تجمع کارگران ارگ بم در اعتراض به ۳ ماه مزد معوقه

موحدی: پروژۀ مرمت ارگ بم با کمبود اعتبار مواجه است

گروه اقتصاد – کارگران پروژه‌ی مرمت ارگ قدیم بم در اعتراض به تعویق سه ماهه‌ی حقوق خود دست از کار کشیده و محل کار خود را ترک کردند.
به گزارش فردای کرمان به نقل از ایلنا سراسری، صبح دیروز (۱۸ آبان ماه) حدود ۱۲۰ کارگر پروژه‌ی مرمت ارگ قدیم بم در اعتراض به پرداخت نشدن سه ماه مطالبات مزدی خود دست از کار کشیدند.
برپایه‌ی این گزارش، این کارگران که از زیرمجموعه‌های سازمان میراث فرهنگی محسوب می‌شوند، مقابل در ورودی پایگاه ارگ قدیم تجمع کردند.
کارگران معترض می‌گویند: «علاوه بر تاخیر سه تا چهار ماهه در پرداخت حقوق از سوی سازمان میراث فرهنگی کشور، یکی از عمده‌ترین مشکلات کارگران روالی است که سازمان میراث فرهنگی برای پرداخت دستمزد کارگران پروژه‌های عمرانی در پیش گرفته است».
طبق اظهارات این کارگران، سازمان میراث فرهنگی بودجه‌ی معینی برای ترمیم و مرمت بناهای فرهنگی مانند ارگ قدیم بم در نظر نگرفته است و برای همین هر ماهه پایگاهای میراث فرهنگی برای تامین منابع مالی پروژه‌هایی که در دست مرمت است، دچار مشکل هستند.
به گفته‌ی کارگران، پایگاه ارگ بم نیز از چندین سال پیش دچار کمبود منابع مالی است و هر سه تا چهار ماه یک‌بار با تامین اعتبار به کارگران زیرمجموعه‌ی خود دستمزد پرداخت می‌کند.
در همین رابطه، محسن موحدی، مدیر پایگاه ارگ بم با تایید سه ماه معوقات مزدی کارگران پروژه‌ی ارگ بم به ایلنا گفت: «در جریان مشکلات کارگران پروژه‌ی مرمت ارگ قدیم بم هستم و این کارگران حق دارند پیگیر مطالبات خود باشند».
وی با بیان این‌که منابع و اعتبارات کافی برای اجرای پروژه و پرداخت حقوق کارگران وجود ندارد، افزود: «دفتر امور پایگاه‌های میراث جهانی کشور به صورت جدی پیگیر مطالبات کارگران است و به محض دریافت پول آن را به حساب کارگران انتقال می‌دهد».
موحدی با بیان این‌که بودجه‌ی ارگ از منابع عمرانی خزانه‌ی دولت تامین می‌شود و انتقال پول از بودجه‌های عمرانی زمان‌بر است، گفت: «کارگران ارگ بم در هر شرایطی با همه‌ی دغدغه‌هایشان به کار خود در این پروژه ادامه داده‌اند و ما نیز به صورت جدی پیگیری مطالبات آن‌ها هستیم».
پروژه‌ی مرمت ارگ قدیم بم مربوط به بازسازی بناهایی است که حدودا ۱۶ سال پیش در جریان وقوع زلزله سال ۸۲ ویران شدند و کارگران معترض عقیده دارند که تاخیرهای به وجود آمده بر کند شدن روند بازسازی تاثیرگذار بوده است. / الف