سرمایه‌گذاری 1680 میلیاردی بخش خصوصی در گردشگری استان

کرمان در فضای مجازی غریب است

گروه جامعه – امروزه و با گسترش استفاده از شبکه‌ها و فضای مجازی، استفاده از ظرفیت این فضا برای معرفی مکان‌های گردشگری، یکی از ابزار جذب توریست محسوب می‌شود، ظرفیتی که به نظر می‌رسد طی سال‌های اخیر در کرمان مغفول مانده و به گفته‌ی مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان کرمان، کرمان در معرفی ظرفیت‌های استان در فضای مجازی جزو پنج استان آخر کشور است.
به گزارش فردای کرمان به نقل از ایسنا کرمان، فریدون فعالی صبح امروز ۱۶ مهرماه در جلسه‌ی شورای اداری استان کرمان، گردشگری را یکی از صنعت‌های پررونق و درآمدزای جهان دانست و بیان کرد: «بسیاری از کشورها توسعه‌ی خود را بر محور گردشگری قرار داده‌اند که با توجه به ظرفیت‌های گردشگری، تاریخی و طبیعی موجود در کشور، باید در راس برنامه‌ها قرار گیرد».
وی با اشاره به ظرفیت‌های گردشگری استان کرمان افزود: «هفت اثر ثبت جهانی، ۷۰۰ اثر ثبت ملی، ۲۰ موزه فعال با ۱۰ هزار شی‌ء تاریخی، ۱۱ فصل کاوش در سطح استان، ۴۷۴ واحد اقامتی، پذیرایی و بوم‌گردی با ۱۴ هزار و ۳۶۰ تخت و ۷۸ دفتر خدمات مسافرتی از مهم‌ترین ظرفیت‌های گردشگری استان کرمان است».
مدیر کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان کرمان اظهار کرد: «هزار و ۶۸۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در حوزه‌ی گردشگری استان کرمان در دست انجام است که با اجرای این طرح‌ها پنج هزار تخت نیز به تخت‌های استان کرمان افزوده می‌شود».
وی به ورود گردشگران داخلی به استان کرمان در شش ماهه‌ی نخست سال جاری اشاره و ادامه داد: «۱۲۳ هزار و ۴۵۰ گردشگر داخلی تا پایان شهریورماه سال جاری وارد استان کرمان شده‌اند که نسبت به سال گذشته ۹ درصد کاهش یافته است ضمن آن‌که ۲۲ هزار و ۹۹۷ نفر گردشگر خارجی نیز در این بازه‌ی زمانی از استان کرمان بازدید کرده‌اند که ۱۷ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد داشته و این رشد به دلیل آن است که سفر به ایران با توجه به پایین بودن ارزش ریال نسبت به دلار، ارزان شده است».
فعالی با بیان این‌که میانگین اقامت گردشگر در استان کرمان ۱.۸ شبانه‌روز است، اضافه کرد: «متاسفانه نتوانسته‌ایم مسیرهای گردشگری در استان تعریف کنیم و استان کرمان در مسیر تورهای کلاسیک کشور قرار ندارد ضمن آن‌که فرودگاه کرمان ایرلاین‌های خارجی نداشته و ویزای فرودگاهی صادر نمی‌کنیم همچنین در معرفی ظرفیت‌های استان در فضای مجازی جزو پنج استان آخر کشور هستیم».
وی خاطرنشان کرد: «با تهیه‌ی طرح جامع گردشگری مباحثی برای بهتر شدن شرایط در قالب این طرح برنامه‌ریزی و تدوین می‌شود که بتوانیم با برنامه‌ی کاربردی و جامعه‌محور تحقق گردشگری پایدار را در استان محقق کنیم». /پ