رییس سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان هشدار داد؛

کشت پیاز افزایش یافته برای عرضه چاره‌اندیشی شود

گروه اقتصاد – رییس سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان گفت: «سطح زیر کشت پیاز در جنوب کرمان بالا رفته است و اگر چاره‌‌اندیشی نشود احتمال بروز مشکلات برداشت و عرضه‌ی پیاز دوباره تکرار خواهد شد».
به گزارش فردای کرمان به نقل از ایسنا منطقه کویر، سعید برخوری از افزایش سطح زیر کشت پیاز طرح اول نسبت به سال گذشته در جنوب استان کرمان خبر داد و اظهار کرد: «امسال سطح زیر کشت پیاز در این منطقه بالا رفته است و در شرایط فعلی و با توجه به پایین بودن قیمت محصولات کشاورزی در بقیه‌ی استان‌ها، اگر چاره‌‌اندیشی نشود احتمال بروز مشکلات برداشت و عرضه‌ی پیاز برای کشاورزان جنوب استان کرمان دوباره تکرار خواهد شد».
وی با اشاره به توزیع عادلانه‌ی بذر پیاز در سال زارعی جاری افزود: «امسال جلسات متعددی با دستگاه‌های ذیربط در مورد نحوه‌ی توزیع بذر پیاز برگزار کردیم و مقرر شد که بذر پیاز تنها به کسانی اختصاص داده شود که در سامانه‌ی پهنه‌بندی ثبت‌نام کرده‌اند».
برخوری از توزیع یک‌ونیم تن بذر پیاز طی روزهای اخیر خبر داد و بیان کرد: «بذر پیاز در چارچوب تدوین شده توزیع خواهد شد ضمن آن‌که برای بذرهایی که به صورت غیریارانه‌ای وارد بازار شده‌اند نیز در حال تدوین قیمت هستیم که با نظارت اداره کل تعزیرات؛ این توزیع صورت گیرد».
وی با تاکید بر نظارت دقیق بر قیمت‌گذاری و توزیع بذر پیاز در جنوب استان کرمان گفت: «علی‌رغم این‌که نظارت بر بازار و قیمت‌ها بر عهده‌ی سازمان صنعت، معدن و تجارت است اما برای حمایت از کشاورزان، سازمان جهاد کشاورزی نیز وارد عمل شده است».

کشاورزان بذر را از فروشگاه‌های معتبر خرید کنند
رییس سازمان جهاد کشاورزی جنوب استان کرمان یادآور شد: «به همه‌ی کشاورزانی که قصد خرید بذر را دارند توصیه می‌کنیم تنها از فروشگاه‌های معتبر و با دریافت فاکتور، اقدام به خرید کنند و اگر قیمت‌ها با فاکتور ارائه شده هم‌خوانی نداشته باشد، می‌توانند به اداره تعزیرات شکایت کنند».
برخوری از تنوع نوع بذر پیاز خبر داد و اظهار کرد: «بیش از ۲۰ نمونه بذر در بازار وجود دارد که قیمت یک‌سری بذرهای یارانه‌ای بوده وهیچ فروشگاهی حتی یک قوطی را بدون نظر سازمان جهادکشاورزی نمی‌تواند به فروش برسانند و قیمت بذرهای آزاد را هم به زودی اعلام خواهیم کرد تا به صورت متعارف عرضه شوند».
وی از پیگیرهای صورت گرفته در راستای صادرات این محصول از جنوب استان کرمان خبر داد و گفت: «به منظور صاردات محصولات کشاورزی پیگیر مذاکره با شرکت‌های صادراتی در عمان هستیم».
برخوری با اشاره به واگذاری مجوز صادرات محصولات کشاورزی به وزارت صنعت، معدن و تجارت افزود: «اگر چه امسال صادارات و واردات محصولات کشاورزی را به وزارت صنعت، معدن و تجارت واگذار شده است اما این امر باعث نمی‌شود که از حق کشاورزان دفاع نکنیم».
رئیس سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان، میزان سطح زیر کشت پیاز طرح اول در جنوب استان کرمان را بیش از پنج هزار هکتار عنوان کرد و گفت: «چیزی که رصد شده است برای طرح اول بیش ۲۱ تن بذر خزانه شده است و مقداری هم به صورت سِت؛ کشت شده است که تقریبا پنج هزار هکتار می‌شود در حالی که در برنامه‌ی ابلاغی این میزان کشت، سه هزار هکتار بوده که جای نگرانی دارد».
وی در پاسخ به این سوال که برای اعتراض کشاورزان به بذرهای عقیم سال گذشته چه اقدامی صورت گرفته است و آیا خسارات وارده شده پرداخت شده؟ گفت: «با توجه به این‌که بذرهای مورد نظر توسط کشاورزان از واسطه‌های بی‌نام‌ونشان خریداری شده، لذا تاکنون پرونده‌ای در این راستا تشکیل نشده و شاکی نیز وجود ندارد اما به کشاورزان توصیه می‌کنیم؛ برای جلوگیری از تکرار مشکلات سال گذشته، بذرهای خود را از فروشگا‌ه‌های بی‌نام‌ونشان خریداری نکنند، که قابل پیگیری نیست».
برخوری نوسات ارز را تاثیرگذار بر قیمت بذر دانست و بیان کرد: «به دلیل نوسانات ارزی و بحث واردات، تا حدودی قیمت بذر در بازار بالا رفته است و همین امر منجر شده که برخی کشارزان از بذرهای غیراصلاح شده استفاده کنند که این دسته از کشاورزان قطعا متضرر خواهند شد، لذا توصیه می‌کنیم با توجه به این‌که این نوع بذرها هیبریدی نیستند، کشاورزان از کشت آن‌ها خودداری کنند». /پ