مدیر كل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای استان كرمان:

جادۀ كرمان – بافت به ۱۰ سامانۀ ثبت تخلف سرعت مجهز شد

گروه جامعه – مدیر كل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای استان كرمان گفت: تعداد ۱۵ سامانه‌ی ثبت تخلف جدید در محورهای كرمان – بافت – رابر نصب شد».
به گزارش فردای کرمان به نقل از روابط عمومی اداره کل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای استان كرمان ،‌ سیدعلی حاج‌سیدعلیخانی با اشاره به نصب ۱۵ سامانه‌ی ثبت تخلف در محور كرمان – بافت – رابر اظهار کرد :«این کار با صرف اعتباری بالغ بر ۶۰ میلیارد ریال، از محل اعتبارات سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای كشور انجام شد».
وی افزود: «۱۰ سامانه در محور كرمان – بافت و پنج سامانه در محور رابر – جیرفت نصب شده است».
مدیر كل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای استان كرمان بیان کرد: «انجام این طرح شش ماه به‌طول انجامید و این سامانه دو نوع تخلف سرعت لحظه‌ای غیرمجاز و میانگین سرعت غیرمجاز را ثبت می‌کند».
وی ادامه داد: «دوربین‌های نصب شده در این محورها قادر خواهند بود با محاسبه‌ی سرعت در نقاط خاص و در طول مقاطعی از راه‌ها و ارسال اطلاعات ماخوذه به پاسگاه‌های پلیس‌راه و همچنین مركز مدیریت راه‌های این اداره كل، علاوه بر اعمال قانون رانندگان خاطی، اطلاعات ترافیكی ارزشمندی را در اختیار دستگاه‌های ذیربط قرار دهند».
حاج‌سیدعلیخانی افزود: «برخی رانندگان فقط هنگام نزدیك شدن به دوربین، سرعت خود را كاهش داده و به سرعت مجاز می‌رسانند در حالی‌كه بایستی به این امر مهم توجه داشته باشند كه محورهای مجهز به سامانه‌های ثبت تخلف، میانگین سرعت خودرو را در حدفاصل بین دو دوربین محاسبه می‌کنند و عدد میانگین سرعت طی شده را به مركز ارسال و قبض جریمه‌ی پلیس بر اساس سرعت متوسط صادر می‌شود».
وی خاطرنشان كرد: «امكانات و مزایای این سامانه شامل توانایی اعمال قانون و صدور برگ جریمه به‌صورت همزمان، توانایی تشخیص كلیه‌ی پلاك‌ها اعم از شخصی، عمومی و …، توانایی كنترل سرعت در طول مسیر و سرعت نقطه‌ای، امکان تشخیص پلاک خودرو به صورت خودکار، امکان اعلام هشدار در زمان بروز خرابی، امکان ارسال و ثبت تصویر از محل در زمان سرقت یا بروز حادثه، امکان شناسایی خودروهای تحت تعقیب، معرفی خودروهای با تعداد تخلفات زیاد به صورت خودکار، امکان تغییر محدودیت سرعت در شب و روز به صورت خودکار و… است».
مدیر كل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای استان کرمان گفت: «آمار تخلف سرعت غیرمجاز قبل و بعد از راه‌اندازی این سامانه‌ها حاكی از كاهش قابل توجه این تخلفات رانندگی است كه انتظار می‌رود با راه‌اندازی سامانه‌های یادشده و توسعه‌ی آن در شبكه‌ی راه‌های استان هم‌زمان با كاهش تصادفات شاهد كاهش تلفات انسانی ناشی از آن باشیم». /پ