تمام محصولات کشاورزی کرمان سالم است

آغاز تولید محصولات ارگانیک در کرمان

گروه جامعه – مدیرکل جهاد کشاورزی استان کرمان با بیان این‌که تمام محصولات کشاورزی تولید شده در استان کرمان سالم هستند، گفت: «میزان مصرف سموم، آفت‌کش‌ها و کودهای شیمیایی و استفاده در‌ اندازه‌ی مجاز آن‌ها دقیقا رصد شده و امروز تمام محصولاتی که در استان تولید می‌شود سالم هستند».
به گزارش فردای کرمان به نقل از تسنیم کرمان، عباس سعیدی با بیان این‌که بخش کشاورزی دو وظیفه‌ی مهم تامین غذا و امنیت غذایی و سلامت آن را برعهده دارد اظهار کرد: «در بحث سلامت غذایی تمام تلاش ما این است که استفاده از کودهای شیمیایی و آفت‌کش‌ها را در مزارع و باغات استان به حداقل برسانیم».
وی با بیان این‌که آموزش کشاورزان در گام نخست این راه قرار دارد گفت: «کشاورزان ما باید انواع آفات، دوره‌ی‌ زندگی، نحوه‌ی خسارت و زمان مبارزه با آن‌ها را در محصولات مختلف بشناسند و آموزش‌های لازم در این زمینه به کشاورزان داده می‌شود».
مدیرکل جهاد کشاورزی استان کرمان با اشاره به این‌که کشاورزان در زمان مبارزه با آفات کشاورزان باید ابتدا مبارزه‌ی فیزیکی و مکانیکی با آفات داشته باشند افزود: «استفاده از جذب‌کننده و دفع‌کننده، استفاده از تله‌های نوری و مبارزه‌ی تلفیقی، مبارزه‌ی بیولوژیک و استفاده از حشرات مفید برای مقابله با حشرات مضر از جمله‌ی این راهکارهاست».
وی با بیان این‌که استفاده از سموم و آفت‌کش‌ها در گام آخر دفع آفات قرار دارد گفت: «میزان مصرف سموم، آفت‌کش‌ها و کودهای شیمیایی و استفاده در‌ اندازه‌ی مجاز آن‌ها دقیقا رصد شده و امروز تمام محصولاتی که در استان تولید می‌شود سالم هستند».
سعیدی با اشاره به این‌که در کنترل آفات شبکه‌های مراقبت و پیش‌آگاهی را در استان داریم، افزود: «در این راستا مزارع و باغات رصد شده و قبل از این‌که آفات طغیان‌ کنند کانون‌کوبی می‌شوند».
وی با تاکید بر نظارت دقیق بر مزارع و باغات کشاورزی در استان بیان کرد: «کانون‌هایی که در آن‌ها طغیان آفات ممکن است اتفاق بیفتد شناسایی شده و در همان کانون از بین می‌روند».
مدیرکل جهاد کشاورزی استان کرمان با اشاره به نظارت دقیق بر تمامی فروشگاه‌های فروش سم و آفت‌کش‌ها گفت: «در این فروشگاه‌ها نظارت فنی انجام می‌شود و در این فروشگاه‌ها باید مشخص شود که سم برای چه آفتی و چه محصولی قرار است استفاده شود».
وی با بیان این‌که شبکه‌های مراقبت و پیش‌آگاهی ما این مسئله را رصد می‌کنند تا سم به میزان مناسب، در زمان مناسب و با میزان مناسب استفاده شود افزود: «انواع محصولات کشاورزی ما از جمله خرما، گردو، گندم، ذرت، انار، میوه‌های سردسیری و حتی گوشت و مرغ ما در استان محصولات سالمی هستند».
سعیدی با بیان این‌که حتی سبزی و صیفی‌جات ما در استان صادر می‌شوند بیان کرد: «قطعا برای صادرات محصولات کشاورزی به بازارهای جهانی آزمایشات لازم بر روی آن‌ها انجام می‌شود».
وی با اشاره به این‌که گلخانه‌های ما نیز محصولات سالمی دارند گفت: «امروز گلخانه‌های ما در استان کرمان برای صادرات محصولات خود قرارداد می‌بندند و محصولات آن‌ها به خارج از کشور صادر می‌شوند».
مدیرکل جهاد کشاورزی استان کرمان با بیان این‌که تولید محصولات ارگانیک هم در استان آغاز شده است گفت: «تولید محصولات ارگانیک ویژگی‌های و مشخصات خودش را دارد و ما امروز در استان حتی در محصولات صیفی و باغی چون پسته هم محصول ارگانیک داریم».
وی با بیان این‌که تولید محصولات ارگانیک زمان‌بر است و نیاز است که شرایط مناسب‌تری ایجاد شود افزود: «هر چند در حال حاضر تولید محصولات ارگانیک در استان کم است اما این کار در استان کرمان آغاز شده است». /پ