با حضور استان‌های کرمان، یزد، اصفهان و فارس

چهارسوق هنر صنایع‌دستی در کرمان برگزار می‌شود

گروه جامعه – مدیر کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان کرمان گفت: «هنرمندان صنایع‌دستی استان‌های کرمان، اصفهان، یزد و فارس در چهارسوق هنر صنایع‌دستی به تبادل تجربیات می‌پردازند».
به گزارش فردای کرمان به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان کرمان، فریدون فعالی در نشست با هنرمندان صنایع‌دستی استان کرمان، اظهار کرد: «به‌زودی با هم‌اندیشی جمعی از مسئولان مرتبط، بخش خصوصی و هنرمندان صنایع‌دستی، هلدینگ صنایع‌دستی در استان کرمان تشکیل می‌شود».
وی با بیان این‌که هلدینگ صنایع‌دستی، تجمیع سرمایه‌های انسانی و ریالی حوزه‌ی صنایع‌دستی است، افزود: «برای راه‌اندازی این هلدینگ در ابتدا باید پایه‌ی اصلی آن نهاده و اعضاء مشخص شود تا فعالیت‌های یک‌پارچه‌ای در زمینه‌ی آموزش، بازرگانی و نظارت بر صنایع‌دستی استان انجام گیرد».
فعالی با بیان این‌که حمایت از تولیدکنندگان داخلی صنایع‌دستی، از اولویت‌های ایجاد این هلدینگ خواهد بود، اظهار کرد: «هنرمندانی که در دورترین نقطه‌ی استان کرمان به تولید صنایع‌دستی می‌پردازند، باید تحت حمایت قرار گیرند و تولیدات آن‌ها در نمایشگاه‌های داخلی و خارجی به معرض نمایش و فروش درآید».
وی ادامه داد: «یکی از مشکلات و معضلات اصلی صنایع‌دستی در ایران، فروش و تجارت است که استان کرمان از این مسئله مستثنی نیست و امیدواریم با تشکیل هلدینگ صنایع‌دستی تا حدودی بر این مشکلات فائق آییم».
مدیر کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان کرمان با بیان این‌که ایجاد کارگروه تخصصی مطالعات بازار قبل از هرگونه تولید صنایع‌دستی در دستور کار هلدینگ صنایع‌دستی قرار خواهد داشت، افزود: «هنگامی که مطالعات و پژوهش بازار و آموزش صنایع‌دستی به صورت صحیح و کارشناسی انجام گیرد مطمئنا منجر به تولید درست با پارامترهای بازار فروش خواهد شد».
فعالی به اجرای یک فعالیت هنری با عنوان چهارسوق هنر با حضور استان‌های کرمان، اصفهان، یزد و شیراز اشاره کرد و افزود: «در این گفتمان هنری هنرمندان این چهار استان در قالب هفته‌ی فرهنگی به تبادل نظرات و نمایش فعالیت‌های هنری خود می‌پردازند».
وی بیان کرد: «صنعتگرانی که علاقمند به راه‌اندازی کارگاه‌های بزرگ صنایع‌دستی هستند می‌توانند از تسهیلات اعطایی به سرمایه‌گذاران بخش خصوصی استفاده کنند».
مدیر کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان کرمان با اشاره به این‌که حمایت از سرمایه‌گذاران بخش خصوصی از سیاست‌های این اداره کل است، خاطرنشان کرد: «دولت به دنبال توانمندسازی بخش خصوصی است». /پ