استاد «نژاد سروری» طراح و پیشکسوت فرش کرمان در گذشت

بخشی از گذشتۀ فرش کرمان از دست رفت

گروه جامعه ـ استاد «عباس نژاد سروری» طراح و پیشکسوت فرش کرمان در اثر سانحه‌ی تصادف، به همراه همسرشان «طاهره توکلی‌نژاد کرمانی» در گذشتند.

به گزارش فردای‌کرمان، عقیل سیستانی، پژوهشگر صنایع‌دستی کرمان با اعلام این خبر، نوشت: «در سال‌های اخیر، من خیلی چیزها از ایشان آموختم و هنوز هم تصمیم داشتم از تجربه‌شان بیشتر استفاده کنم ولی متاسفانه کوتاهی کردم و در کمال ناباوری، اطلاعات ارزشمندی را از گذشته‌ی فرش کرمان، با خودشان به دیار باقی بردند که ارزش ثبت و مستندنگاری داشت».

وی در ادامه یادآور شد: «استاد عباس نژادسروری فرزند حسين، از اساتيد صاحب سبک كرمان هستند.  ايشان در سال ۱۳۰۸ در كرمان متولد شد. وی، تحصيلات خود را تا ششم ابتدايی نظام قديم، ادامه داد و پس از آن به‌دلیل علاقه‌ی زياد به طراحی فرش به اين هنر مشغول به فعالیت شد. ايشان از سال ۱۳۲۱ در اداره بازرگانی  فرش احمد ديلمقانی آغاز به‌كار كرد. شروع يادگيری وی در اين اداره با اساتيد چون اكبر بهارستانی، مرتضی مهدوی و اصغر پاک‌بين بود. وی پس از اتمام خدمت سربازی در سال ۱۳۳۰ كارگاه نقش قالی را در منزل پدری خويش واقع در خيابان بهار داير كرد و كار خود را با يك شاگرد آغاز کرد و پس از مدتی با رونق گرفتن به تعداد شاگردان خويش افزود؛ وی پس از مدتی نقاشخانه‌ای نزديك ميدان مشتاق و پس از آن در خيابان شهاب داير كرد. وی از آن پس تاكنون به صورت مستقل به فعاليت خود ادامه داده و از كارگاه‌هاي توليد كننده و تجار فرش كرمان و شهرستان‌های اطراف سفارش طرح می‌گرفت».

در ادامه‌ی این متن آمده است: «از جمله توليد كنندگاني كه از ابتدای استقلال با استاد نژاد سروری كار مي‌كرد، شكرالله خواجه‌حسيني بود. از ديگر كارگاه‌ها و تجار كرمان كه ايشان طرح خريداری می‌كردند می‌توان از كارگاه‌های اژدری، حاج احمد فروزی، احمد ارجمندی و دباغيان و سيد مهدی انوری و… را نام برد. علاوه بر تجار كرمان بسياری از توليد كنندگان فرش دستباف راور طرح‌های مورد نياز خود را به ايشان سفارش می‌دادند، از جمله می‌توان، می توان حاج غلامرضا كمالی، پنجعلی فتاحی، مرتضوی، نصرالله كاربخش و اصغر كاربخش را نام برد».

سیستانی همچنین در این متن توضیح داد: «استاد نژاد سروری همچنين در سال ۱۳۵۳ به مدت يك سال در شركت سهامی فرش كرمان مشغول به كار بوده است. از همكاران وی در اين شركت می‌توان از حسن تجربه‌كار، اصغر نفيسی، قاسم ميرزايی و مهدی افغان زاده و… را نام برد. استاد نژاد سروری در طراحی انواع طرح و نقش فرش كرمان مهارت كامل و استادانه داشت. نقش سرام سروری كه امروزه از پر طرفدار ترين نقوش فرش كرمان است، از ابداعات ايشان است كه به سفارش شكرالله خواجه‌حسينی طراحی شده است».

فردای‌کرمان فقدان این هنرمند پیشکسوت را تسلیت می‌گوید. /الف