دیگر نیز به دلیل نداشتن شرایط لازم به خانه مسافر تبدیل شد».
وی ادامه داد: «خانه‌های بوم‌گردی ظرفیت جدیدی در حوزه‌ی گردشگری این استان است که علاوه بر مزیت‌هایی چون تاثیر بسیار زیاد در مهاجرت معکوس از حاشیه‌ی شهر به روستا و خلق جدید فرصت‌های شغلی پایدار، بر میزان ماندگاری و اقامت گردشگران خارجی و داخلی افزوده است».
بردبار بیان کرد: «گردشگران و مسافران برای رزرو اقامتگاه‌های بوم‌گردی استان کرمان می‌توانند از طریق سایت www.BiaBoom.com و یا www.Miras.kr.ir اقدام کنند». /پ

عکس تزئینی است