به درخواست کشاورزان رفسنجانی؛

موتورپمپ‌های کشاورزی رفسنجان فقط ۱۰ روز خاموش می‌شوند

گروه اقتصاد – فرماندار رفسنجان با بیان این‌که امسال کشاورزان پس از انجام تعمیرات در باغ‌ها و بر طبق نظر کارشناسان نیاز دارند که آبیاری باغات را به منظور حفظ محصول سال آینده و تقویت درختان انجام دهند، گفت: «با خواست کشاورزان و پیگیری‌های نماینده مردم شهرستان‌های رفسنجان و انار در مجلس شورای اسلامی قرار شد خاموشی موتورپمپ‌ها به مدت ۱۰ روز و از ۱۸ آبان تا ۲۸ آبان انجام شود تا آبیاری به موقع صورت گیرد».
به گزارش فردای کرمان به نقل از ایرنا کرمان، مجید فصیحی‌هرندی در نشست شورای حفاظت از منابع آب شهرستان رفسنجان اظهار کرد: «برداشت محصول پسته از باغات شهرستان رفسنجان از دهم شهریور سال‌جاری آغاز شده و تا دو ماه ادامه داشت و طی این مدت ۲۲ هزار تن محصول از این سطح برداشت شده است».
وی افزود: «کشاورزان رفسنجان طی دو سال اخیر به دلیل خشکسالی‌ها محصول پسته چندانی را برداشت نکردند در حالی که امسال با بارش باران وضعیت بهتر شد و کشاورزان می‌توانند مبلغی از درآمد این محصول را برای باغ‌های خود هزینه کنند».
فصیحی‌هرندی با اشاره به این‌که هر سال موتور چاه‌های کشاورزی در این شهرستان به مدت یک ماه خاموش می‌شود تا مدیریت صحیح منابع آب با ذخیره‌سازی آب سفره‌های زیرزمینی صورت گیرد، ادامه داد: «امسال کشاورزان پس از انجام تعمیرات در باغ‌ها و بر طبق نظر کارشناسان نیاز دارند که آبیاری باغات را به منظور حفظ محصول سال آینده و تقویت درختان انجام دهند».
وی بیان کرد: «با خواست کشاورزان و پیگیری‌های نماینده مردم شهرستان‌های رفسنجان و انار در مجلس شورای اسلامی قرار شد خاموشی موتورپمپ‌ها به مدت ۱۰ روز و از ۱۸ آبان تا ۲۸ آبان انجام شود تا آبیاری به موقع صورت گیرد».
فرماندار رفسنجان توصیه کرد: «برای مدیریت منابع آبی کشاورزان ضمن حفظ اراضی و باغات پسته به کشت‌های جایگزین و گلخانه‌ای و ایجاد اشتغال در این زمینه روی آورند».
رئیس جهاد کشاورزی رفسنجان نیز گفت: «سال زراعی از مهرماه هر سال تا مهرماه سال آینده است که از مهر سال ۹۷ تا مهرماه امسال به طور میانگین در رفسنجان ۸۹.۳ میلیمتر بارندگی داشتیم که ۲۰ میلیمتر آن در شش ماه پاییز و زمستان بود و ۷۰ میلیمتر هم در فروردین و اردیبهشت امسال بوده و به درختان کمک موثری شد».
حسین رضایی افزود: «از مهرماه امسال تاکنون در رفسنجان بارندگی به میزان دو دهم میلیمتر بوده است».
وی اظهار کرد: «امسال ۲۲ هزار تن پسته در رفسنجان و ۱۸ هزار تن نیز در شهرستان انار برداشت شد که ۴۰ هزار تن پسته از باغات این دو شهرستان به ارزش بیش از چهار هزار میلیارد تومان برداشت شد که تغییر و تحول اساسی در اقتصاد این شهرستان‌ها می‌شود». /پ